Nie żyje Andrzej Strzelecki

Z ogromnym żalem zawiadamiamy o odejściu Andrzeja Strzeleckiego. Reżyser, aktor teatralny i filmowy, wielki miłośnik i propagator golfa zmarł w wieku 68 lat, po przegranej walce z nowotworem.

Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, satyryk, reżyser teatralny, wykładowca Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i były rektor uczelni. Autor scenariuszy sztuk i musicali. Absolwent Wydziałów Aktorskiego (1974) i Reżyserskiego (1980) Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, przekształconej następnie w Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza.

Z pracą pedagogiczną związany był od 1976, w 2004 otrzymał tytuł profesora sztuk teatralnychW latach 1974–1981 związany był z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Współtworzył kabaret „Kur”. Był aktorem Teatru Rampa, w którym przez 10 lat pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego. Znany z ról filmowych: „Przepraszam, czy tu biją?”, „W pustyni i w puszczy”, „Rozmowy nocą”, „1920 Bitwa Warszawska”, „Pół wieku poezji później” oraz serialowych:„Kuchnia polska”, „Przeprowadzki”, „Klan”, „Barwy szczęścia”, „Na dobre i na złe”.

Andrzej Strzelecki był członkiem Związku Artystów Scen Polskich. W 2002 roku odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2011  Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Słynął ze swojego zamiłowania do gry w golfa, z którą to grą związany był od początku lat dziewięćdziesiątych. Formalnie w latach 2002-2006 członek zarządu Polskiego Związku Golfa, choć już wcześniej aktywnie uczestniczył w życiu federacji. 

Aktywny gracz i propagator sportu, posiadacz jednego z pierwszych numerów członkowskich klubu First Warsaw Golf & Country Club. Uczestnik wielu premierowych wydarzeń m.in. pierwszego turnieju pro-am, jaki przy okazji European Challange Tour w 1995 r. odbył się w Rajszewie.

Wraz z córką Joanną, na zlecenie wydawnictwa Muza, przetłumaczył na język polski pierwszy podręcznik do gry w golfa i wprowadził tę książkę na rynek. Przez wiele lat była to jedyna dostępna po polsku pozycja o golfie. W 2007 roku wydał książkę „Człowiek w jednej rękawiczce”, w której zawarł rozmaite anegdoty i historie, które przydarzyły się jemu i innym miłośnikom golfa.

Gając lekarza Koziełło o golfowym hobby w popularnym serialu „Klan” starał się pokazywać telewidzom, że w Polsce można uprawiać ten sport.

Jako osoba publiczna, przy każdej okazji, starał się promować naszą dyscyplinę – zarażał pasją kolegów-aktorów, prowadził serię wykładów-opowieści o golfie dla środowiska prawników, wykorzystywał nadarzające się okazje do pokazania piękna gry w golfa. 

Będąc reżyserem Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach chętnie łączył festiwal z wydarzeniami na polu golfowym Amber Baltic. Najbardziej jednak związany był z polem w Rajszewie, koło którego zamieszkał.

Chętnie angażował się w inicjatywy mające na celu pokazanie historii golfa w Polsce – wspierał m.in. Elżbietę Panas i Wojciecha Pijanowskiego w organizacji wystawy „Polski Golf”, która latem 2013 roku odbywała się w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, udostępniając zestaw zbieranych przez lata golfowych gadżetów.

W 2013 r. uhonorowany został Nagrodą 20-lecia PZG za popularyzację polskiego golfa.

Był także członkiem Komisji Kultury i Edukacji Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Składamy najszczersze wyrazy współczucia i kondolencje rodzinie, przyjaciołom, uczniom oraz współpracownikom.

 

Uroczystości Pogrzebowe zostaną odprawione w dniu 24 lipca 2020 roku, w piątek, o godzinie 14.00, w Domu Przedpogrzebowym na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie. Po Uroczystościach Pogrzebowych nastąpi odprowadzenie do grobu.

 

Obraz może zawierać: tekst

 

 

 

 

 

 

 

Napisała: Anna Kalinowska/Polski Związek Golfa

Zdjęcie: Marek Darnikowski/G24

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni