Jon Rahm&Jordan Spieth. 100th PGA Championship. Bellerive Country Club. St. Louis. 2018. EPA/ERIK S. LESSER Dostawca: PAP/EPA.

Rahmbo broni tytułu w Kalifornii.

Rok temu, po wygraniu Career Builder Challenge, Hiszpan Jon Rahm, w wieku zaledwie 23 lat, klasyfikowany był jako drugi golfista świata! Zepchnął on z tej pozycji starszego o cztery lata Jordana Spietha, 11-krotnego zwycięzcę turniejów PGA TOUR, posiadającego na swoim koncie trzy tytuły wielkoszlemowe. Od czwartku John Rahmbo bronić będzie tytułu na tych samych polach i w tym samym turnieju, noszącym teraz nową nazwę – The Desert Classic.

Jeszcze w czerwcu 2016 roku Rahm sklasyfikowany był na pozycji 776 w Official World Golf Ranking. Po 19. miesiącach został numerem dwa! Pytany tuż po wygranej w La Quinta, w Kalifornii. o ten niesamowity skok odparł:„ Mówiąc szczerze trudno mi uwierzyć w to, że wyprzedziłem Jordana. To przecież trzykrotny zwycięzca turniejów wielkoszlemowych. Ja mam tylko dwie wygrane. On ma ich ponad dziesięć, prawda? Mówiłem już to wielokrotnie – nigdy nie myślałem, że będę w takim punkcie mojego życia już teraz.”

 

 

Oczywiście nie tylko dwie wygrane PGA TOUR uczyniły z niego drugiego golfistę świata. Rok wcześniej zwyciężył on w sumie w czterech turniejach. Po swoim pierwszym zwycięstwie na PGA TOUR, podczas Farmers Insurance Open 2017, dwukrotnie wygrał na European Tour w: Dubai Duty Free Irish Open i DP World Tour Championship, otrzymując na koniec sezonu prestiżowe wyróżnienie Debiutanta Roku European Tour!

Jego statystyki na PGA TOUR  były naprawdę imponujące. Od początku sezonu 2016-2017, dwunastokrotnie znajdował się w najlepszej dziesiątce klasyfikacji turniejowych, trzykrotnie był drugi i dwukrotnie zwyciężał. Stąd właśnie wzięła się tak wysoka pozycja na świecie. Oprócz drugiej pozycji w OWGR zajmował on też drugie miejsce w rankingu FedExCup i był piąty w europejskim rankingu Ryder Cup.

 

Od tamtego czasu Jon wygrał jeszcze w ubiegłorocznym Open de España i Hero Challenge oraz był gwiazdą podparyskiego Ryder Cup, pokonując w niedzielę swojego idola – Tigera Woodsa.

***

Zwycięstwo w Career Builder Challenge nie przyszło jednak łatwo. Podczas rundy finałowej zaciekły opór stawiał Amerykanin Andrew Landry, który uległ potężnemu Hiszpanowi dopiero na czwartym dołku dogrywki, na słynnym PGA West Stadium Course. Rahm trafił wtedy ponad trzy i pół metrowy putt na birdie, podczas gdy Landry spudłował z odrobinę bliższej pozycji.

 

 

30-letni Andrew Landry w przeciwieństwie do swojego dużo bardziej utytułowanego kolegi nie zdobył wtedy jeszcze tytułu na PGA TOUR. Jednak sytuacja ta uległa zmianie już w kwietniu 2018 roku, podczas Valero Texas Open. Przystępując do Career Builder miał on za to na swoim koncie dwa zwycięstwa na Web.com Tour, po jednym w 2015 i 2017 roku. Do swojego pierwszego turnieju PGA TOUR dostał się dzięki poniedziałkowym kwalifikacjom, zdobywając awans do 2015 Shell Houston Open, gdzie jednak nie przeszedł przez cut.

Do swojego pierwszego turnieju wielkoszlemowego również dostał się dzięki kwalifikacjom. Grając w 2016 US Open, będąc sklasyfikowanym jako 624 gracz na świecie, ustrzelił w pierwszej rundzie 66 uderzeń, wysuwając się na pozycję lidera! Była to też najlepsza pierwsza runda podczas US Open, rozgrywanego w słynnym Oakmont Country Club.  Ostatecznie mimo gry w niedzielnej finałowej grupie, zestresowany tą sytuacją, po rundzie 78, zajął wtedy dopiero  piętnastą pozycję, wspólnie z Brysonem DeChambeau i Brendanem Steele.

 

 

Podczas ubiegłorocznej rywalizacji w Kalifornii byliśmy świadkami swoistej zmiany pokoleniowej. Phil Mickelson nie przeszedł przez cut w Career Builder Challenge po raz pierwszy od 1994 roku, czyli roku w którym urodził się nowy, hiszpański zwycięzca turnieju.

 

***

Przed nami The Desert Classicrozgrywany aż na trzech różnych polach, zlokalizowanych w Kalifornii, w pustynnej Dolinie Coachella. Przez pierwsze trzy dni rywalizacja toczyć będzie się równolegle na wszystkich polach: Nicklaus Tournament Course, LaQuinta CC i Stadium Course. Runda finałowa natomiast, tradycyjnie rozegrana zostanie na polu głównym – legendarnym PGA West Stadium Course, zaprojektowanym przez genialnego Pete’a Dye’a i zlokalizowanym w słynnym kurorcie – La Quinta.

W turnieju, oprócz obrońcy tytułu i jego oponenta z ubiegłorocznej dogrywki, zagrają również: Justin Rose, Phil Mickelson, Zach Johnson, 🦐 de Jesús Rodríguez, Danny Willett , Jhonny Vegas, Bill Haas, Patton Kizzire, Brian Harman, Chez Reaviee, Adam Hadwin, Aaron Wise, czy Hunter Mahan.

 

 

Transmisje w Golf Channel Polska: od czwartku do niedzieli, codziennie od 21.00.

 

Komentują: Krzysztof Rawa i Filip Naglak

 

 

 

Zdjęcia: Marek Sowa. Career Builder Challenge 2018

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni