Ryder Cup – relacja 📷

Trwają przygotowania do Ryder Cup. Pole Marco Simone tętni życiem. Przewalają się przez nie tysiące kibiców. Głównymi bohaterami są oczywiście herosi golfa. Środa była dniem, kiedy można było zobaczyć jak z tematyką golfową radzą sobie gwiazdy sportu i szeroko pojęci celebryci.

 

 

LIVESCORING

 

SOBOTA

 

PIĄTEK

 

 

CZWARTEK

ŚRODA

Mecz Gwiazd

W meczu zmierzyły się dwie drużyny. Jedną dowodził Colin Montgomerie. To legenda europejskiego golfa. Kapitan z 2010 roku, ma na koncie osiem występów w Ryder Cup Europe, Jest niepokonany w meczach singlowych! Corey Pavin – mistrz US Open z ubiegłego tysiąclecia, dowodził drugą drużyną.

Wśród gwiazd umiejętnościami golfowymi popisywali się między innymi: Novak Djokovic, Gareth Bale, Carlos Sainz  – junior, czy Andriy Shevchenko. Djokovic początkowo wszedł na pierwsze tee z rakietą tenisową. Na szczęście zmienił ją na drivera. Tenisowy numer 1 na świecie, 24-krotny triumfator wielkoszlemowy, zagrał strzał dnia na szesnastce, par 4. Udało mu się trafić tam na green  pierwszym uderzeniem.

„To jest sportowa wielkość” – zażartował, gdy jego piłka zatrzymała się na greenie. „Zamierzałem grać bezpiecznie, ale publiczność mnie do tego zmusiła. To było jedno z najlepszych uderzeń, jakie kiedykolwiek oddałem. Nigdy nie grałem w golfa przed tak dużą publicznością, więc biorąc pod uwagę mój poziom, myślę, że radziłem sobie całkiem nieźle”.

Bale partnerował kapitanowi swojej drużyny – Colinowi. W turnieju rozgrywanym na siedmiu dołkach, para ta wygrała 2:1 z Coreyem i legendarnym ukraińskim piłkarzem – Andrijem Szewczenko.

W innym meczu Garett Hilbert i włoski mistrz surfingu – Leonardo Firoavanti, zremisowali 2:2 z hollywoodzką aktorką Kathryn Newton i byłą gwiazdą NFL – Victorem Cruzem. Team Monty zwyciężył w sumie dość przekonująco 7:4.

Atmosfera

Jak zawsze podczas dni poprzedzających właściwy turniej, który rozpocznie się w piątek, fani golfa mają okazję poczuć atmosferę zbliżającego się meczu i jednocześnie odkryć nieco lżejszą część całego wydarzenia.

Gracze trenują na chipping i putting greenie, na drivingu oraz polu, rozdają autografy, chętnie pozują do wspólnych zdjęć, rozmawiają z dziennikarzami podczas konferencji prasowych. To najlepszy czas na prawdziwą interakcję z gwiazdami golfa. Od piątku atmosfera zmienia się diametralnie. Raczej nie ma już szansy na autograf, a nasi gladiatorzy są do bólu skoncentrowani na tym, żeby wygrać swoje mecze lub chociaż wydusić z nich remis i pół punktu dla drużyny.  Kończą się „żółwiki”, wspólne zdjęcia, cichną żarty i rozmowy z publicznością. Zaczyna się prawdziwa batalia.

Junior Ryder Cup

Od wtorku trwa Junior Ryder Cup. Dwa pierwsze dni rozgrywane są na polu Golf Nazionale, a czwartkowe mecze singlowe odbędą się na polu Marco Simone. Drużyny składają się z sześciu chłopców i sześciu dziewcząt. Kapitanem drużyny europejskiej jest wyjadacz Ryder Cup, Szkot Stephen Gallacher.

Reprezentacja USA, której kapitanem jest były prezes PGA – Paul Levy, marzy o siódmym zwycięstwie z rzędu. W skład zespołu wchodzi sześciu chłopców i sześć dziewcząt, którzy są obywatelami USA i maturzystami z roku 2024 lub młodsi. Na razie na dobrej drodze do pokrzyżowania amerykańskich planów jest ekipa europejska, prowadząc po  dwóch dniach rywalizacji 12:6.

Treningi

W środę odbyły się dwa treningi na polu. Oczywiście obie drużyny trenowały osobno. Na początek wybrałam drużynę amerykańską, przeznaczając czwartek dla Team Europe. Miałam okazję podglądać w akcji grupy, w których znaleźli się Scottie Scheffler, Xander, Brooks, Cantlay, oraz Jordan, Justin, Sam Burns i Morikawa. Niestety przegapiłam grupę Rickiego, którego w ogóle nie udało mi się spotkać, a którego oczywiście uwielbiam.

Brak opisu.

 

W czwartek przewidziane są następujące konfiguracje treningowe.

Brak opisu.

Konferencje prasowe

W środę byłam na konferencjach m.in.: Brooksa Koepki, Nicolaia Hojgaarda, Boba McIntyre, Sama Burnsa, a we wtorek: Viktora Hovlanda i Rahmbo. Zapytałam Viktora o jego krótką grę, jego dowcipne filmiki na ten temat oraz co robi, że jego „short game” gwałtownie się poprawia. Nicolai zmierzył się z pytaniem jak czuje się jako najmłodszy członek drużyny. Zawodnicy dostają mnóstwo pytań i cierpliwie na nie odpowiadają. Pytania bywają trudne. Brooks pytany o to, czy czuje się jako reprezentant LIV na Ryder Cup, odpowiedział, że reprezentuje drużynę USA. Moim zdaniem wybrnął fantastycznie.

Go Meronk

Rozmawiałam z panią Francescą z Italian Golf Union. Powiedziała, że była naprawdę zaskoczona i rozczarowana tym, że Adrian Meronk nie zagra w Ryder Cup. Rozmawiała z Adrianem po jego zwycięstwie na polu Marco Simone i tłumaczyła mi, że w Italii Adrian uważany był za pewniaka do gry w Ryder Cup Team Europe. W podobnym tonie wypowiadał się kolega z norweskiego Eurosport.

Jednak sytuacja jest jaka jest. Pozostaje w tym roku z całych sił kibicować Team Europe. Jeszcze doczekamy się występu Adriana w Ryder Cup.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

Turniej transmituje Polsat Sport: Extra, News, Fight, Premium, w bardzo różnych konfiguracjach.

Komentują: Jacek Person i Andrzej Person

 

 

Napisała i fotografowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni