Reguły golfa – zarządzanie czasem

Zmierzyć odległość, założyć rękawiczkę, wziąć kij, ustawić się do uderzenia, zrobić próbny swing, jeszcze jeden próbny swing, zmienić kij, ustawić się do uderzenia, próbny swing nowym kijem… to wszystko trwa. Czy to są ważne rzeczy? Być może z części z nich można zrezygnować, ale niektóre są niezbędne, by prawidłowo przygotować się do zagrania i osiągnąć możliwie najlepszy wynik. 

Jak przyspieszyć na polu radzi Agnieszka Jakubowska.

Czas na wykonanie przez gracza uderzenia wynosi 40 sekund. Jednak przeprowadzone przeze mnie badanie wskazuje, że ścisłe trzymanie się reguł w tym zakresie może być jedną z przyczyn korków na polach. Według wyliczeń, jeśli każdy z graczy w pełni wykorzysta swój czas, to 4-osobowy flight rozegra rundę golfa w łącznym czasie 6 h 26 min.

Taka sytuacja jest nie do zaakceptowania. Rozwiązania są dwa: albo będziemy biegali pomiędzy uderzeniami, by zyskać kilka cennych sekund, albo popracujemy nad lepszą organizacją i skróceniem czasu, który wykorzystujemy. Ja przyjęłam tę drugą koncepcję.

Reguły mówią o maksymalnym czasie 40 sekund a badanie pokazuje, że wykorzystywanie go w pełni, zakończy się najpewniej korkami na polu i zepsutym dniem dla wszystkich. To oznacza, że należy wykorzystywać go jak najmniej.

 

 

Pozornie wydawać by się mogło, że utrzymanie szybkiego tempa gry jest nie do pogodzenia z dobrą rundą. Jednak wcale tak nie musi być, dlatego zostawmy sobie dokładnie tyle czasu, ile potrzebujemy, by prawidłowo i spokojnie przygotować się do wykonania uderzenia. Można przyspieszyć grę w taki sposób, aby nie wpływało to niekorzystnie na wynik. Konieczna jest jednak dobra organizacja i nałożenie swojego czasu na czas innego gracza. Trzeba przy tym pamiętać, aby nikomu nie przeszkadzać i aby robić to w sposób bezpieczny i odpowiedzialny.

 

Przede wszystkim aby zyskać czas, powinniśmy zapobiegać wszelkim jego stratom, np. stojąc bezczynnie, wtedy kiedy inni gracze wykonują swoje uderzenia. Czas ten możemy już z powodzeniem wykorzystać na założenie rękawiczki oraz przygotowanie kija, piłki itp.

 

Równie ważne okazuje się bycie przy swojej piłce możliwie szybko – oczywiście jeśli to jest możliwe, bezpieczne i nikomu nie przeszkadza. Otwiera to jeszcze więcej możliwości poprawy tempa gry. Można wtedy wykonać m.in. także i te zadania, które są bezpośrednio związane z położeniem piłki, np. usunięcie naturalnych utrudnień ruchomych, takich jak liście czy ścięta trawa. Stając przy piłce można też już zmierzyć dokładną odległość do flagi. Zrobienie tego w czasie, gdy inny gracz wykonuje uderzenie, spowoduje, że znacznie skróci się czas, który my sami wykorzystamy.

 

Te same zasady obowiązują na greenie: bądź przy swojej piłce możliwie szybko, oczyść linię puttowania, zdejmij rękawiczkę, oczyść piłkę, przeczytaj green i zastanów się nad swoim uderzeniem, jeszcze w czasie, kiedy jest kolej innych graczy. Tych rzeczy, które można wykonać wcześniej jest naprawdę sporo.

 

W filmie udowodniałam też, że moja procedura spokojnego przygotowania się do uderzenia, zajmuje znacznie więcej czasu, niż jest to dopuszczalne, a pomimo tego jestem w stanie grać szybko. Jak to jest możliwe? Ponieważ większość czynności wykonuję w czasie należącym do innych graczy i dlatego „na mój czas”, przypada już niewiele z nich. Dzięki temu mogę wykonać uderzenie w czasie zaledwie kilkunastu sekund a w czasie całej rundy – zyskać ponad godzinę.

 

Jeśli się dobrze zorganizujesz, to nie będziesz musiał się spieszyć. Pośpiech jest bardzo złym doradcą – również w golfie, dlatego lepiej jest wziąć sprawy w swoje ręce i zarządzać swoim czasem w sposób bardziej przemyślany i efektywny. Obejrzyj ten odcinek a następnym razem sam przetestuj to wszystko na polu.

 

Dobrej gry!

 

Agnieszka Jakubowska – golfistka, pasjonatka, były sędzia PZG, zdany egzamin w R&A „Level 3 Examination in the Rules of Golf”, z zawodu adwokat. Autorka książki „Poznać reguły. Podręcznik do nauki reguł gry w golfa” oraz twórczyni kanału na You Tube, poświęconemu regułom w ujęciu praktycznym.

 

 

 

Zdjęcia: J&A Studio Foto

 

Zredagowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni