Rory McIlroy. Arnold Palmer Invitational. Bay Hill Club & Lodge in Orlando, Florida, USA, 06 March 2020. EPA/TANNEN MAURY Dostawca: PAP/EPA.

Rory ponownie najlepszym golfistą globu!

Dla niego to w sumie nic nowego. Rory McIlroy już po raz dziewiąty w swojej imponującej karierze został numerem jeden na świecie! Po zwycięstwie w turnieju CJ Cup w niedzielne popołudnie czterokrotny triumfator turniejów wielkoszlemowych powrócił na pierwsze miejsce rankingu OWGR, po raz pierwszy od lipca 2020 roku! 

pgatour.com/leaderboard

W drodze do tego osiągnięcia pokonał jednym uderzeniem Amerykanina Kurta Kitayamę i dwoma Koreańczyka K.H. Lee. Dzięki temu wyprzedził mistrza Masters Scottiego Schefflera, kończąc jego 30-tygodniową okupację pozycji najlepszego golfisty świata.

Jeszcze bardziej niezwykłe jest to, że Rory po raz dziewiąty wdrapał się na szczyt rankingu nieco ponad 10 lat po swoim debiucie w marcu 2012 roku, wkrótce po tym, jak został zawodowcem. Wiele się wydarzyło w ciągu tych lat, ale Irlandczyk z Holywood nie wypadł w tym czasie z pierwszej piętnastki na świecie. Jest jednym z zaledwie trzech golfistów, którzy mają przynajmniej 10-letni okres czasu między debiutem jako No.1, a zajmowaniem tej pozycji po raz kolejny. Pozostali dwaj to Tiger Woods – 17 lat i Greg Norman – 11,5 roku. Nikt inny nie rozciągnął tego na więcej niż 3,5 lata.

„Myślę, że kiedy dostajesz się na pierwsze miejsce na świecie w tej chwili czujesz  się świetnie” – powiedział McIlroy na początku tego tygodnia. „Złą rzeczą jest to, że może musisz ciężej pracować, aby tam pozostać. Myślę, że kiedy dążysz do czegoś, nie jest to łatwe, a jak już tam jesteś, jest świetnie, ale ciężką pracą jest tam pozostać. To trochę tak, jakby bokser wagi ciężkiej stracił tytuł mistrza świata i jest to wyzwanie, aby odzyskać ten tytuł. Czuję, że to fajna część tego i to jest droga, przez którą przeszedłem przez ostatnie dwanaście miesięcy ”.

Rory rzeczywiście grał świetnie w ciągu ostatniego roku. W swoich ostatnich piętnastu startach na całym świecie zanotował 12 top 10, 10 top 5, trzy zwycięstwa i tylko raz nie przeszedł przez cut. Od początku 2022 roku jest statystycznie zdecydowanie najlepszym graczem na świecie z ponad 2,7 zyskanymi uderzeniami na rundę. Następnym w tej klasyfikacji z grających w tym tygodniu w Congaree Golf Club był Scottie Scheffler, z wynikiem 2,5.

Co prawda Rors nie zdobył w tym roku żadnego turnieju wielkoszlemowego – mimo, że zajął miejsce w pierwszej dziesiątce we wszystkich czterech. Pamiętamy dobrze, jak blisko był zwycięstwa w 150. The Open, w St. Andrews. Poza tym osiągnął w zasadzie wszystko inne: triumf w FedEx Cup, trzy wygrane PGA Tour, blisko 30 milionów dolarów zarobków – w tym premia za FedEx Cup, i powrót na szczyt OWGR.

To był imponujący rajd!

W sumie Rory zajmował pozycję numer jeden przez 107 tygodni: Wszystko zaczęło się w marcu 2012 roku, kiedy był na szczycie przez dwa tygodnie. Następnie: kwiecień 2012 – 2, maj – 2, sierpień – 32, sierpień 2014 – 54, sierpień 2015 – 1, wrzesień – 1, luty 2020 – 11, październik 2022 – aktualnie pierwszy tydzień.

Kolejny powrót na pozycję numer jeden wymagał spektakularnych okoliczności. Rors stanął na wysokości zadania wygrywając THE CJ CUP po raz drugi z rzędu. Poprzednio, kiedy turniej rozegrany był w Las Vegas, zwyciężał będąc dopiero czternastym na świecie. W ten sposób rozpoczął swoją wspinaczkę z powrotem na pierwsze miejsce, przez  zwycięstwo w RBC Canadian Open i TOUR Championship, aby zdobyć FedExCup. Pomógł nieco również sam Scottie Scheffler, który trochę ostygł po wygranej w Masters.

Rory był numerem jeden, gdy golf został wstrzymany na trzy miesiące na początku pandemii COVID-19. Stracił pozycję w rankingu na rzecz Jona Rahma, gdy Hiszpan wygrał Memorial Tournament w połowie lipca 2020 roku. Scheffler finiszował w środku stawki na Congaree, co oznaczało, że ​​McIlroy mógł zająć nawet drugie miejsce i wciąż odzyskać pierwszą pozycję w rankingu.

To było dla niego wyjątkowe wydarzenie, co można było usłyszeć, kiedy jego głos załamał się lekko z emocji: „W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy ciężko pracowałem, aby wrócić do tego miejsca. Czuję, że cieszę się tą grą bardziej niż kiedykolwiek. Gram z tą radością i wyraźnie widać to w ciągu ostatnich kilku miesięcy. To duże osiągnięcie. Jestem z siebie naprawdę dumny.”

Na czwartym miejscu, z trzema uderzeniami straty do mistrza, uplasował się prawdopodobnie trzon drużyny europejskiej, podczas Ryder Cup w Rzymie: Tommy Fleetwood i Jon Rahm. Szósty był Aaron Wise.

 

W tym tygodniu zapraszamy na dwa wydarzenia: DP World Tour – Portugal Masters i turniej PGA TOUR. Dla odmiany, Adrian Meronk zagra za oceanem, debiutując w turnieju PGA TOUR, podczas Butterfield Bermuda Championship!

pgatour.com/the-first-look/2022 butterfield-bermuda-championship

 

Znacznie więcej o Rorym przeczytamy tutaj: golfchannel.pl/?news=rors

 

Zestawienie naszych transmisji w tym tygodniu:

 

Czwartek i piątek:

 DP World Tour: Portugal Masters – runda 1 (RE-LIVE) 17:30 – 19:30

PGA TOUR: Butterfield Bermuda Championship – runda 1 (LIVE) 19:30 – 22:30

Komentują: Krzysztof Rawa i Kasia Nieciak.

Sobota:

Portugal Masters – runda 3 (LIVE) 15:00 – 19:00

Komentują: Mateusz Kniaginin i Kasia Nieciak.

Butterfield Bermuda Championship – runda 3 (LIVE) 19:30 – 22:30

Komentują: Krzysztof Rawa i Kasia Nieciak.

Niedziela:

DP World Tour: Portugal Masters – finał (LIVE) 13:30 – 17:30

Komentują: Mateusz Kniaginin i Kasia Nieciak.

Butterfield Bermuda Championship – finał (LIVE) 18:30 – 21:30

Komentują: Krzysztof Rawa i Kasia Nieciak.

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni