Ariya Jutanugarn, Mexico City, 2017. EPA/JOSE MENDEZ PAP/EPA.

Ricoh Women’s British Open: Od czwartku kolejny Major w Golf Channel Polska!

Już od czwartku, na polu  Kingsbarns Golf Links w Szkocji, startuje 42. Women’s British Open. Turniej ten rozegrany został po raz pierwszy w 1976 roku. W 1994 roku  został uznany również jako turniej  LPGA. Statusu turnieju wielkoszlemowego LPGA doczekał się w 2001 roku.

Kingsbarns to mała miejscowość na wschodnim wybrzeżu Szkocji, z wielkimi tradycjami golfowymi, oddalona od słynnego St Andrews o żwawe 10 kilometrów. W 1793 roku powstało tam Kingsbarns Golfing Society, a w 1922 roku zawiązał się Kingsbarns Golf Club, z dziewięciodołkowym polem, które zaprojektował Willie Auchterlonie. Z powodu wojny, w 1939 roku, pole to przekształcone zostało w tereny uprawne.

Kingsbarns Golf Links to klasyczne pole typu links, zaprojektowane przez Marka Parsinnena i Kyle’a Phillipsa i otworzone w 2000 roku. Gościło już wielokrotnie Dunhill Links Championship, wspólnie z Old Course oraz Carnoustie. Kingsbarns było też gospodarzem St Andrews Trophy i Jacques Léglise Trophy.

Tytułu w tegorocznej edycji Women’s British Open broni, zajmująca trzecie miejsce w rankingu światowym – Tajka Ariya Jutanugarn, która rok temu zwyciężyła na angielskim polu- Woburn trzema uderzeniami, przed Koreanką- Mirim Lee i Amerykanką Mo Martin. Jest to jej pierwsza wizyta na tym młodym lecz słynnym polu.

Jutanugarn, uhonorowana została tytułem: 2016 Rolex Player of the Year, co nie powinno dziwić, zwłaszcza jeśli spojrzymy na listę jej ubiegłorocznych zwycięstw: Yokohama Tire LPGA Classic, Kingsmill Championship, LPGA Volvik Championship i oczywiście Women’s British Open, która to wygrana uczyniła z niej pierwszą Tajkę, która zwyciężyła w turnieju wielkoszlemowym!

Ariya zmierzy się z całą czołówką światowego golfa. Przed obroną tytułu spróbuje ją powstrzymać między innymi cała koalicja zawodniczek z pierwszej piątki światowego rankingu: światowa „Jedynka”- Lydia Ko, zwyciężczyni 2017 ANA Inspiration i światowy numer 2- So Jeon Ryu, numer 4 na świecie-  Ingee Chun i numer 5 Lexi Thompson!

Najwyżej notowaną  Brytyjką w stawce jest dwudziestoletnia Angielka Charley Hull, która wygrała po raz pierwszy, podczas finałowego CME Group Tour Championship. Oglądać możemy też Danielle Kang– zwyciężczynię tegorocznego KPMG Women’s PGA Championship.

Podziwiać możemy również absolutną legendę golfa, zwyciężczynię z 1986 roku- Laurę Davies, dla której będzie to rekordowy, 37 z rzędu występ w tym turnieju! Laura dostała się do turnieju po niełatwej batalii w Finałowym Turnieju Kwalifikacyjnym, na polu Castle, w St Andrews, gdzie dopiero wygrana w dogrywce, dała jej awans do turnieju głównego.

Relacja tylko w Golf Channel Polska:

– od czwartku do soboty, od godziny  21.00

– niedziela, od godziny 22.00

Komentują z polotem, emocją i merytorycznym zębem: Piotr du Château i Mateusz Kniaginin!

Kibicujemy!

 

Tekst: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni