Jon Rahm in action during the Acciona Open de Espana (Spanish Golf Open) in Madrid, Spain, 06 October 2022. The golf open runs from 06 to 09 October 2022. EPA/JUAN CARLOS HIDALGO Dostawca: PAP/EPA.

Rahmbo z trzecim tytułem mistrza Open de Espana!

Hiszpan Jon Rahm, wzbudzając uzasadnioną euforię hiszpańskich kibiców, wywalczył po raz trzeci tytuł mistrza turnieju Open Espana presented by Madrit, wyrównując rekord swojego „wielkiego bohatera” Seve Ballesterosa.

www.europeantour.com/dpworld-tour/acciona-open-de-espana-presented-by-madrid-2022/leaderboard

Rahm trafił eagla i osiem birdie w fantastycznej rundzie finałowej 62 w Club de Campo w Madrycie, kończąc turniej wynikiem -25, z ogromną przewagą sześciu strzałów nad Francuzem Matthieu Pavonem.

Severiano Ballesteros, który zmarł przedwcześnie z powodu nowotworu mózgu, w 2011 roku, wygrywał w tym turnieju w 1981, 1985 i 1995 roku. Było to jego pięćdziesiąte i ostatnie zwycięstwo European Tour, w dodatku w turnieju, który inaugurował rozgrywki ligi, w 1972 roku. Rahm był faworytem turnieju i faworytem publiczności. Mistrz US Open z 2021 roku nie zawiódł.

Zapytany, jak wyjątkowa była dla niego ta wygrana, powiedział: „Być może trzeba zapytać mnie o to za kilka dni, ponieważ przetworzenie tych rzeczy zajmuje mi sporo czasu. To był mój cel – Seve jest moim wielkim bohaterem i zrobienie czegoś, na co poświęcił całą swoją karierę w ciągu zaledwie kilku lat, jest dość poruszające.

Rozumiem, że może to nie być najmocniejsza stawka, w jakiej przychodzi mi rywalizować w roku, ale czasami może to być najtrudniejsze do wygrania. Jestem w domu, mam wygrać, wszyscy obstawiają, że wygram w niedzielę, tak jak właśnie to zrobiłem, trudno to opisać.

To mój najniższy wynik, to był prawie idealny tydzień. Jedyną rzeczą, która pomogłaby, byłoby to, gdyby moja żona i dzieci były tutaj, ale mam tu dużo rodziny, z którą nie widzę się przez cały rok, z którą mógłbym świętować. To wzruszające. Wchodząc na osiemnasty green wiedziałem, co się wydarzy, nie potrafię tego opisać.”

27-letni Rahm dorastał w baskijskim nadmorskim miasteczku Barrika, które zamieszkuje 1500 mieszkańców. Poznał legendarnego Ballesterosa podczas ceremonii rozdania nagród, gdy miał około 12 lat, cztery lata przed odejściem wielkiego mistrza. Był tam też Jose Maria Olazabal. Rahm uścisnął mu rękę, po czym prawie nie trafił w rękę wielkiego Ballesterosa: „Mój tata prawie dostał zawału serca. Cały czas to pamiętam. Nigdy więcej go nie spotkałem, nigdy więcej z nim nie rozmawiałem.”

*

Drugie miejsce zajął Francuz Matthieu Pavon, który w niedzielę popisał się rundą 65, awansując o jedno miejsce w klasyfikacji.

Trzeci był grający ze zwycięzcą – Min Woo Lee, który po rundzie finałowej 68, utracił pozycję wicelidera po 54 dołkach.

Miejscem czwartym podzielili się Zander Lombard i wicekapitan europejskiej drużyny Ryder Cup – Edoardo „Dodo” Molinari – starszy brat mistrza The Open – Francesco.

*

W tym tygodniu będziemy w Japonii na turnieju ZOZO Championship i na Estrella Damm N.A. Andalucía Masters, na słynnej Valderramie, z którą po raz trzeci w karierze zmierzy się też Adrian Meronk.

 

Zestawienie naszych transmisji:

Czwartek i piątek

 DP World Tour: Estrella Damm N.A. Andalucía Masters – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 18:00 – 20:00

PGA TOUR: The ZOZO Championship – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 20:00 – 23:00

Komentuje: Jacek Person.

Sobota i niedziela 

Estrella Damm N.A. Andalucía Masters – runda 3 i 4 (LIVE) 13:30 – 18:00

Komentują: Krzysztof Rawa i Mateusz Kniaginin.

The ZOZO Championship – runda 3 i 4 (RE-LIVE) 19:00 – 23:00

Komentuje: Jacek Person.

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni