Agnieszka Jakubowska

Reguły golfa – jak przyspieszyć grę

Średni czas rozegrania pełnej rundy golfa powinien wynosić około czterech godzin. Wbrew pozorom, to wcale nie jest dużo. Graczom, zwłaszcza tym początkującym, ciężko zmieścić się w tym czasie.

Mogłoby się wydawać, że to dlatego, że wykonują więcej uderzeń, niż gracze nieco bardziej zaawansowani, ale to nie jest najważniejszy powód. Znacznie ważniejsze jest to, co gracze robią pomiędzy swoimi uderzeniami. Oto pięć zasad, którymi warto się kierować, przygotowanych przez Agnieszkę Jakubowską:

 

Brak opisu.

 

  1. Bądź zawsze gotowy do gry – przygotuj się wcześniej do wykonania uderzenia: załóż rękawiczkę i przygotuj sobie kij, a jeśli to jest pierwsze uderzenie na dołku, to także piłkę i kołek tee, żebyś nie musiał ich potem nerwowo szukać. To wszystko możesz zrobić jeszcze zanim nadejdzie Twoja kolej, np. w czasie, gdy poprzedni gracz wykonuje swoje zagranie.

 

  1. Dobijaj krótkie putty* – w stroke play, jeśli to jest możliwe, dobijaj krótkie putty zaraz po swoim uderzeniu. Chodzi tylko o te bardzo krótkie putty, których szansa na wbicie jest praktycznie stuprocentowa. W takich sytuacjach zamarkowanie piłki, jej podniesienie a następnie odłożenie na miejsce i usunięcie markera zajmuje znacznie więcej czasu, niż dokończenie dołka od razu. Jeśli masz pewność, że trafisz, to skończ dołek a znacznie przyspieszy to grę. Nie jest to jednak obowiązkowe i jeśli cokolwiek Ci przeszkadza lub nie czujesz się wystarczająco komfortowo, daj sobie czas, zamarkuj piłkę i zagraj ją we właściwej kolejności. Dobijaj krótkie putty zawsze wtedy, kiedy wiesz, że dla wyniku nie będzie miało znaczenia czy zagrasz teraz, czy później – wtedy wybierz wersję przyspieszającą grę.

*Nie dotyczy to formatu match play, ponieważ w nim zagranie poza kolejnością może spowodować, że przeciwnik zażąda powtórzenia uderzenia. Przeciwnik może jednak darować krótkiego putta i wtedy efekt będzie taki sam z punktu widzenia szybkiej gry. W wersji match play analogiczna zasada szybkiej gry mogłaby brzmieć: „Daruj przeciwnikowi bardzo krótkie putty, jeśli nie mają one znaczenia”. Jeśli jednak widzisz szansę na to, że przeciwnik może chybić, albo putt jest wyjątkowo ważny dla wyniku dołka lub całego meczu – to oczywiście nie musisz tego robić.

 

  1. Używaj zegarka golfowego albo aplikacji – mamy na rynku coraz większy wybór zegarków golfowych oraz dedykowanych do golfa aplikacji na smartfony. Ich plusem jest to, że na podstawie pozycji GPS są w stanie bardzo szybko dać golfiście informacje na temat odległości do początku, środka oraz do końca greenu. Zrobią to znacznie szybciej niż sam zmierzyłbyś odległość dalmierzem. Dzięki nim ustalisz także, jaka odległość jest do wody, za wodę, do zakrętu lub innych zdefiniowanych punktów. Wtedy ich przewaga nad zwykłym dalmierzem jest jeszcze bardziej widoczna. Często dla amatora orientacyjna odległość, np. do środka greenu, jest wystarczająca aby wykonać dobry strzał. Jeśli jednak Twoje uderzenia są tak precyzyjne, a potrzebujesz dokładnie zmierzonej odległości do flagi, to sprawdź dystans przy pomocy dalmierza.

 

  1. Przewiduj – to bardzo ważne, zwłaszcza wtedy, gdy oddalasz się od swojego wózka. Jeśli nie znasz dokładnego położenia piłki, ale możesz przypuszczać jakie będziesz miał możliwości zagrania, weź ze sobą dwa kije. Dzięki temu nie będziesz musiał się cofać, jeśli jedno z nich okaże się niemożliwe. Jeśli idziesz na drugiego końca greenu aby zachippować piłkę pod dołek, weź ze sobą od razu putter, abyś nie musiał niepotrzebnie wracać do wózka. Jeśli z kolei idziesz szukać piłki przy wodzie, a wózek pozostaje dość daleko, to powinieneś zabrać ze sobą drugą piłkę, żeby móc ją wydropować wtedy, kiedy nie znajdziesz oryginalnej – o ile oczywiście dropowanie w tym miejscu jest zgodne z regułami. Przewidywanie przyszłości czasem jest prostsze niż myślisz 😉

 

  1. Zostaw wózek w pobliżu drogi na następne tee – po podejściu do greenu powinieneś zorientować się, którędy będziesz szedł na następne tee i zostawić swój wózek już w okolicy tego przejścia. Pozwoli to zaoszczędzić znaczną ilość czasu po zakończeniu rozgrywania dołka i spowoduje, że o wiele szybciej zejdziesz z greenu, robiąc miejsce kolejnym graczom. Przejścia na następne tee często oznaczone są małymi tabliczkami albo zaznaczone są na mapkach dołków. Jeśli ich nie ma, to jednym z moich tipów jest szukanie przy greenie utwardzonej (np. betonowej) drogi dla meleksów, bo ona na pewno prowadzi na następny dołek.

 

Tempo gry ma bardzo duże znaczenie podczas rozgrywania rundy golfa. Jeśli tempo naszego flightu będzie dobre, to na polu będzie mniej korków a sama gra będzie płynniejsza i przyjemniejsza dla wszystkich. Może nawet wyniki będą wtedy lepsze?

 

Możesz sprawdzić jak to wszystko wygląda w praktyce i ile rzeczywiście czasu da się zaoszczędzić tylko dzięki tym pięciu prostym zasadom na filmie:

 

 

Agnieszka Jakubowska – golfistka, pasjonatka, były sędzia PZG, zdany egzamin w R&A „Level 3 Examination in the Rules of Golf”, z zawodu adwokat. Autorka książki „Poznać reguły. Podręcznik do nauki reguł gry w golfa” oraz twórczyni kanału na You Tube, poświęconemu regułom w ujęciu praktycznym.

 

Brak opisu.

 

 

Zdjęcia: J&A Studio Foto

 

Zredagowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni