Nelly Korda of USA. LPGA tour’s Cognizant Founders Cup golf tournament at the Mountain Ridge Country Club in East Caldwell, New Jersey, USA, 08 October 2021. EPA/IRA BLACK Dostawca: PAP/EPA.

QBE Shootout

QBE Shootout rozgrywany jest 1989 roku. Obok 22 mężczyzn po raz pierwszy zagrają tym razem  dwie zawodniczki LPGA – Lexi Thompson i Nelly Korda.

 

Kogo zobaczymy w tym tygodniu?

Max Homa jest najwyżej sklasyfikowanym graczem w stawce, a dołączają do niego m.in. Tom Hoge, Sahith Theegala, Steve Stricker i Brian Harman. Zagrają też dwie zawodniczki z pierwszej dziesiątki WOMEN’S WORLD GOLF
RANKINGS – druga Nelly Korda – siódma Lexi Thompson! Nelly – złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio, zadebiutuje w tym turnieju, a Lexi grała w nim już kilkukrotnie.

Pełna lista prezentuje się interesująco:

 • Harris English and Matt Kuchar
 • Max Homa and Kevin Kaiser
 • Nelly Korda and Denny McCarthy
 • Trey Mullinax and Scott Stallings
 • Brian Harman and Sepp Straka
 • Jason Day and Billy Horschel
 • Steve Stricker and Cameron Young
 • Lexi Thompson and Maverick McNealy
 • Tom Hoge and Sahith Theegala
 • Charley Hoffman and Ryan Palmer
 • Corey Connors and KH Lee
 • Keith Mitchell and JJ Spaun

Format i nagrody

QBE Shootout to 54-dołkowy turniej, w którym każdego dnia rozgrywki toczą się w innym formacie. Pierwsza runda to Scramble, druga – Modified Alternate Shot (Greensomes), a finał to klasyczny Four-Ball (Better Ball). Nie ma cuta, a wygrywa drużyna z najniższym łącznym wynikiem z trzech rund. Pula nagród to $3.8 milionów, a zwycięzcy dzielą się czekiem na $950 tysięcy.

 

Bez Grega Normana

Turniej znany był potocznie jako Shark Shootout, a jego gospodarzem był Greg Norman. Ta sytuacja zmieniła się  dość radykalnie ze względu na zaangażowanie Normana w prowadzenie ligi LIV. Turniej jest sankcjonowany przez PGA Tour, jednak nie zdobywa się tam punktów FedEx Cup, ani punktów do rankingu światowego.

 

Pierwszymi zwycięzcami QBE Shootout, w 1989 roku nazywanego RMCC Invitational, był zespół: Mark O’Meara & Curtis Strange. Na przestrzeni lat wygrywali tam m.in.: Greg Norman, Raymond Floyd, Steve Stricker, David Duval, Tom Kite, Brad Faxon, Fred Couples, Tom Kite, Davis Love III, Keegan Bradley, David Duval, Dustin Johnson, Ian Poulter, Matt Kuchar, Jason Dufner, czy Jason Day.

 

Tiburón Golf Club

Areną rozgrywek jest Tiburón Golf Club, zaprojektowany przez Grega Normana, zajmującego w tej imprezie  ośmiokrotnie drugie miejsce. Nazwa klubu jest nieprzypadkowa, bowiem tiburon – to po hiszpańsku rekin. Klub składa się z dwóch 18 – dołkowych pól: Black i Gold. To właśnie na Gold Course rozgrywany jest  QBE Shootout.

 

 

Gold Course powstał w 1998 roku. Pole Black jest dużo młodsze i otwarte zostało dopiero w 2001 roku. Od 20013 roku, Gold Course jest również gospodarzem kończącego sezon LPGA Tour – CME Group Tour Championship, gdzie w 2018 roku zwyciężała Lexi Thompson, pokonując czterema uderzeniami Nelly Kordę.

 

 

Lexi i Nelly

Będzie to już piąty występ Lexi w tym turnieju. W poprzedniej edycji grała tam w parze z Bubbą Watsonem. Po rundach 59-66 i 68 jedyny duet mieszany w stawce uplasował się ostatecznie na miejscu dziewiątym, spadając po niezbyt udanym finale o trzy pozycje. Po pierwszym dniu okupowali dzielone miejsce czwarte.

Wcześniej wystąpiła tam w parze z Seanem O’Hairem w 2019 roku, z Tonym Finauem w 2018 i 2017 oraz z Brysonem DeChambeau w 2016 roku. Najlepiej wypadła podczas pierwszego występu z Tonym, kiedy z wynikiem -21, para zajęła dzielone czwarte miejsce. Rok później z rezultatem -23, zajęli miejsce siódme.

 

 

Nelly Korda i Lexi Thompson zagrają z tych samych startów, co 22. mężczyzn. Długość będzie więc dla nich dodatkowym wyzwaniem, jednak obie zawodniczki od lat zajmują czołowe pozycje w statystykach długości z tee.

 

Bez obrońców tytułu

Tytułu nie będą bronić Kevin Na i Jason Kokrak, którzy rok temu pokonali jednym uderzeniem duet Billy Horschel i Sam Burns. Teraz grają w LIV.

 

 

Dwa lata temu triumfowali Harris English i Matt Kuchar, którzy jako jedyni zwyciężali trzykrotnie w tej imprezie, w 2013, 2016 i 2020 roku.

 

 

 

Zestawienie naszych transmisji w tym tygodniu:

 

Czwartek:

DP World Tour: Alfred Dunhill Championship – runda 1 (RE-LIVE) 19:00 – 21:30

Piątek: 

Alfred Dunhill Championship – runda 2 (RE-LIVE) 17:00 – 19:00

PGA TOUR: QBE Shootout – runda 1 (LIVE) 19:00 – 22:00

Sobota:

Alfred Dunhill Championship – runda 3 (LIVE) 12:30 – 15:30

QBE Shootout – runda 2 (LIVE) 19:30 – 22:30

Niedziela:

Alfred Dunhill Championship – finał (LIVE) 12:30 – 15:30

QBE Shootout – finał (LIVE) 19:00 – 22:00

 

Alfred Dunhill Championship komentuje Jacek Person.

QBE Shootout komentują: Krzysztof Rawa i Mateusz Kniaginin.

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni