Reguły golfa – zmiany w 2022 roku

Zmiany, zmiany! Jakie zmiany?

 

Brak opisu.

 

Rozpoczął się turniejowy nowy rok. To idealny moment, alby poznać zmiany w regułach gry w golfa, które przyniósł rok 2022. Nowości nie ma zbyt wiele, ale warto o nich wiedzieć. Wszystko przeanalizowała z właściwą wnikliwością czujna Agnieszka Jakubowska:

 

Brak opisu.

 

  1. Długość kija golfowego

 

Dopuszczalna przepisami długość kija golfowego musi wynosić co najmniej 18 cali (0,457m) i jednocześnie nie może przekraczać 48 cali (1,219m). Ograniczenie maksymalnej długości nie dotyczy putterów. Pomiaru standardowo dokonuje się w ten sposób:

 

Źródło: www.randa.org/en/rules-of-equipment/2019/rules/equipment-rules/part-2-conformance-of-clubs

 

Zmiana, która nastąpiła polega na tym, że od stycznia 2022 komitet może wprowadzić zakaz używania kijów dłuższych niż 46 cali (modelowa reguła lokalna G-10), czyli ograniczyć dopuszczalną długość kija o kolejne 2 cale.

W zamyśle reguła powinna być wprowadzana tylko w turniejach zawodowych albo w wysokiej rangi turniejach amatorskich, więc na razie nie musimy się przejmować tym ograniczeniem, o ile nasze kije – poza putterem – nie są dłuższe niż 121,9 cm.

 

W praktyce będzie to dotyczyło przede wszystkim driverów i odwiecznego dążenia graczy do wykonania jak najdłuższego strzału, choćby dzięki tym dwóm extra-calom.

Jednak nie można zapomnieć, że ten najdłuższy kij w torbie gracza (nie wliczając puttera) służy mu nie tylko do gry, ale też do odmierzania obszaru uwolnienia. W zależności od sytuacji, obszar uwolnienia wynosi jeden lub dwa kije, czyli po zmianie to łącznie nawet 4 cale mniej w poszukiwaniu najdogodniejszego dla gracza miejsca, gdzie powinien wydropować lub odłożyć swoją piłkę. Czy one coś zmieniają? Ja jestem zdania, że w niektórych przypadkach te 4 cale mogą mieć bardzo duże znaczenie dla warunków, w jakich przyjdzie wykonać kolejne uderzenie.

 

  1. Ograniczenia w używaniu „yardage booków” i map greenów

 

Reguły gry w golfa dążą do tego, aby uzyskany wynik w jak największym stopniu odzwierciedlał rzeczywiste umiejętności gracza i jego caddiego. Dlatego ograniczane jest używanie sprzętu lub materiałów, które mogą pomóc w grze. Jednym z nich jest ograniczanie w korzystaniu z drukowanych lub elektronicznych materiałów zawierających informacje o odległościach oraz o ukształtowaniu greenów, ponieważ gracz i jego caddie powinni przede wszystkim sami, własnymi zmysłami prawidłowo odczytać linię puttowania i w efekcie spowodować, aby uderzona piłka trafiła do dołka.

Materiały do czytania greenów mogą być używane, ale tylko wtedy, gdy nie są w zbyt dużej skali oraz nie przekraczają dopuszczalnego rozmiaru. Maksymalny limit skali wynosi 3/8 cali : 5 jardów (1:480). Z kolei maksymalny dopuszczalny limit rozmiaru to 4 ¼ cala x 7 cali  (10,795 cm x 17,78 cm). Na taki materiał gracz/caddie może nanieść ewentualnie swoje własne notatki. Co ciekawe do odczytu nie można używać żadnych przyrządów powiększających, poza okularami korekcyjnymi lub soczewkami.

 

Źródło: Interpretacja 4.3a/1

www.randa.org/en/rog/2019/rules/interpretations/rule-4-interpretations

Zmiana polega na tym, że od 1 stycznia 2022 roku komitet może regułą lokalną jeszcze bardziej ograniczyć korzystanie z „yardage booków” i map greenów, tylko do tych, które zostały oficjalnie zatwierdzone (modelowa reguła lokalna G-11). Będą one miały ograniczoną ilość informacji i minimalną ilość szczegółów, np. tylko znaczące nachylenia, poziomy lub sekcje greenów. Nadal gracze i caddie mogą dodawać do zatwierdzonej książeczki swoje odręczne notatki.

W oczywisty sposób ta reguła lokalna dotyczy tylko tych turniejów, na których takie oficjalne mapy są przygotowywane, a więc w zasadzie tylko turniejów bardzo wysokiej rangi – czyli przede wszystkim golfa zawodowego.

 

  1. Zmiana reguł dotyczących statusu amatora

 

Od 1 stycznia 2022 roku ulegają zmianie także reguły dotyczące statusu amatora. M.in. podwyższono limit wartości nagród, które może przyjąć golfista-amator do równowartości 700 GBP lub 1000 USD. Ograniczenie wartości nie dotyczy nagród w konkursie hole-in-one. Wcześniej ten limit wynosił 500 GBP.

 

Więcej na ten temat: https://www.randa.org/en/news/2021/10/modernised-rules-of-amateur-status-published

 

Zmianie uległy również Reguły Statusu Amatora. 

golfchannel.pl/?news=modernizacja-statusu-amatora

 

Agnieszka Jakubowska – golfistka, pasjonatka, były sędzia PZG, zdany egzamin w R&A „Level 3 Examination in the Rules of Golf”, z zawodu adwokat. Autorka książki „Poznać reguły. Podręcznik do nauki reguł gry w golfa” oraz twórczyni kanału na You Tube, poświęconemu regułom w ujęciu praktycznym.

 

 

 

Zdjęcia: J&A Studio Foto

 

Zredagowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni