Brendan Steele & Phil Mickelson. 2012 Masters Tournament. Augusta National Golf Club in Augusta, Georgia. EPA/TANNEN MAURY Dostawca: PAP/EPA.

Safeway Open i jelenie w ogrodzie.

Safeway Open to stosunkowo młody turniej w kalendarzu PGA TOUR. Od piątku rozpoczynamy nasze relacje z już trzeciej batalii  nowego sezonu! W ostatnią niedzielę, w Sanderson Farms Championship wygrywał Kolumbijczyk – Juan Sebastián Muñoz, a tydzień wcześniej, w A Military Tribute at The Greenbrier – Chilijczyk Joaquin Niemann!

 

 

Turniej ten rozgrywany był od 2007 roku, początkowo jako Fry’s Electronics Open, na polu Grayhawk Golf Club, w Arizonie. W 2008 przemianowany został na Frys.com Open, a w 2010 przeniesiony na pole Corde Valle Golf Club, w Kalifornii. W 2014 roku nastąpiła kolejna turniejowa przeprowadzka, tym razem na pole Silverado. W 2016 roku po raz kolejny zmieniła się również nazwa i od tej pory figuruje on jako Safeway Open.

 

 

Jedynym multi -triumfatorem turnieju był Brendan Steele, który w dodatku wygrywał dwa razy z rzędu, rozpoczynając serię w 2016 roku.

Nie było oczywiste, że Brendan Steele zostanie golfistą. W zasadzie było to bardzo mało prawdopodobne. Dorastał w małym kalifornijskim miasteczku, do którego cztery lata przed jego narodzinami, uciekając przed zgiełkiem Los Angeles, przenieśli się jego rodzice. Próżno w tej mieścinie było szukać czegokolwiek umożliwiającego rozpoczęcie kariery golfowej przyszłego gracza PGA Tour!

W Idyllwild, gdzie czas płynął swoim nurtem, liczącym jakieś żwawe trzy tysiące mieszkańców, nie było wówczas ani driving range, ani tym bardziej pola! Zamiast tego, w ogrodzie przy domu, w którym mały Brendan się wychowywał, Kent i Jana Steele, wybudowali maleńki green, o sztucznej nawierzchni, w którym dumnie rozmieścili cztery dołki. Green ten ochoczo odwiedzał zarówno Brendan jak i okoliczna, wałęsająca się zwierzyna, z jeleniami i rysiami na czele!

Mimo tych mało ukierunkowujących golfowo okoliczności, Brendan jednak został golfistą. Ten kochający baseball dzieciak często zabierany był przez tatę na rozgrywany nie tak daleko od  Idyllwild – Bob Hope Classic. Najwyraźniej to co tam oglądał robiło na nim duże wrażenie, a zdobyte autografy ikon tamtych czasów: Coreya Pavina czy Craiga Stadlera, też zrobiły swoje.

 

 

W  dojrzałym jak na juniora wieku 13 lat, Brendan rozpoczął wraz z rodzicami eskapady do oddalonego o 35 minut jazdy samochodem, miasteczka San Jacito, gdzie trenował i gdzie wszystko się zaczęło. Soboba Springs Country Club było polem publicznym, bez śladów zadęcia, a to bardzo odpowiadało rodzinie państwa Steele.

Brendan od samego początku miał tego samego nauczyciela. Jim Follingstad dobrze się nim opiekował i nigdy nie próbował zmieniać naturalnego, nie do końca klasycznego, z dużymi naleciałościami bejsbolowymi, swingu swojego podopiecznego. Charakterystyczne płaskie odprowadzenie kija i mocny grip najzwyczajniej dobrze sprawdzały się w jego przypadku: „Nigdy nie wierzyłem w to, że jest tylko jeden sposób. Nie mam najlepszego zamachu na świecie ani najpiękniejszego stylu puttowania. Wiem jednak, że w moim przypadku to działa.”

Jego kariera potoczyła się dość prędko. Z sukcesami grał w golfa na studiach, reprezentując drużynę UCR- University of California, Riverside. Po zakończeniu studiów, w roku 2005 od razu przeszedł na zawodowstwo, grając na lokalnym Golden State Tour, gdzie zwyciężał czterokrotnie! W roku 2006 i 2007 przeniósł się na większy i bardziej prestiżowy Canadian Tour, gdzie był nawet drugi w Telus Edmonton Open. W 2008 roku rozpoczął zmagania w Nationwide Tour, a w 2010 roku wygrał tam w kończącym sezon turnieju Nationwide Tour Championship. To zwycięstwo przesunęło go w rankingu z miejsca trzydziestego na szóste, co dało mu awans i kartę do gry na PGA Tour!

Pierwsza wygrana pojawiła się już w pierwszym sezonie gry, podczas  Valero Texas Open, gdzie Brendan pokonał jednym uderzeniem Kevina Chappela i Charleya Hoffmana. W 2016 roku wywalczył swój drugi skalp PGA Tour, ponownie wygrywając tylko jednym uderzeniem. Tym razem było to podczas otwierającego sezon turnieju Safeway Open, a stawiającym tak zacięty opór graczem był Patton Kizzire.

 

 

Kolejny sezon PGA Tour rozpoczął się bardzo dobrze dla Brendana, znów podczas Safeway Open – inauguracji nowego sezonu, rozgrywanego w jego rodzinnej Kalifornii, na polu Silverado, Brendan zwyciężył ponownie, tym razem z „aż” dwoma uderzeniami przewagi!

31-letni Brendan zagrał w finałowej rundzie 69 uderzeń, broniąc tytułu sprzed roku, kończąc turniej z wynikiem (-15), trzy uderzenia gorzej niż rok temu. Finałową rundę rozpoczynał z dwupunktowym deficytem za debiutantem Tylerem Duncanem, który nie wytrzymał presji i po rundzie 75 spadł na piątą pozycję. Drugi był Tony Finau (-13), grając również 69 uderzeń w rundzie finałowej. Trzecią pozycją (-12) podzielili się Phil Mickelson i Chesson Hadley.

***

W poprzedniej edycji turnieju Brandt Snedeker był jego liderem po 54 dołkach. Prowadzenie jednak roztrwonił, grając w niedzielę 74 uderzenia, w tym trzy bogeye z rzędu na początku drugiej dziewiątki. Ostatecznie znalazł się on w trzyosobowej dogrywce, w której zagrali jeszcze Ryan Moore i Kevin Tway. Moore trafił birdie na trzech ostatnich dołkach, a Tway na dwóch. Tway I Moore dwukrotnie zagrali birdie w dogrywce na osiemnastym dołku. Snedeker odpadł już za pierwszy podejściem, trafiając tylko par. Wszystko rozstrzygnęło się na dziesiątym dołku par-4, gdzie Kevin trafił birdie.

 

 

***

Tegoroczny Safeway Open, rozgrywany jest w Kalifornii, w Silverado Resort & Spa, na polu North. Obrońcą tytułu jest Kevin Tway, a oprócz niego gra tam oczywiście Brendan Steele oraz m.in: Fred Couples, Phil Mickelson, Tony Romo, Francesco Molinari, Collin Morikawa,  Jimmy Walker, Si Woo Kim, Wyndham Clark, Jason Dufner, Cameron Champ, Morgan Hoffmann, Jim Furyk, Aaron Baddeley, John Daly czy gracze ze zbliżającego się wielkimi krokami Presidents Cup: Justin Thomas, Bryson DeChambeau, Patrick Cantlay, Hideki Matsuyama, Adam Scott, Marc Leishman, Abraham Ancer, C.T. Pan!

***

W trosce o spokojny sen naszych telewidzów zdecydowaliśmy się na retransmitowanie Safeway Open w ludzkich porach: piątek 19.30-23.30/ sobota, niedziela, poniedziałek 20.00-23.00.

 

Rekomendujemy uprzejmie niesprawdzanie wyników, lecz oglądanie naszych transmisji relive!

 

Komentuje: Jacek Person!

 

Napisała: Kasia Nieciak

 

 

Zapraszamy!

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni