Adrian Meronk. DP World Tour Championship 2022. Fot. Marek Darnikowski

Meronk siódmy, Rahmbo triumfuje

Sezon 2022 DP World Tour dobiegł końca. Po raz trzeci w DP World Tour Championship zwyciężył Jon Rahm. W rankingu Race to Dubai nie miał sobie równych Rory McIlroy. Fantastyczny wysęp Polaka zapewnił mu siódme miejsce w turnieju i ósmą lokatę w całorocznym rankingu.

W finałowy dzień DP World Tour Championship nie zabrakło emocji. Lider po trzech dniach Jon Rahm utrzymał prowadzenie notując imponujące 67 uderzeń. 

Lubię to pole, a pole lubi mnie. Mam nadzieję, że to trzecie z wielu nadchodzących zwycięstw tutaj. Nie wierzę, że udało mi się zagrać dwanaście uderzeń poniżej par z tak złą grą z tee. To gra na i wokół greenu pozwoliła mi na taki wynik – powiedział po rundzie Rahm.

Zwycięstwo w Dubaju było już trzecim lubianego Hiszpana, a jednocześnie stał się on pierwszym golfistą, któremu udało się zatriumfować w pięciu imprezach Rolex Series.

Przez covida nigdy nie miałem okazji obronić mojego tytułu z 2019 roku. Pomimo tego, że nie zdecydowałem się przyjechać tutaj rok temu, na pole wszedłem z mentalnością, że nikt nie pokonał mnie tutaj od dwóch lat. Mam nadzieję, że ludzie przestaną mi mówić, że nie był to mój najlepszy rok – dodał żartobliwie.

Fantastycznie w tym sezonie poczynał sobie Rory McIlroy. Większość startów w tym roku Irlandczykowi udało się zakończyć w top 5. Czwarta pozycja w turnieju z łącznym wynikiem -16 pozwoliła mu na utrzymanie pozycji numer 1 w lidze.

Byłoby miło zwyciężyć tutaj na koniec sezonu, ale Jon rozegrał wspaniały turniej i w pełni na to zasługuje. Nie mam już uczucia, że muszę polegać na jednym aspekcie mojej gry. Moim celem było stać się bardziej kompletnym golfistą i nigdy nie czułem się ze swoją grą lepiej. 

Rory uważa, że ​​mimo zdobycia trofeum Harry’ego Vardona i tytułu numer jeden w Europie, numer jeden na świecie i mistrza FedExCup ​​wciąż jest miejsce na poprawę.

„Są pewne rzeczy, które mogę poprawić. Nadal uważam, że jest miejsce na doskonalenie mojej gry wedge’ami, jest miejsce na poprawę we wszystkich aspektach mojej gry, niektórych strzałach, różnych trajektoriach. Będę nadal starał się to wszystko poprawić”.

Byłem w tym roku przykładem równej gry. Jestem z siebie dumny i nie mogę się doczekać następnego sezonu.

https://twitter.com/RyderCupEurope/status/1594327916430602240?s=20&t=p5Aa408BRXxpITPqngpm4g

Na dzielonym drugim miejscu rywalizację zakończyli Alex Noren i Tyrrel Hatton. Pomimo równej gry i świetnego występu Szwed kontynuuje czteroletnią passę bez wygranej. Fantastyczne cztery rundy i łączny wynik -18 dają nadzieje na dobre rezultaty w nadchodzących tygodniach. Anglik z kolei rozpoczął rywalizację z przytupem, co pozwoliło na utrzymanie pozycji lidera przez dwie pierwsze rundy. Niestety trzeci dzień zagrany na par bardzo utrudnił walkę o zwycięstwo.

Adrian Meronk zapewnił polskim kibicom wiele powodów do radości. Jego drugi sezon na DP World Tour był pełen sukcesów. Polak nie tylko zakończył rywalizację w DP World Tour Championship na siódmym miejscu z łącznym wynikiem -11, pokonując wiele znanych nazwisk, ale także uplasował się w pierwszej dziesiątce całorocznego rankingu. Razem z jego pierwszą wygraną na DP World Tour w Horizon Irish Open i debiutem w turnieju PGA Tour – Bermuda Championship będą to momenty, które na zawsze zapiszą się w historii polskiego golfa. 

Zaraz za Rorym McIlroyem na podium Race to Dubai znalazł się Rayan Fox, a trzecie miejsce przypadło awansującemu o jedenaście pozycji triumfatorowi DP World Tour Championship Jonowi Rahmowi.

Sezon 2022 dobiegł końca, ale już za tydzień rozpoczyna się nowy rozdział DP World Tour. Od 24 listopada w Fortinet Australian PGA Championship będziemy mogli śledzić poczynania Adriana Meronka, a w Joburg Open zagra Mateusz Gradecki. Będzie to pierwszy raz w historii, kiedy w dwóch różnych turniejach DP World Tour zagra dwóch reprezentantów Polski. Gradi powinien wystąpić w nowym sezonie we wszystkich turniejach organizowanych wspólnie przez DP World Tour i Sunshine Tour, którego  członkostwo zapewniła mu wygrana w Limpopo Championship.

 

Zestawienie naszych transmisji

Czwartek i piątek: 

DP World Tour: Joburg Open – runda 1 i 2 (LIVE) 12:00 – 16:00

Komentują: Jacek Person i Krzysztof Rawa.

DP World Tour: 2022 Fortinet Australian PGA Championship – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 18:30 – 22:00

Komentuje: Jacek Person.

Sobota i niedziela: 

Joburg Open – runda 3 i 4  (LIVE) 11:30 – 15:30

Komentują: Jacek Person i Krzysztof Rawa.

2022 Fortinet Australian PGA Championship – runda 3 i 4 (RE-LIVE) 18:30 – 22:00

Komentuje: Jacek Person.

 

 

 

WYNIKI TURNIEJU TUTAJ

KOŃCOWY RANKING TUTAJ

Źródło: Matylda Kuna/PZG i europeantour.com

 

relacja dzień po dniu: golfchannel.pl/?news=meronk-w-dpwtc

zapowiedź turnieju: golfchannel.pl/?news=dpwtchamp

 

Zdjęcie główne: Marek Darnikowski

Przygotowała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni