Adrian Meronk. Fot. Marek Darnikowski

Adrian Meronk może pakować walizki do Tokio

Choć odpowiednio wysokie miejsce w rankingu od dłuższego czasu wskazywało, że Adrian Meronk weźmie udział w Igrzyskach XXXII Olimpiady, to we wtorek 22 czerwca oficjalnie zostało to potwierdzone! Międzynarodowa Federacja Golfa (IGF) opublikowała ostateczny olimpijski ranking. Reprezentant Polski znalazł się w nim na 47. miejscu, a prawo startu w olimpijskim turnieju w Tokio dostało 60 graczy.

Na pierwszym miejscu prowadzonego od 1 lipca 2018 roku oficjalnego Golfowego Rankingu Olimpijskiego (OGR) znalazł się świeżo upieczony triumfator US Open Hiszpan Jon Rahm. Drugi w klasyfikacji jest Justin Thomas, a trzeci Collin Morikawa. Łącznie Amerykanie zajęli miejsca 2-5, zatem Stany Zjednoczone stały się jedynym krajem z więcej niż dwoma kwalifikacjami. Poza pierwszą piętnastką rankingową zasady kwalifikacji pozwalają na udział maksymalnie dwóch graczy z danego kraju. Zagwarantowane miejsce ma również kraj-gospodarz, czyli w tym przypadku Japonia oraz przedstawiciel każdego z pięciu regionów olimpizmu – Afryka, obie Ameryki, Azja, Europa i Oceania.

Łącznie na liście znaleźli się golfiści z 36 państw świata. Jednak to nie jest jeszcze kompletna lista, bowiem po zamknięciu rankingu kobiecego, co nastąpi po KPMG Women’s PGA Championship, Międzynarodowa Federacja Golfa prześle prośbę o potwierdzenie miejsc kobiet i mężczyzn do krajowych komitetów olimpijskich. Następnie komitety olimpijskie poszczególnych krajów muszą do 1 lipca potwierdzić wykorzystanie wywalczonych miejsc, tak aby IGF mógł ewentualne niewykorzystane miejsca przekazać zawodnikom z niższych pozycji rankingu, przed ostatecznym terminem zgłoszeń do Tokio 2020 – tj. 5 lipca. IGF opublikuje ostateczną listę zgłoszeń 60 nazwisk zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet we wtorek 6 lipca.

Turniej olimpijski zostanie przeprowadzony w Kasumigaseki Country Club – golfiści zagrają między 29 lipca a 1 sierpnia, a golfistki w dniach 4-7 sierpnia.

Pole Kasumigaseki rozciąga się na zielonych, zalesionych wzgórzach Musashino, w Kawagoe City w prefekturze Saitama, czyli 50 km na północny zachód od nowego stadionu olimpijskiego w Tokio. Klub szczyci się ponad 80-letnią historią. Powstał wiosną 1929 roku. Najpierw otwarto pole wschodnie (Higashi), a w 1932 roku pole zachodnie (Nishi), dzięki czemu klub stał się pierwszym w Japonii obiektem z 36 dołkami. W trakcie II wojny światowej miejsce to mocno ucierpiało, ale w 1952 r. można było grać na odrestaurowanym polu wschodnim. Dwa lata później do dyspozycji członków klubu było znów 36 dołków. To członkostwo – wciąż bardzo drogie plus fakt, że do 2017 roku. klub dyskryminował kobiety, budziło wątpliwości przy wyborze tego obiektu na arenę rozgrywek olimpijskich. Turnieje zostaną zorganizowane na starszym polu wschodnim (Higashi, par 72), które przedłużono do 6823 metrów. W 2016 r. pole zmodernizowano, ale obiekt zachował klasyczny wygląd. 

Format olimpijskiej gry pozostał od Rio 2016 bez zmian – 4 x 18 dołków stroke play.

Golf wrócił do programu igrzysk od olimpiady w Rio de Janeiro, gdzie rywalizowało 60 golfistów i 60 golfistek z 42 państw. Na polu Campo Olimpico de Golfe obok rezerwatu Marapendi (par 71) triumfował Brytyjczyk Justin Rose, srebrny medal wywalczył Szwed Henrik Stenson, a brązowy Amerykanin Matt Kuchar.

Reprezentantka Korei Południowej Inbee Park została pierwszą po 116 latach mistrzynią olimpijską w golfie. Srebrny medal igrzysk w Rio de Janeiro wywalczyła urodzona w Seulu ówczesna liderka światowego rankingu Nowozelandka Lydia Ko, a brązowy – Chinka Shanshan Feng.

Wcześniej golf był sportem olimpijskim w Paryżu w 1900 i St. Louis w 1904 roku. Wycofany został m.in. ze względu na to, że w turnieju uczestniczyli reprezentanci jedynie kilku krajów.

IGF szacuje, że w golfa gra obecnie ponad 60 milionów ludzi. Federacja zrzesza 151 federacji członkowskich ze 146 krajów. Wszystkie narodowe federacje golfowe zrzeszone w IGF są włączone do Narodowych Komitetów Olimpijskich (NOCs) swoich krajów.

Ranking na dzień 22/06/2021:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: PZG/Anna Kalinowska

Fot. Marek Darnikowski

Zredagowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni