Phil Mickelson & Tiger Woods. Medinah Country Club. 2012 Ryder Cup. EPA/ERIK S. LESSER Dostawca: PAP/EPA.

Tiger, Mickelson, DeChambeau zagrają w Ryder Cup! Pokażemy to na żywo!

Sezon golfowy osiąga swój kulminacyjny punkt! Przed nami fascynujący ostatni weekend września, w czasie którego rywalizować będą aktualnie najlepsi golfiści Europy przeciwko drużynie Stanów Zjednoczonych. Wszystko to podczas meczu Ryder Cup, prawdopodobnie najbardziej fascynującemu wydarzeniu sportowemu naszej planety. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że dzięki uprzejmości Polsat Sport, Golf Channel Polska też tam będzie!

Miejscem rozgrywania tegorocznego Ryder Cup jest Le Golf National, zlokalizowany w południowo-zachodniej części Paryża, w dzielnicy Saint-Quentin-en-Yvelines. Jego początki to połowa lat osiemdziesiątych, kiedy to ówczesny prezydent Francuskiej Federacji Golfa rozpoczął starania o powstanie Narodowego Centrum Golfowego we Francji. Zamiarem Claude-Roger Cartier było zaprojektowanie i stworzenie stadionu golfowego wraz z przygotowanym zapleczem, który zapewni spektakularne wrażenia sportowe, możliwość transmisji przez media oraz aktywny udział rzeszy golfowych fanów. Pozytywna decyzja o budowie kompleksu zapadła 29 września 1985 roku.

Oficjalne otwarcie 18-dołkowego pola L’Albatros (Albatross) nastąpiło 5 października 1990 roku, kiedy to pokazowy mecz stoczyli ze sobą Raymond Floyd, Greg Norman, Jeff Sluman i Marc Farry. Rok później otwarto pole L’Aigle (Eagle) , a kilka miesięcy później 9-dołkowe pole L’Oiselet (Birdie). W czerwcu 1991 roku na polu Albatros rozegrano pierwszy turniej Open de France, wygrany przez Eduardo Romero. Pole ma długość 6703 metry, a zaprojektował je Hubert Chesneau i Robert Von Haggen,  we współpracy z Pierrem Thevenin.

 

 

Kapitanami 42. Ryder Cup są: Thomas Bjørn, który dowodził będzie drużyną europejską oraz Jim Furyk, odpowiedzialny za przygotowanie zespołu Stanów Zjednoczonych.

Bjørn pochodzi z Danii i w swojej karierze golfowej wygrał 15 turniejów w European Tour. Dwukrotnie kończył jako drugi  The Open, w  2000 i 2003 roku. W 2005 roku zajął drugie miejsce w PGA Championship, gdzie przegrał tytuł na rzecz Phila Mickelsona. Thomas startował również w trzech, wygranych przez Europę edycjach Ryder Cup, w latach 1997, 2002 i 2014.

Furyk jest jednym z najbardziej znanych amerykańskich golfistów. Rozpoznawany z racji bardzo charakterystycznego swingu oraz niebotycznego rekordu 58 uderzeń w oficjalnym turnieju PGA TOUR, który  ustanowił podczas finałowej rundy Travelers Championship na polu TPC River Highlands. Dzięki temu, oczywiście dorobił się przydomku Mr.58 i na trwałe zapisał w historii golfa. W swojej bogatej karierze ma zwycięstwo w U.S. Open 2003, tytuł PGA Player of the Year w 2010,  zwycięstwo w cyklu FedEx Cup w tym samym roku oraz 59 uderzeń, zagrane w drugiej rundzie BMW Championship, trzy lata później.

Poprzednia edycja Ryder Cup była rozgrywana na polu Hazeltine National Golf Club w Chaska, w stanie Minnesota, gdzie drużyna Stanów Zjednoczonych dowodzona była przez Davisa Love III. Pogrążeni w smutku po śmierci Arnolda Palmera, amerykańscy gracze pokazali pełnię swoich umiejętności, pokonując w demolującym stylu Europejczyków, prowadzonych przez przez Darrena Clarke’a  17-11.

 

 

Do historii golfa przeszedł pojedynek Patricka Reeda z Rorym Mcllroy’em, dzięki któremu od tamtej pory Reed tytułowany jest jako Kapitan Ameryka.  Determinacja, walka, wsparcie fanów i mistrzowskie zagrania w wykonaniu obu graczy doprowadzały kibiców do stanu niemalże emocjonalnego szaleństwa. Było to również pierwsze zwycięstwo USA od 2008 roku i słynnego popisu radości, tzw. „cieszynki” w wykonaniu Boo Weekley’a.

 

 

Właśnie dzisiaj Kapitan Furyk ogłosił trzech pierwszych graczy, którzy dostali od niego „Dzikie Karty” uprawniające do gry na Le Golf National. Szczęśliwcami zostało trio marzeń: Tiger Woods, Phil Mickelson i zwycięzca dwóch pierwszych turniejów FedEx Cup Playoffs – Bryson DeChambeau!

 

 

Nic dodać nic ująć! Widzimy się w Paryżu!

 

 

Napisali: Wojtek Ochocki i Kasia Nieciak

 

 

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni