Rory McIlroy with the FedExCup after winning 2022 TOUR Championship. East Lake Golf Club in Atlanta, Georgia, USA, 28 August 2022. EPA/ERIK S. LESSER Dostawca: PAP/EPA.

Rory McIlroy zdobywa trzeci FedEx Cup!

Fantastyczną rundą 66 Rory McIlroy odrobił w niedzielę sześć strzałów deficytu do Scottiego Schefflera, wygrał TOUR Championship i jako jedyny gracz w historii zdobył po raz trzeci FedExCup!

 

www.pgatour.com/leaderboard.html

 

 

Starcie gigantów

Zainkasował przy okazji 18 milionów dolarów, największą nagrodę w historii ligi, wyprzedzając Scottiego Schefflera – czterokrotnego zwycięzcę w tym sezonie, który trafi tego dnia tylko jednego birdie i zanotował 73 uderzenia, swoją najgorszą rundę w tym turnieju.

 

 

Sungjae Im z wyścigu o zwycięstwo odpadł w zasadzie na czternastym dołku, notując tam soczystego doubla, jednak wynik 66 dał mu drugie miejsce, dzielone z numerem jeden rankingu światowego. A mogło być jeszcze lepiej, gdyby Scheffler po potężnych kłopotach na osiemnastym dołku nie trafił tam ponad półtorametrowego putta na para.

 

 

Scottie okazał wsparcie

McIlroy potrzebował dużego wsparcia ze strony Schefflera, lidera FedExCup, który dzięki zasadom wyścigu po FedEx Cup, przystępował do turnieju z wynikiem -10, sześć oczek lepszym niż ten McIlroya. Scottie mądrze dysponował tą przewagą, nie tracąc jej ani razu, aż do siedemdziesiątego dołka turnieju finałowego. W niedzielę rano trafił birdie na czterech z sześciu ostatnich dołków, kończąc przerywaną z powodu burzy trzecią rundę. W ten sposób zbudował sześciostrzałową przewagę, którą następnie stracił już na pierwszych siedmiu dołkach rundy finałowej! Zanotował tam trzy bogeye, przeciwko czterem birdie i bogeyowi już na pierwszym dołku w wykonaniu Rorsa.

Na piętnastce trafił birdie z dziewięciu metrów doganiając po raz pierwszy lidera i zrównując się z nim w wyścigu. Na szesnastce, po zagraniu bogeya, Scottie stracił pierwszy raz prowadzenie i już go nie odzyskał, grając podobnie jak Rory do końca same pary.

 

 

Rory tak odniósł się do niedzielnych wydarzeń i tego, że to właśnie jego imię skandowane było na ostatnich dołkach: „Dwóch z najlepszych graczy na świecie walczy w najlepszej lidze”.

 

 

„Szczerze mówiąc, nie dawałem sobie zbyt wiele szans, rozpoczynając czwartą rundę. ”, zachwalał Schefflera jako niewątpliwego gracza roku: „Myślę, że zasługuje na to, może bardziej niż ja.”

 

 

Nawiązując do całego szumu związanego z LIV i swojej batalii na rzecz PGA TOUR, powiedział: „Wierzę w grę w golfa. W szczególności wierzę w tę ligę. Wierzę w graczy tej ligi. To najwspanialsze miejsce na świecie do gry w golfa, bez żadnych wyjątków, a ja grałem już  wszędzie”.

 

 

Rors przegonił Tygrysa

Rory McIlroy wyprzedził Tigera Woodsa w liczbie zdobytych tytułów FedExCup, wygrywając w 2016 roku i trzy lata później, w pierwszym sezonie, w którym działał format „Starting Strokes”. Kilka dni temu Tiger i Rory ogłosili utworzenie TMRW Sports i nowej ligi TGL, we współpracy z PGA TOUR, w której największe gwiazdy golfa grać będą w wielkich widowiskach na stadionach.

 

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni