Sam Burns. Arnold Palmer Invitational. Bay Hill Club & Lodge. 05 March 2020. EPA/TANNEN MAURY Dostawca: PAP/EPA.

Sam Burns wygrywa w Valspar Championship

Sam Burns obronił tytuł mistrza Valspar Championship, który wywalczył rok temu, zdobywając wówczas swoje pierwsze trofeum PGA TOUR.

Finałowa runda 69 zagwarantowała mu udział w dogrywce z debiutantem w lidze, rywalem z czasów juniorskich – Davisem Rileyem. Niesamowity putt na birdie na drugim dołku play-off dał mu już czwarte profesjonalne zwycięstwo, trzecie na PGA TOUR.

Jego pierwsza wygrana na polu Copperhead przebiegła w dużo mniej dramatycznych okolicznościach, kiedy to w maju 2021 roku jego najbliższy konkurent – Keegan Bradley, zanotował aż trzy uderzenia więcej.

Sam na drugi tytuł nie musiał czekać zbyt długo, wygrywając pięć miesięcy później w turnieju Sanderson Farms Championship, pokonując jednym uderzeniem pięciokrotnego triumfatora na PGA TOUR – Nicka Watney’a, oraz debiutanta w lidze, Camerona Younga. Przystępując wtedy do sobotniej rozgrywki był trzy uderzenia za liderem, jednak seria dwunastu birdie na 24 dołkach w weekend skierowała sprawy na właściwe tory. Wszystko co przed nim pozostało to trzy dołki par 4 i niespecjalna presja ze strony reszty stawki. Dwa pary i jeden bogey wystarczyły na jednopunktową wygraną: „Widziałem tablicę wyników, kiedy byłem na siedemnastym greenie i pomyślałem sobie, że chłopaki za nami nie są wystarczająco blisko, żeby nas dogonić.”

Rozpoczynając dzień miał trzy uderzenia straty, jednak metodycznie punktował na bardziej miękkim niż zwykle polu w Innisbrook Resort, aż w końcu wyszedł na prowadzenie. Wyścigi z Riley’em rozpoczęły się, kiedy ten zrobił druzgocącego cały jego rezultat tripple-bogeya na piątym dołku par-5.

Na siedemnastce Burns prowadził dwoma uderzeniami, zanim z bunkra przy greenie nie zagrał tam bogeya. Grający za nim, w ostatniej grupie Riley zrobił tam z kolei birdie z niecałych dwóch metrów. Po parach na osiemnastce wynikiem końcowym -17 podzieliło się dwóch 25 – latków, którzy udali się na dogrywkę.

Sam i Davis zagrali para na rozgrywanej tego dnia po raz drugi osiemnastce. Następnie gra przeniosła się na szesnastkę, gdzie Burns popisał się trafieniem niesamowitego putta na birdie, z prawie dziesięciu metrów! W tej sytuacji Riley musiał również trafić z nieco bliższej odległości, tuż spoza greenu. Tak się jednak nie stało i Burns mógł świętować zwycięstwo.

„Davis grał dzisiaj dobrze, zwłaszcza w końcówce. Czapki z głów. Grał fantastycznie. Travis (Travis Perkins – caddie Burnsa) i ja próbowaliśmy dzisiaj zachować stabilność. Nie popełnialiśmy wiele błędów. Często w niedziele, jeśli tylko grasz swoje – zgromadzisz garść parów, dorzucisz kilka birdie tu i tam, to często dobrze działa…Jestem bardzo szczęśliwy.”

Riley faktycznie grał świetnie w końcówce. Po nieszczęsnym „tripplu” tuż na początku rundy, walczył do samego końca, trafiając na siedemnastce imponujący birdie na prawie 180 – metrowym dołku par – 3.

Trzecim miejscem podzielili się: Justin Thomas, dla którego było to czwarte miejsce w TOP 10, w sześciu startach w tym roku, oraz Matthew NeSmith, który w piątek mógł pochwalić się niezwykłą rundą 61, zawierającą osiem birdie i eagla.

Na miejscu piątym uplasowali się: Brian Harman i Matt Fitzpatrick.

 

Trzecie zwycięstwo Burnsa w przeciągu dziesięciu miesięcy przesuwa go na drugie miejsce w FexExCup i po raz pierwszy na dziesiąte miejsce na świecie, wypychając Dustina Johnsona z pierwszej dziesiątki po raz pierwszy od siedmiu lat.

„Po prostu staram się ciężko pracować, staram się poprawiać swoją grę każdego roku, co tydzień, patrzę na statystyki i widzę, w jakich obszarach mogę być lepszy, a następnie mój zespół i ja staramy się doskonalić te obszary. To wszystko, co mogę kontrolować i mam na myśli to, że miło widzieć, że te rzeczy się opłacają, to daje nam motywację, że pracujemy nad właściwymi elementami.”

 

PREMIEROWE podsumowanie Valspar Championship we wtorek o 20.00.

 

 

W tym tygodniu jesteśmy na dwóch turniejach: World Golf Championship – Dell Technologies Match Play

i Commercial Bank Qatar Masters, z udziałem Adriana Meronka. 

 

Środa:

Dell Technologies Match Play – dzień 1 (LIVE) 21:00 – 1:00

Czwartek: 

Commercial Bank Qatar Masters – runda 1 (RE-LIVE) 19:00 – 21:00

Dell Technologies Match Play – dzień 2 (LIVE) 21:00 – 1:00

Piątek: 

Commercial Bank Qatar Masters – runda 2 (RE-LIVE) 19:00 – 21:00

Dell Technologies Match Play – dzień 3 (LIVE) 21:00 – 1:00

Sobota: 

Commercial Bank Qatar Masters – runda 3 (LIVE) 10:30 – 14:30

Dell Technologies Match Play – dzień 4 (LIVE) 19:00 – 23:00

Niedziela:

Commercial Bank Qatar Masters – finał (LIVE) 11:30 – 15:30

Dell Technologies Match Play – finał (LIVE) 21:00 – 1:00

 

Dell Technologies Match Play komentują: Jacek Person i Andrzej Person.

Commercial Bank Qatar Masters komentuje: Jacek Person.

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni