Jon Rahm. Holds the Masters Trophy. Masters Tournament at the Augusta National Golf Club in Augusta, Georgia, USA, 09 April 2023. EPA/ERIK S. LESSER Dostawca: PAP/EPA.

Jon Rahm zakłada Zieloną Marynarkę!

Jon Rahm wygrywa w turnieju Masters w dniu urodzin swojego idola Severiano Ballesterosa, w czterdziestą rocznicę jego drugiego i ostatniego triumfu w Augusta National. Po raz kolejny na kartach polskiego golfa zapisał się Adrian Meronk, debiutując w tym turnieju.

 

www.masters.com/scores

 

 

 

Seve

Rahmbo został czwartym Hiszpanem, który wygrywał w Auguście – po Ballesterosie (2), Olazabalu (2) i Garcii (1). Jest to więc szóste hiszpańskie zwycięstwo w Masters. Czyni to Hiszpanię drugą potęgą w tym turnieju, po Stanach Zjednoczonych. Wcześniej drugim miejscem dzieliły się Hiszpania i RPA – oba kraje miały po pięć wygranych przez trzech zawodników. Jon Rahm został też pierwszym Europejczykiem, triumfatorem US Open i Masters!

Na osiemnastym greenie czekał na swojego rodaka przeszczęśliwy Jose Maria Olazabal. Dwukrotny mistrz Masters tworzył razem z Sevem absolutnie genialny duet Ryder Cup Team Europe.

Rahm zwyciężał czterema uderzeniami, z wynikiem 12 poniżej par. Zaczął wszystko od spektakularnych cztetech puttów na pierwszym dołku turnieju i posłaniem dzikiego drive’a bardzo mocno w lewo na drugim. Potem bylo już „trochę” lepiej.  Prawdopodobnie najwspanialszy turniej w kaierze zamknął rezultatami: 65-69-73-69.

Wygląda na to, że rok kończący się cyfrą 3 zarezerwowany jest tymczasowo dla graczy międzynarodowych.

„Patrzę na wyniki i wciąż myślę, że zostało mi jeszcze kilka dołków do wygrania. Nie mogę powiedzieć nic więcej. Ten był dla Seve’a. Był tam, pomagał i naprawdę pomógł”.

„Nigdy nie myślałem, że będę płakał, wygrywając turniej golfowy, ale dziś na osiemnastym dołku byłem naprawdę blisko”.

LIV atakuje

Zwycięstwo Rahma powstrzymało, przynajmniej na ten miesiąc, główną ambicję saudyjskiej ligi LIV, aby jej zawodnik zwyciężył w turnieju wielkoszlemowym. Brooks Koepka i Phil Mickelson finiszowali na drugim miejscu, cztery uderzenia za Hiszpanem.

Koepka – dwukrotny mistrz US Open i PGA Championship złapał ostatnio formę i wygrał imprezę LIV na Florydzie w zeszłym tygodniu. Po ewentualnym zwycięstwie w Augusta National byłby to pierwszy raz, kiedy golfista zdobyłby ważny tytuł jako gracz LIV. Następna szansa wzbudzającej skrajne emocje ligi nadejdzie w połowie maja na PGA Championship w Oak Hill Country Club.

Brooks był liderem po każdej z trzech pierwszych rund, jednak finałowe +3 nie pozwoliło na zdobycie piątego tytułu wielkoszlemowego.

Z kolei 52-letni Mickelson – trzykrotny triumfator z Augusty, który podobno podczas kolacji mistrzów nie odezwał się do nikogo ani słowem, tak nieprawdopodobnie spiął się w sobie, że w niedzielnej rozgrywce zdołał wykręcić imponującą rundę 65.

Była to najniższa tego dnia i najniższa runda finałowa Masters w jego karierze! Phil – najstarszy w historii zwycięzca wielkoszlemowy, tym razem złamał kolejny rekord – zostając najstarszym graczem, który uplasował się w Top 5 klasyfikacji The Masters. Trafił osiem birdie, w tym pięć na słynnej drugiej dziewiątce Augusty, wykręcając tam 31 uderzeń!

Mickelson miał tylko dwa miejsca w pierwszej dziesiątce w dziesięciu turniejach LIV, gdzie spędził ostatnie dwa sezony. Odegrał on kluczową rolę w powstaniu ligi i jednocześnie rozdarciu męskiego zawodowego golfa na dwie zwalczające się frakcje. Jakby tego było mało postraszył też Patrick Reed (-7), który jako kolejny zawodnik LIV zakończył swoją batalię na pozycji T4, razem z Jordanem Spiethem i Russellem Henleyem.

 

Bask

28-letni Rahm dorastał w miejscowości Barrika, liczącej około 1500 mieszkańców, w Kraju Basków na północy Hiszpanii. Rozwijając swój charakterystyczny zamach pod okiem hiszpańskiego trenera Eduardo Cellesa, Rahm wygrywa turnieje swoją agresywną i kreatywną grą, porównywaną często do gry Mistrza Ballesterosa. Nigdy nie był świadkiem wspaniałej gry swojego idola. Spotkał go tylko raz.

„Byłem zbyt młody, by docenić, komu ściskam dłoń. Oczywiście dorastałem oglądając Tigera i Phila, szanując i podziwiając obu graczy za to, co zrobili. Jednak moim idolem zawsze był Seve. Staram się naśladować to, co pokazywał na polu golfowym”.

Rahm poznał Ballesterosa podczas ceremonii rozdania nagród, gdy miał około 12 lat, cztery lata przed odejściem wielkiego mistrza. Był tam też Jose Maria Olazabal. Rahm uścisnął mu rękę, po czym prawie nie trafił w rękę wielkiego Ballesterosa: „Mój tata prawie dostał zawału serca. Cały czas to pamiętam. Nigdy więcej go nie spotkałem, nigdy więcej z nim nie rozmawiałem.”

We wtorek Rahm po raz pierwszy dowiedział się podczas konferencji prasowej, że urodziny Ballesterosa zbiegną się z rundą finałową, i dyskutował o tym podczas rundy treningowej z Olazabalem i Garcią.

„Mówiono mi wiele rzeczy o tym, dlaczego to może być ten rok i po prostu nie chciałem za bardzo tego kupować”.

Polak w Masters

W turnieju debiutował dwukrotny triumfator na DP World Tour – Adrian Meronk, wpisując się po raz kolejny na karty historii polskiego golfa. Tym razem nie udało się przejść przez cut, ale zapewne wydarzy się to w przyszłości.

Zapowiedź Masters i relacja dzień po dniu z występu Adriana znajduje się tutaj.

Najlepszy amator

Najlepszym amatorem turnieju został fantastyczny Sam Bennett.

 

 

Tiger i Freddie

Rekordy w 87 Masters bili Fred Couples i Tiger Woods, który niestety musiał wycofać się z rundy finałowej z powodu kontuzji bardzo pokiereszowanej w wypadku samochodowym stopy.

Sandy Lyle

Sandy Lyle – mistrz z 1988 roku, żegnał się z turniejem i kończył karierę zawodniczą.

 

 

W tym tygodniu jesteśmy na turniejach LPGA i Asian Tour – International Series.

 

Najlepsze golfistki świata powalczą na Hawajach w turnieju Lotte Championship.

Panowie z Asian Tour zagrają w Wietnamie.

Nasz rozkład jazdy:

 

Czwartek i piątek:

Asian Tour: International Series Vietnam – runda 1 i 2 (LIVE) 8:00 – 12:00

LPGA Tour: Lotte Championship – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 18:00 – 22:00

Sobota i niedziela:

Asian Tour: International Series Vietnam – runda 3 i 4 (LIVE) 6:00 – 10:00

LPGA Tour: Lotte Championship – runda 3 i 4 (RE-LIVE) 18:00 – 22:00

Komentują: Wojciech Nowakowski i Kasia Nieciak.

Zapraszamy!

 

Napisała Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni