Zdjęcie: PAP/EPA.

Poulter utrzymuje kartę po tym jak TOUR zmienia punktację

TOUR ogłosiło w sobotę, że Poulter utrzyma swoją kartę, po tym jak przekalibrowało strukturę punktów FedEx Cup, dla graczy grających na zwolnieniu medycznym.

Poulter powiedział, że poinformowano go o tym po piątkowej rundzie.

„To z pewnością dobra wiadomość” – powiedział w sobotę. „TOUR musiało zadecydować, co będzie sprawiedliwe. Dzisiaj to stawia mnie w zupełnie innej sytuacji. Mogę grać zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem, no i oczywiście uczestniczyć we wszystkich pozostałych turniejach, które bym chciał rozegrać”.

To pierwszy raz, kiedy TOUR zrezygnował z kategorii zarobków i wykorzystał jedynie punkty FedEx Cup, żeby wybrać najlepszych 125 graczy. Taki zabieg został wykorzystany, ponieważ stwierdzono, że listy bardzo się od siebie różniły. Na przykład dwa zajęte 31 miejsca były równe jednemu dziewiątemu i jednemu nie przejściu CUT’a.

Nowa struktura oznaczała zmniejszoną liczbę punktów pomiędzy miejscami 15 a 68 – scenariusz, który w niezamierzony sposób sprawił, że utrzymanie karty było dużo trudniejsze dla tych graczy. Ze starą strukturą Poulter zachowałby swoją kartę.

„Założeniem zwolnienia medycznego było sprawienie, że gracze po kontuzji mieli taką samą szansę na utrzymanie swojej karty, jaką by mieli, gdyby do tej kontuzji nie doszło” – powiedział przedstawiciel TOUR. „W tym wypadku, poprzeczka została znacząco podniesiona”.

Poulter w poprzednim sezonie zagrał jedynie 13 razy ze względu na kontuzję stopy, a następnie ustalono, że w 10 turniejów musi zdobyć 218 punktów FedEx Cup, lub zarobić 347.634 dolarów. Zabrakło mu około $30.000, po tym jak nie przeszedł CUT’a tydzień temu na Valero Texas Open.

Teraz, może poświęcić swoją uwagę na próbach zdobycia karty na przyszły sezon. Na razie jest na 129 miejscu w rankingu FedEx Cup.

Ta informacja również została skierowana do Briana Gaya, który poinformował TOUR o rozbieżnościach.

Gay nie grał w ogóle w sezonie 2014-2015, a w poprzednim sezonie zagrał w 13 turniejach. Wyznaczono mu próg 14 turniejów do zdobycia 309 punktów w rankingu FedEx Cup, lub zarobienie 461.851 dolarów, aby utrzymać kartę. Udało mu się zdobyć pieniądze, by utrzymać kartę, lecz nadal potrzebował 29 punktów, żeby zakwalifikować się do THE PLAYERS.

Czterech dyrektorów TOUR, oraz komisarz Jay Monahan zgodzili się ze stwierdzeniem, że ten problem musi zostać rozwiązany.

W przyszłości jedynie punkty FedEx Cup zostaną użyte aby zadecydować, czy gracz spełnia warunki powrotu do gry po wykorzystaniu zwolnienia medycznego.

Poulter i Gay są teraz dopuszczeni do THE PLAYERS.

„To była miła niespodzianka, dobra wiadomość” – powiedział Poulter. „Świetnie było usłyszeć tak dobre wiadomości, po tym jak było się pod tak dużą presją podczas ostatnich turniejów. Po tylu pytaniach i takim nękaniu przez media. Było ciężko. Ostatni miesiąc był dla mnie bardzo ciężki. Wszystko jednak skończyło się pomyślnie. Mogę się skoncentrować na golfie i mam nadzieję, że to uspokoi niektórych ludzi na mediach społecznościowych, i nie będę musiał ich wszystkich blokować”.

 

Ryan Lavner, tłumacz: Jacek Gazecki

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni