Ian Poulter & Tiger Woods. Ryder Cup. Celtic Manor. Walia. 2010. EPA/ANDY RAIN Dostawca: PAP/EPA.

Ryder Cup – starcie Gigantów na Le Golf National!  

Już od piątku oczy całego golfowego świata będą zwrócone na Paryż i pole golfowe Le Golf Nationale. W europejskiej stolicy mody spotkają się najlepsi golfiści Europy i Stanów Zjednoczonych, aby udowodnić komu należy się palma pierwszeństwa i bezcenny Puchar Rydera. Tegoroczna edycja  zapowiada się wyjątkowo ekscytująco zważywszy na kłopot bogactwa obydwu kapitanów – Thomasa Bjorna i Jima Furyka w wyborze zawodników.

Zbliżająca się rywalizacja golfistów z dwóch oddzielonych Atlantykiem kontynentów będzie 42. starciem w historii. Początki meczów o Puchar Rydera sięgają okresu międzywojennego. Wtedy to golfiści ze Stanów Zjednoczonych wybrali się na turniej British Open do Wielkiej Brytanii. Był rok 1921, kiedy  rozegrano międzynarodowy mecz pomiędzy dziesięcioma zawodnikami z Wielkiej Brytanii i dziesięcioma Amerykanami w Gleneagles, w Szkocji. Gospodarze wygrali pewnie dziewięć meczów, trzy przegrali i trzy zremisowali. Był to nieoficjalny przedsmak przyszłej bitwy o dominację w drużynowym golfie oraz narodziny Walker Cup, czyli rywalizacji amatorów.

Bazując na tych doświadczeniach zorganizowano rywalizację dla zawodowców, którzy spotkali się w 1926 roku w słynnym Wentworth, zlokalizowanym w hrabstwie Surrey. Był to element przygotowań do rywalizacji indywidualnej w British Open. Miażdżące zwycięstwo zawodników Wielkiej Brytanii 13½ -1½ doprowadziło do nie uznania tego wydarzenia jako oficjalnej inauguracji Pucharu Rydera, z uwagi na sposób wyboru amerykańskich golfistów i problemy z ich dotarciem na ten pojedynek.

Zmieniono też przyszłą formułę rozgrywek w taki sposób, aby mecze rozgrywane były naprzemiennie w USA i Europie co 2 lata, w dwunastoosobowych składach.

Sama nazwa Ryder Cup wzięła się od nazwiska Samuela Rydera, który ufundował puchar dla zwycięskiej drużyny. Samuel Ryder był angielskim biznesmenem i przedsiębiorcą, entuzjastą i promotorem golfa. Wspólnie z bratem Jamesem sponsorował turnieje i wydarzenia golfowe, a także brał aktywny udział w rozgrywkach amatorów. Trofeum zostało wykonane przez firmę  Mapping and Webb i kosztowało ok. $400. Kształtem przypomina złoty kielich, na którego szczycie umieszczono postać golfisty. Jest nim prawdopodobnie Abe Michell, który był prywatnym trenerem Rydera i uczestnikiem Ryder Cup w latach 1929,1931 i 1933. Puchar ma wysokość 43cm i waży 1.8kg, a na jego drewnianej podstawie wygrawerowane są wyniki wszystkich dotychczasowych spotkań.

Oficjalna inauguracja rywalizacji o Puchar Rydera nastąpiła w 1927 roku. Gospodarzem tego meczu była drużyna USA, która zmierzyła się z gośćmi z Wielkiej Brytanii na polu Worcester Country Club w stanie Massachusetts. Amerykanie pod wodzą Waltera Hagena nie dali szans gościom z Europy, wygrywając cały mecz 9½ – 2½. Należy dodać, że pierwszym kapitanem zespołu brytyjskiego był Ted Ray.

Przez kolejne lata obydwa zespoły spotykały się i walczyły o zwycięstwo. Punktem zwrotnym w historii tej wieloletniej rywalizacji było rozszerzenie zespołu Wielkiej Brytanii o zawodników z innych krajów kontynentu europejskiego. Jak się okazało była to świetna decyzja. Takie legendy jak Seve Ballesteros, Jose Maria Olazabal czy Bernarda Langer są tego najlepszym potwierdzeniem.  Była to sugestia samego Jacka Nicklausa, co świadczy o jego wielkiej klasie i chęci podniesienia poziomu sportowego tego unikalnego na skalę światową wydarzenia sportowego.

Do tej pory mecz rozgrywany był tylko dwukrotnie poza Wielką Brytanią. Było to w 1997 roku, kiedy Europa gościła Amerykanów w Hiszpanii na wspaniałej Valderramie oraz w 2006, kiedy golfiści rywalizowali w Irlandii, w K-Club. W tym roku więc dopiero po raz drugi w historii Ryder Cup odbędzie w kontynentalnej części Europy i po raz pierwszy we Francji.

Wybór zawodników do poszczególnych zespołów odbywa się według ich wewnętrznych zasad. Europejczycy wybierani są na podstawie rankingu European Tour, z którego kwalifikuje się automatycznie czterech najlepszych zawodników, czterech kolejnych z listy światowej  po zakończeniu turnieju Made in Denmark, 3 września oraz czterech z dzikimi kartami, przyznawanymi przez kapitana zespołu. Dodatkowym warunkiem kwalifikacji jest posiadanie członkostwa w European Tour.

Amerykanie kompletują swój zespół na podstawie wewnętrznego rankingu, do którego brane są pod uwagę wyniki od początku 2017, do 12 sierpnia 2018 i punktowane według ustalonego przelicznika. Pierwszych ośmiu  graczy kwalifikuje się automatycznie do drużyny po zakończeniu PGA Championship. Kolejne trzy miejsca przyznawane są jako dzikie karty przez kapitana, po zakończeniu Dell Technologies Championship, 3 września. Ostania karta trafia do szczęśliwca po BMW Championship, 9 września.

Format rozgrywek zmieniał się na przestrzeni lat. Obecnie zawodnicy rywalizują przez trzy dni w trzech różnych formatach. I tak piątek i sobota zarezerwowane są na mecze parami – fourball i foursome , a w niedzielę rozgrywanych jest 12 meczów singlowych.

W fourballu każdy zawodnik gra swoją piłką i zapisuje się lepszy wynik po zakończeniu dołka. Foursome, to gra jedną piłką naprzemiennie przez każdego z dwóch graczy. Za wygrany dołek otrzymuję się punkt, a za remis ½ punktu. W sumie rozgrywa się 28 meczy.

Na przestrzeni lat całe zastępy wielkich zawodników przewinęły  się przez Ryder Cup. Nazwiska takie jak Arnold Palmer, Tom Watson, Seve Ballesteros, Bernard Langer, Jack Nicklaus, Jose Maria Olazabal, czy Tiger Woods znane są każdemu kibicowi golfa na świecie. Analizując najlepsze duety grające w formacie foursome i fourball należy wspomnieć o legendarnych  hiszpańskich torreadorach – Seve Ballesterosie i Jose Marii Olazabalu, grających wspólne aż 15 razy co jest absolutnym rekordem w historii rozgrywek. Wspólnie wywalczyli oni aż 12 punktów dla zespołu Europy!!!

Inne znamienite duety to Nick Faldo & Ian Woosnam czy Darren Clark & Lee Westwood. Nie można zapomnieć również o teamie Colinie Montgomerie & Bernhard Langer. Amerykańskie duety marzeń to niepokonani  Arnold Palmer & Gardner Dickinson z wynikiem 5-0-0 (!),  Jack Nicklaus & Tom Watson z wynikiem 4-0-0 , czy Phil Mickelson & Keegan Bradley w 2012 roku i ich wynik 3-0-0.

Amerykanie byli niepokonani na swoim terenie przez 13 kolejnych edycji , a pierwszej historycznej porażki doznali dopiero w 1987 roku. Wtedy to dowodzona przez Tony Jacklina drużyna Europy, która poleciała za wielką wodę specjalnie wyczarterowanym cudem techniki lotniczej, naddźwiękowym  Concordem, pokonała na polu Muirfield w Ohio zespół gospodarzy 13 – 15. Poziom emocji poszybował, a Ben Crenshaw używał od siódmego dołka jedynki iron, ponieważ w przypływie frustracji złamał na wcześniejszym dołku swojego puttera.

Najwyższe indywidualne zwycięstwo w formacie match play odniósł Tom Kite pokonując Howarda Clarka w 1987 roku 8&7 i Fred Couples, rozgramiając w tym samym stosunku Walijczyka – Iana Woosnama w 1997 roku. Amerykanie odnieśli najwyższe zwycięstwo zespołowe miażdżąc Europejczyków w 1967roku aż 23½ – 8½.

Grający w trzech edycjach rozgrywek Amerykanin Jimmy Demaret ma nieprawdopodobny record 6-0-0, wygrywając wszystkie swoje mecze w latach 1947, 1949 i 1951!!! Billy Casper i Lanny Wadkins reprezentowali USA aż w ośmiu meczach!!! Za najlepszego zawodnika drużyny amerykańskiej w historii uznawany jest Arnold Palmer, z sześcioma występami i wynikiem 22-8-2!

Ciekawostką jest fakt, że w 1935 roku w zespole Wielkiej Brytanii występowało wspólnie trzech braci Whitecombe – Charles, Earnst i Reg , a w 2010 roku bracia Molinari reprezentowali Europę na polu Celtic Manor, w Walii.

Częścią tegorocznych zmagań będzie też czwartkowy mecz celebrytów, który poprzedzi zmagania golfowych herosów. Naprzeciwko siebie staną zespoły amerykańskich gwiazd sportu, polityki i estrady. Wśród nich zobaczymy m.in. Jamie Dornana – znanego z filmu Pięćdziesiąt Twarzy Greya, byłą Sekretarz Stanu – Condoleezzę Rice czy tenisistę Jamesa Blake’a. Honoru zespołu europejskiego będą bronili byli wspaniali piłkarze Alesandro del Pierro i Luis Figo, czy też słynny francuski tenisista Guy Forget.

Jak zwykle na każdym Ryder Cup możemy spodziewać się tysięcy fanów podążających za zawodnikami z dołka na dołek. Przyodziani w narodowe stroje, często przygotowane specjalnie na to wydarzenie niezmiennie będą dopingować , komentować, a czasami nawet prowokować zawodników. Będzie miejsce i czas na zabawę, radość, żal, smutek i być może na zdobycie autografów od największych z największych tego sportu.

 

Widzimy się na Ryder Cup!

***

Dzięki uprzejmości Polsat Sport, Ryder Cup transmitowany będzie również w  Golf Channel Polska:

W piątek i sobotę, raniutko od 8:00!

W niedzielę od 12:00!

Będzie gorąco!

 

***

Napisał: Wojtek Ochocki

Opracowała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni