Reguły golfa. Jak liczyć. Agnieszka Jakubowska

Reguły golfa – jak to wszystko policzyć?

Golf to wspaniała gra, jednak bywa, że problemem jest liczenie wykonanych uderzeń. Jak policzyć to co wydaje się czasami niepoliczalne, radzi Agnieszka Jakubowska.

 

 

Po co liczyć? 

Golf polega na tym, żeby zaczynając grę na tee, wbić piłkę do dołka znajdującego się na greenie. Oczywiście nie trzeba tego zrobić za jednym razem. Wygrywa ten, kto zakończy rundę w najmniejszej liczbie uderzeń (w rozgrywkach stroke play). Jednak nawet w formatach gdy gramy na dołki (match play) lub na punkty (stableford), wynik jest pochodną liczby uderzeń na dołku. Niezależnie od tego czy gramy brutto czy netto (z handicapem), także uzyskany wynik będzie zależał od liczby uderzeń. Podstawą wyniku gracza jest więc zawsze liczba  uderzeń, którą – w zależności od formatu przeliczymy potem w odpowiedni sposób, żeby wyłonić zwycięzcę.

Z kolei w rundach pozaturniejowych liczba uderzeń – nawet przeliczona na punkty lub pomniejszona o handicap – będzie stanowiła punkt odniesienia do kontroli własnych postępów, albo porównania z innymi graczami.

Jeśli runda ma być zapisana do systemu handicapowego, to liczba wykonanych uderzeń wpłynie ostatecznie na oficjalny handicap gracza.

Dlatego jeśli gramy w turnieju, gdy rywalizujemy z innymi graczami, kiedy chcemy wpisać rundę albo po prostu sprawdzić swoje postępy, to wszystkie uderzenia trzeba skrupulatnie policzyć.

 

 

Jak liczyć?

Przede wszystkim wypracuj sobie taki system, żeby się nie pomylić. Z biegiem czasu nabierzesz wprawy w liczeniu i zapamiętywaniu swoich własnych uderzeń a nawet uderzeń wszystkich graczy z flightu. Jeśli na razie jest to kłopotliwe, możesz zaopatrzyć się w jeden z liczników golfowych, z tych, które są dostępne na rynku. Ich wybór jest znaczny: poczynając od tych najprostszych, np. w postaci koralików do przesuwania, na licznikach elektronicznych kończąc.

 

Ułatwieniem w liczeniu jest podzielenie sobie dołka na dwa etapy: do greenu i na greenie.

 

Jeśli nie jesteś w stanie policzyć lub nie pamiętasz wszystkich swoich uderzeń, poproś graczy z flightu o pomoc. Wspólnie łatwiej odtworzycie wszystkie uderzenia, a zapisany na karcie wynik, będzie wynikiem prawidłowym.

 

Co liczyć?

 

Do wyniku liczą się wszystkie uderzenia wykonane oraz uzyskane uderzania karne.

 

Należy rzetelnie policzyć wszystkie wykonane uderzenia, niezależnie od tego, czy były udane czy też nie. Tak samo, jak te nieudane, liczy się również takie, podczas którego gracz w ogóle nie trafił kijem w piłkę, czyli tzw. „air shot”. Licz wszystkie uderzenia niezależnie od tego, gdzie były wykonane: spod drzewa, z trawy, z krzaków, na greenie. Licz każde uderzenie, niezależnie od tego gdzie poleciała piłka: uderzenie, w wyniku którego piłka wpadła do wody, także należy doliczyć do wyniku.

 

Nie liczy się uderzenie, jeśli w trakcie jego wykonywania zrezygnowałeś z niego i zatrzymałeś swing.

 

Dodatkowo będzie trzeba doliczyć wszystkie uzyskane uderzenia karne, bo wynik, który podajesz po skończonym dołku, ma być wynikiem już ze wszystkimi karami. Jeśli nie pamiętasz ile uderzeń karnych za jakieś zdarzenie należy doliczyć do wyniku, zgodnie z regułami gry w golfa, możesz to sprawdzić w regułach, albo zapytać sędziego lub komitet turnieju. Musisz to jednak ustalić przed oddaniem karty wyników, ponieważ potem nic już nie będzie można na niej poprawić.

 

Sprawdzenie czy należy się kara i w jakiej ewentualnie wysokości jest bardzo ważne, ponieważ na karcie musi być zapisany prawidłowy wynik, a kara zawsze musi być zgodna z regułami.

 

Każdy gracz w określonej sytuacji musi zastosować dokładnie taką samą procedurę i – jeśli trzeba – dokładnie taką samą karę. Nikt, ani gracze, ani nawet sędzia, nie może podarować kary lub policzyć niższą niż się należy. Bo tylko wtedy wyniki graczy będzie można do siebie porównać, a gra będzie sprawiedliwa.

 

Jeśli zdarzył się błąd na oddanej komitetowi karcie, to:

  • gdy wpisany wynik na dołku jest wyższy niż wynik uzyskany (pomyłka na niekorzyść gracza) – liczy się wynik wpisany,
  • gdy wpisany wynik na dołku jest niższy (pomyłka na korzyść gracza) – gracz zostaje zdyskwalifikowany.

 

Licz rzetelnie i wpisuj na karcie zawsze wyniki prawidłowe. Staraj się nie pomylić, a jeśli się to zdarzy, możliwie szybko napraw swój błąd. I – choć to oczywiste – nie oszukuj. Jedno uderzenie życia Ci nie uratuje, a może spowodować przykre i długotrwałe konsekwencje.

 

Przede wszystkim jednak ciesz się wolnym czasem i spędzaj go miło na polu, a cała reszta przyjdzie sama.

 

Dobrej gry!

 

Agnieszka Jakubowska – golfistka, pasjonatka, były sędzia PZG, zdany egzamin w R&A „Level 3 Examination in the Rules of Golf”, z zawodu adwokat. Autorka książki „Poznać reguły. Podręcznik do nauki reguł gry w golfa” oraz twórczyni kanału na You Tube, poświęconemu regułom w ujęciu praktycznym.

 

 

 

Zdjęcia: J&A Studio Foto

 

Zredagowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni