Jon Rahm. DP World Tour Championship. November 2019. EPA/ALI HAIDER Dostawca: PAP/EPA.

Rahmbo triumfuje w Memorial Tournament

Jon Rahm zwyciężył w the Memorial Tournament presented by Nationwide, zostając tym samym drugim, po legendarnym Severiano Ballesterosie, Hiszpanem – liderem Rankingu Światowego! 

Wzruszony powiedział po zakończeniu turnieju: „Osiągnąłem cel życia, stając się w jakimś aspekcie, częścią historii hiszpańskiego golfa – razem z Seve, to dla mnie niesamowite.”

 

 

***

Z czterech uderzeń przewagi przed rundą finałową, jego prowadzenie po dziewięciu dołkach finału, wzrosło do ośmiu uderzeń, nad Ryanem Palmerem – kolegą ze zwycięskiego teamu, ubiegłorocznego Zurich Classic of New Orleans. Później zaczęły się kłopoty i ogromna przewaga zredukowana została do zaledwie trzech uderzeń, na trzy dołki do końca, na słynnym polu Jacka Nicklausa, które tej niedzieli było statystycznie najtrudniejsze od 42 lat.

 

W takich właśnie okolicznościach, na zdecydowanie najtrudniejszym dołku na polu, 183 – metrowej szesnastce, par 3, granej tego dnia średnio 3.53 (!), Rahm zagrał fenomenalnego flopa, z bardzo trudnego położenia, ze sporego roughu przy greenie, trafiając do dołka na birdie i prezentując tym samym magię krótkiej gry na miarę genialnego Seve Ballesterosa.

 

Bardzo podobnym uderzeniem popisał się na tym samym dołku, ale w 2012 roku – Tiger Woods

 

 

Później okazało się jednak, że sędziowie dali Hiszpanowi na tym dołku karę dwóch uderzeń! Wszystko spowodowane było faktem, że kiedy położył on swojego lob wedge’a za piłką, ta, prawie niezauważalnie się przesunęła, co widać było dzięki zbliżeniu kamery. Kara na szczęście i tak nie wpłynęła na to, kto ostatecznie zwyciężył. Rahm (-9) triumfował z trzema, zamiast pięcioma uderzeniami przewagi nad Palmerem, uzyskując na szesnastce zamiast birdie – bogeya.

Jon po zakończeniu rundy, był zaskoczony całą sytuacją, przyznając, że nie zdawał sobie sprawy, że cokolwiek było nie tak. Nie zauważył, że poruszył piłkę. W myśl nowych reguł, wydaje się dość zaskakującą, decyzja sędziów o przyznaniu mu kary, ponieważ zauważyli oni wykroczenie, tylko dzięki zbliżeniu kamery telewizyjnej.

 

 

***

 

To już jedenaste zawodowe zwycięstwo dumnego Baska. Wygrał już w sześciu turniejach European Tour, czterech PGA TOUR i raz w organizowanym przez Tigera Woodsa – Hero World Challenge. Awansował on na miejsce ósme w rankingu FedExCup, a wielką satysfakcję dało mu na pewno wyprzedzenie Rory’ego McIlroya na pozycji No.1 w Rankingu Światowym, po zwycięstwie w najlepiej obsadzonym turnieju roku.

 

 

***

25-letni Jon Rahm wstąpił w szeregi zawodowców w 2016 roku, zwyciężając w swoim pierwszym zawodowym turnieju już w styczniu 2017, podczas Farmers Insurance Open, na słynnym Torrey Pines!

 

Kartka z kalendarza:

 

W czerwcu 2015 roku, podczas Arnold Palmer Cup, reprezentując Arizona State University, Jon Rahm grał w jednej drużynie z Adrianem Meronkiem, reprezentującym East Tennessee State University. Hiszpan wybrany został do drużyny z pierwszym numerem w rankingu, a Polak – czwartym.

 

 

Drużynę europejską uzupełniali wówczas jeszcze m.in.: Clément Sordet (5), Thomas Detry (6), czy Matthias Schwab – wybrany do drużyny przez Kapitana – Jean van de Velde. W drużynie amerykańskiej grali m.in.: Maverick McNealy (1), Beau Hossler (6), czy wybrany przez Kapitana – Ollie Schniederjans.

Meronk grał fenomenalnie w tamtych rozgrywkach, remisując w jednym i zwyciężając w trzech meczach, w tym w niedzielnym  pojedynku singlowym, z Maverickiem McNealy 3&2. Rahm wypadł wówczas nieco słabiej przegrywając trzy mecze i remisując niedzielnego, ostatniego singla, z Lee McCoy’em. Triumfowała drużyna amerykańska 18:12.

 

 

Zarówno Jon, jak i Adrian grali w sumie dwa razy w Palmer Cup. Rahm – rok wcześniej, a Meronk – rok później. Obaj, w wówczas zwycięskich drużynach.

 

 

***

Dzięki kosmicznej rundzie 68, zwłaszcza biorąc pod uwagę panujące raczej brutalne warunki, na trzecie miejsce Memorial Tournament wskoczył Anglik – Matthew Fitzpatrick, który był tylko jedno uderzenie więcej  od Ryana Palmera. Czwartą pozycją podzielili się kolejny Anglik – Matt Wallace i Australijczyk – Jason Day, który grał jak z nut, mimo ewidentnych problemów z plecami, objawiających się dość nietypowym schylaniem po piłkę.

 

Pięciokrotny triumfator tego turnieju – Tiger Woods, występujący w turnieju PGA TOUR po raz pierwszy od lutego, po rundach 71-76-71-76 uplasował się na dzielonej z trzema zawodnikami pozycji czterdziestej. Tiger trafił w niedzielę piękny birdie na dołkach 16 i 17, a wcześniej od razu na jedynce, ale oprócz tego zanotował też pięć bogey’ów i jednego doubla.

 

 

Podczas niedzielnej rundy 80-letni gospodarz turniejuJack Nicklaus, przyznał, że on i jego również 80-letnia żona Barbara, mieli w marcu pozytywny wynik w testach na koronawirusa. Jego żona nie miała żadnych objawów choroby, a osiemnastokrotny triumfator turniejów wielkoszlemowych, miał tylko lekki ból gardła i kaszel: „To nie trwało długo, mieliśmy bardzo, bardzo dużo szczęścia. ”

 

 

***

 

Od czwartku zapraszamy do TPC Southwind, w Memphis, na turniej 3M Open, gdzie tytułu bronić będzie Matthew Wolff!

 

 

Napisała: Kasia Nieciak

 

https://www.pgatour.com/leaderboard.html

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni