Pole olimpijskie na rok 2020 przyjęło kobiety na pełne członkostwo

Tokio – Pole golfowe, na którym rozegrany zostanie turniej olimpijski w 2020 roku uniknęło utraty tego wydarzenia poprzez podjęcie decyzji o zmianie swojej polityki członkowskiej i przyjęciu kobiet do klubu.

Kasumigaseki Golf Club poinformował, że w poniedziałek zarząd klubu zgodził się na zmiany po dyskusjach ze swymi członkami. Polityka członkowska była poddana kontroli, gdy gubernator Tokio zachęcił ich do przyjęcia kobiet w poczet członków klubu.

Inni krytycy twierdzili, że polityka członkowska klubu była niezgodna z duchem olimpijskim.

Głosowanie odbyło się trzy dni po ostrzeżeniu klubu przez Prezydenta MKOL, Thomasa Bacha informującego o konsekwencjach utrzymywania zakazu przyjmowania kobiet na członków klubu.

„Jeżeli równouprawnienie płci nie będzie respektowane, będziemy poszukiwać innego klubu, który to równouprawnienie zapewni,” powiedział Bach w ostatni piątek podczas konferencji prasowej w Korei Południowej.

Yoshiro Mori, Prezydent Komitetu Organizacyjnego Olimpiady w Tokio, bardzo się tą zmianą ucieszył.

„Chciałbym wielce podziękować członkom klubu za zrozumienie i współpracę,” powiedział Mori w oświadczeniu.

Polityka klubu wykluczała kobiety z pełnego członkostwa, lecz nie z gry na polu czy też z innych rodzajów członkostwa.

Założony w 1929 roku jako klub prywatny, Kasumigaseki jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych klubów golfowych w Japonii. W ciągu kilku lat od otwarcia, klub zaczął przyjmować kobiety na członków. Niektóre kluby w Japonii w dalszym ciągu tego nie robią.

 

Autor: Associated Press | Tłum.: Jacek Gazecki

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni