PZG Masters 2022. Fot. Strzały na Fairwayu

O’HIGGINS I WIERZBA TRIUMFUJĄ W PZG MASTERS

Elina O’Higgins (Royal Golf Club Wilanów) oraz Andrzej Wierzba jr (Sobienie Królewskie G&CC) zwyciężyli w zamykającym sezon mistrzowski turnieju PZG Masters. W trzydniowej rywalizacja w Rajszewie trzy razy trafiono hole-in-one, a wbrew kiepskim prognozom aura przez większość czasu sprzyjała graczom.

Pełne wyniki TUTAJ

Choć w pierwszych dwóch rundach liderem u mężczyzn był Franciszek Dudek (First Warsaw G&CC), to ostatecznie po złoto sięgnął Wierzba, kończąc grę w fenomenalnym stylu – birdie na siedemnastce, eagle na osiemnastce. Łącznie niedzielny finał zamknął w 69 uderzeniach, a wcześniejsze rundy na 75 i 71 dały mu sumę -1.

Cieszę się, że podsumowałem sezon zwycięstwem, szczególnie kończąc turniej birdie-eagle, żeby wygrać jednym strzałem. Ogólnie jestem zadowolony ze wszystkich moich rund, natomiast z dzisiejszej najbardziej dumny, ponieważ graliśmy w bardzo wymagających warunkach – wiatr na 2.5-3 kije, niska temperatura z rana oraz okazyjny deszcz. Mam nadzieję, że będę mógł utrzymać tę formę, aby zacząć przyszły sezon w podobnym stylu – powiedział.

Na par, ze srebrem zakończył występ Dudek, a brąz wywalczył Jakub Dymecki (Tokary GC) z +8 na karcie.

Startująca pod irlandzką flagą O’Higgins, prowadzenie w kategorii open wśród kobiet objęła pierwszego dnia i nie oddała do końca. Triumfowała po rundach na 79, 87 i 82 (+32).

To moje pierwsze zwycięstwo w takim turnieju, smakuje fajnie, choć nieco stresująco. Trzy dni grania były bardzo interesujące, a najlepszym elementem mojej gry był bodajże putting, choć drivy też mnie ratowały. Pole przygotowane dobrze, pole piękne, fajne greeny i fairwaye, ale bunkry były strasznie ciężkie do wyjścia – albo zalane, albo bez piachu – mówiła triumfatorka.

Drugie miejsce zajęła Dorota Ciesielska (Royal GC Wilanów) z +39. Na trzeciej pozycji uplasowała się Matylda Kuna (Open GC) z +46.

Prognoza pogody była mega kiepska, a ostatecznie zlało nas tylko dziś i to przez kilka dołków. Padało natomiast w nocy i było to mocno czuć na polu! Zalane lub bardzo mokre i gliniaste bunkry. W wielu miejscach na fairwayach było mocno błotniście, więc strzały wedgami na green były wyzwaniem – opowiadała.

Hole-in-one popisali się Kamil Skóra (Mazury G&CC) na dołku nr 5, Waldemar Radomski (GP Józefów) na dołku nr 3 oraz Jerzy Bielawski (A&A GC) na czternastce.

Kamil o mały włos, czyli jakieś dwa centymetry, nie trafił drugiego hole-in-one! Ten trafiony to: 7 iron ze 138 metrów na dołku nr 5, a ten prawie trafiony miał miejsce drugiego dnia na dołku nr 3, 144 metry pod wiatr – 6 iron. Piłka następnie przeleciała trzy metry i nie było birdie! Obie sytuacje dokumentuje bogaty wizualny materiał dowodowy. Fotografował Mario Czerkawski.

Poza najlepszymi trójkami w kategorii open (stroke play brutto), uhonorowano triumfatorów grup handicapowych. I tak wśród graczy z HCP do 8,0 w stroke play netto wygrał Tomasz Szoplik (Olympic GC), w grupie 8,1-11 zwyciężył Alan Kwaśniewski (Wawa GC), natomiast w przedziale 11,1-14 najlepszy był Dominik Reszetko (GP Józefów).

W grupie HCP 14,1-17 wygrał Przemysław Kosiorek (Royal GC Wilanów), w 17,1-20 Robert Kołbuk (Sobienie Królewskie G&CC), w grupie 20,1-23 (stableford netto) Sławomir Arabczyk (Kalinowe Pola) a wśród graczy legitymujących się hcp z przedziału 23,1-32 zwyciężyła Izabela Kępa (Tokary GC).

W kategoriach wiekowych z podziałem na płeć wygrali: w master seniorkach Anna Rydzkowska (Sierra GC), w master seniorach Jan Musiolik (First Warsaw G&CC). Najlepszą seniorką okazała się Dorota Ciesielska (Royal GC Wilanów), a seniorów na pierwsze miejsce podium wskoczył Szoplik. U mid-amatorek wygrała O’Higgis, a u mid-amatorów Łukasz Szadny (Black Water Links). W kat. 19-25 najlepszy był Andrzej Wierzba jr, a u dziewcząt tej kategorii Matylda Kuna.

Nagrodę za longest drive odebrali: Elżbieta Wolschendorf-Łazowska oraz Franciszek Dudek. W nearest to the pin najlepsza strzał oddała Sławomira Konieczna.

*

Po drugiej rundzie rozgrywanego w Rajszewie turnieju PZG Masters liderami w kategorii open pozostają Franciszek Dudek oraz Elina O’Higgins, ale konkurenci zaczęli im deptać po piętach.

Reprezentujący gospodarzy wicemistrz Polski w kat. 19-25 Dudek wczoraj, po rundzie na 70, miał pięć uderzeń przewagi nad goniącą go trójką zawodników. Dziś zagrał 75 i z sumą +1 pozostaje na czele tabeli, jednak zaledwie uderzenie więcej notuje Andrzej Wierzba jr (Sobienie Królewskie G&CC), który do piątkowych 75 uderzeń, w sobotę dodał 71.

Na trzeciej pozycji są Łukasz Szadny (Black Water Links Golf Club) i Jakub Dymecki (Tokary GC) – obaj notują po +7.

U kobiet prowadzi O’Higgins. Irlandka startująca w barwach Royal Golf Club Wilanów wczoraj błysnęła rundą na 79, a dziś wykonała 87 strzałów. Suma +22 daje wciąż pozycję liderki, ale z przewagą już tylko trzech uderzeń wobec Doroty Ciesielskiej (Royal GC Wilanów). Trzecią pozycję zajmuje Matylda Kuna (Open GC), która ponownie na karcie zapisała 86 (suma +28).

Jutro finał tego ostatniego turnieju tegorocznej serii mistrzowskiej. Na niedzielnej ceremonii wręczone zostaną nagrody zarówno dla trzech najlepszych zawodników i trzech zawodniczek w kategorii open (stroke play brutto), jak i kategoriach wiekowych z podziałem na płeć, a dalej w grupach handicapowych.

*

Na polu First Warsaw Golf w Rajszewie rozpoczął się w piątek PZG Masters – ostatni turniej tegorocznej serii mistrzowskiej. W pierwszej rundzie z grona ponad stu uczestników najlepiej zaprezentowali się: reprezentujący gospodarzy wicemistrz Polski w kat. 19-25 Franciszek Dudek oraz Elina O’Higgins – Irlandka startująca w barwach Royal Golf Club Wilanów.

Dudek zakończył dzień ze świetnym wynikiem -2 na karcie, obejmując prowadzenie w kat. open ze sporą przewagą, bo aż pięciu uderzeń nad konkurentami. Drugą pozycję z +3 objęli: Łukasz Szadny (Black Water Links Golf Club), Andrzej Wierzba jr (Sobienie Królewskie G&CC), Mariusz Konieczny (Amber Baltic GC). Dalej, z +4, plasują się Kamil Skóra (Mazury G&CC), Grzegorz Gawroński (Black Water Links), Jakub Dymecki (Tokary GC) oraz Lauritz Loubser (First Warsaw G&CC).

U kobiet O’Higgins zagrała na +7. Z 11 uderzeniami powyżej par dzień zakończyła Rhea Wiatr (SPACE Golf&Friends Club). Na trzeciej pozycji znajdują się obecnie Matylda Kuna (Open GC) oraz Dorota Ciesielska (Royal GC Wilanów) – obie mają po +14 na karcie.

Przed uczestnikami kolejne dwa dni zmagań z rajszewskim polem.

Na niedzielnej ceremonii podsumowującej turniej i sezon wręczone zostaną nagrody zarówno dla trzech najlepszych zawodników i trzech zawodniczek w kategorii Open (stroke play brutto), jak i kategoriach wiekowych z podziałem na płeć, a dalej w grupach HCP: do 8,0; 8,1-11; 11,1-14; 14,1-17; 17,1-20 (stroke play netto) oraz dla grup 20,1-23 i 23,1-32,0 w stableford netto.

 

Fot. Strzały na Fairwayu

Tekst: Anna Kalinowska, wypowiedzi zebrała Matylda Kuna

Zdjęcie Kamila po trafieniu hole-in-one: Mariusz Czerkawski

 

Zredagowała i wniknęła w historię hole-in-one: Kasia Nieciak

 

 

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni