ncaa

Akademickie Mistrzostwa NCAA.

W tym tygodniu odrywamy się na moment od PGA TOUR i proponujemy coś nieco innego, niezwykle świeżego i emocjonalnie równie wybuchowego! Pokażemy wielkie finały Akademickich Mistrzostw NCAA: indywidualny i drużynowy finał kobiet oraz mężczyzn.

 

 

Rozgrywki NCAA to prawdziwa wylęgarnia wielkich mistrzów. To tutaj rodzą się przyszłe gwiazdy, a oprawa i relacjonowanie finałów Akademickich Mistrzostw NCAA, pod względem rozmachu, liczebności ekip technicznych, czy ilości kamer na polu, przypomina to z czym mamy do czynienia na turniejach PGA TOUR!  Kiedyś tytuły NCAA zdobywali m.in. Tiger Woods, Phil Mickelson, Luke Donald, Jack Nicklaus, a także Annika Sorenstam, Azahara Muñoz, czy Stacy Lewis.

 

 

Za sprawą naszych polskich znakomitości golfowych mieliśmy też polskie akcenty w NCAA. Jeszcze nie tak dawno w licznych rozgrywkach uniwersyteckich Adrian Meronk i Mateusz Gradecki reprezentowali ETSU – East Tennessee State University, a Adrian był nawet dwukrotnie Golfistą Roku Konferencji Południowej. Co prawda nie dostali się oni do wielkiego finału tych rozgrywek, ale za to dobrze poznali klimat i emocje towarzyszące tamtej rywalizacji.

 

Adrian Meronk&Mateusz Gradecki. PZPN Invitational. Fot: Kasia Nieciak

 

Adrian pożegnał się z ligą NCAA trzy lata temu, a Mateusz dwa lata temu, kiedy to jego drużyna niestety odpadła z rozgrywek, nie awansując do ogólnokrajowego finału ligi. Teraz w NCAA polskie barwy reprezentują m.in.: Dorota Zalewska, Maria Żrodowska, Michał Bargenda, Kuba Urbański, czy Alejandro Pedryc.

Tegoroczny finał tych właśnie zawodów będziemy mogli podziwiać od czwartku do niedzieli w Golf Channel Polska!

 

 

Rozgrywki NCAA – National Collegiate Athletic Association toczą się od maja do czerwca. Format finału zmieniał się na przestrzeni lat. Od 2009 roku najpierw rozgrywane są trzy rundy stroke play. Najlepsze osiem drużyn wchodzi do fazy match play, gdzie wyłaniana jest zwycięska drużyna. Z kolei dla najlepszego zawodnika i zawodniczki po fazie stroke play czeka tytuł indywidualnego mistrza NCAA. W 1961 roku w finale tym zwyciężał sam Jack Nicklaus, a w 1996 roku Tiger Woods!

 

 

W męskich rozgrywkach tytułu broni drużyna Oklahomy, która rok temu rozniosła w finale 5 – 0 Alabamę. Indywidualnie triumfował Broc Everett z Augusty.

 

 

W rozgrywkach kobiet rok temu zwyciężała drużyna University of Arizona State, pokonując w finale  University of Alabama 3 – 2 . Indywidualnie wygrała Jennifer Kupcho, z University of Arkansas, która w tym roku została triumfatorką pierwszego, historycznego Augusta National Women’s Amateur!

 

 

Zapraszamy na relacje w Golf Channel Polska, od czwartku do niedzieli, od 19.30:

Czwartek, finał kobiet, gra indywidualna

Piątek, finał mężczyzn, gra indywidualna

Sobota, finał kobiet, gra drużynowa

Niedziela, finał mężczyzn, gra drużynowa

 

 

Wielkie emocje gwarantowane!

 

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni