Russell Henley. Mayakoba golf tournament at El Camaleon Golf Club in Playa del Carmen, Mexico, 06 November 2022. EPA/Alonso Cupul Dostawca: PAP/EPA.

Russell Henley z czwartym trofeum

Russell poskładał w idealną całość cztery świetne rundy na polu El Camaleon w Riviera Maya, zwyciężając aż z czterema uderzeniami przewagi w World Wide Technology Championship at Mayakoba.

www.pgatour.com/leaderboard.html

 

 

Wynikiem -23 wyrównał rekord turniejowy, zdobył swoje czwarte trofeum PGA TOUR, kończąc pięcioletni czas wyczekiwania na zwycięstwo.

„Wiesz, zawsze masz wątpliwości, czy znowu wygrasz. Myślę, że za każdym razem, kiedy tego nie zrobiłem, czerpałem z tego naukę, i teraz to przyniosło rezultat.”

Coś musiało wydarzyć się tę niedzielę: 33-letni Henley nie zdołał wykorzystać prowadzenia po 54 dołkach ostatnich pięć razy i był bez wygranej od triumfu w Houston Open w  2017 roku. Był także osiemnastym graczem w historii ligi, który zanotował wynik 191 lub niższy na 54 dołkach – każdy z poprzednich siedemnastu, który to zrobił, wygrał. W dodatku sześciopunktowa przewaga Henleya była największa od czasu Jona Rahma na Memorial Tournament w 2020 roku, a gracze z sześcioma strzałami przewagi w ostatnich 15 sezonach, wygrali w niedzielę 22 z 24 razy!

Henley stracił 54-dołkowe prowadzenie w 2021 US Open, zaliczając niedzielne 76 i kończąc na pozycji trzynastej. Miał trzy putty na 72. dołku 2021 Wyndham Championship, aby otrzeć się o dogrywkę. Jego najświeższa stracona szansa miała miejsce w styczniu na Sony Open na Hawajach, gdzie jego putt na birdie i wygraną nie trafił do dołka, po czym  przegrał z Hidekim Matsuyamą w play-off.

„Potknąłem się, wiesz. Nerwy mnie dopadły i popełniłem złe błędy, złe mentalne błędy i po prostu nie udało mi się tego zrobić w niedzielę. Wszystkie te turnieje, których nie domknąłem, bolą. Nie wiesz, czy kiedykolwiek uda Ci się wygrać jeszcze raz. Trudno się tutaj wygrywa”.

Henley grał bezbłędnie w golfa przez trzy rundy, otwierając zestawem rund 63 i podwajając swoją przewagę do sześciu uderzeń z wynikiem 65 w sobotę. Był jedynym graczem bez bogey’a na 54 dołkach.

Brian Harman wykręcił w niedzielę rundę 66 i zajął samodzielne drugie miejsce. W grupie o pięć strzałów za zwycięzcą znaleźli się mistrz Masters Scottie Scheffler i Seamus Power z Irlandii, który odniósł zwycięstwo w zeszłym tygodniu na Bermudach.

Scheffler stracił pierwsze miejsce w rankingu, które zajmował od marca, kiedy to Rory McIlroy triumfował w THE CJ CUP dwa tygodnie temu. Scottie zamknął wyprawę do Meksyku wynikiem 62, dając sobie szansę na odzyskanie pierwszego miejsca w rankingu w Houston Open – McIlroy nie zagra ponownie aż do DP World Tour Championship w Dubaju.

Seamus Power finiszował z wynikiem 68, a jego remis na trzecim miejscu z Schefflerem, Joelem Dahmenem, Troyem Merrittem i Willem Gordonem umieścił Irlandczyka na szczycie rankingu FedEx Cup i przesunął go na 29. miejsce na świecie, co jest jego najlepszym wynikiem w historii.

Henley jest z kolei 33. na świecie i już ma pewność, że wróci na Masters. Ostatnim razem nie zapewnił sobie miejsca w Augusta National, zanim nie znalazł się w pierwszej pięćdziesiątce na tydzień przed turniejem.

Zwycięstwo daje mu też oczywiście bilet na Turniej Mistrzów na Hawajach.

W tym tygodniu jesteśmy w Houston i Sun City – gdzie do gry wraca Adrian Meronk.

Zestawienie naszych transmisji

 

Czwartek i piątek:

DP World Tour: Nedbank Golf Challenge – runda 1 (RE-LIVE) 17:00 – 19:00

PGA TOUR: Cadence Bank Houston Open – runda 1 (LIVE) 19:00 – 22:00

Sobota:

Nedbank Golf Challenge – runda 3 (LIVE) 11:00 – 15:00

Cadence Bank Houston Open – runda 3 (LIVE) 19:00 – 22:00

Niedziela:

Nedbank Golf Challenge – finał (LIVE) 10:00 – 14:00

Cadence Bank Houston Open – finał (LIVE) 19:00 – 22:00

Komentuje: Jacek Person

Napisała: Kasia Nieciak

 

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni