PNC Championship – turniej inny niż inne

W turnieju PNC Championship wystąpią tylko gwiazdy! W każdej parze wystąpi zwycięzca turnieju wielkoszlemowego lub uważanego przez wielu za piąty Major – The PLAYERS Championship, z kimś z rodziny. Wśród dwudziestu zespołów zagrają m.in.: Annika Sorenstam ze swoim tatą – Tomem, po raz pierwszy Justin Thomas – z tatą i zarazem trenerem i byłym zawodnikiem – Mikem oraz również debiutant w tej stawce – Tiger Woods, z synem Charliem!

 

https://twitter.com/PNCchampionship/status/1339656480144961539?s=20

 

Annika Sorenstam powszechnie uznawana jest za najlepszą zawodniczkę w historii golfa. Jest jedyną kobietą, która uzyskała 59 – wynik marzeń w rundzie turniejowej! Wygrała w sumie w 94 turniejach na całym świecie, w tym aż w dziesięciu turniejach wielkoszlemowych. W maju 2008 roku z powodów rodzinnych wycofała się z turniejowego  golfa.

 

https://twitter.com/PNCchampionship/status/1330981118020087809?s=20

 

27 – letni Justin Thomas będzie najmłodszym zwycięzcą wielkoszlemowym w stawce. Mimo młodego wieku zwyciężał już 13 razy na PGA TOUR, a w 2017 roku jego łupem padł wielkoszlemowy PGA Championship! On też ma na koncie rezultat 59, uzyskując go jako najmłodszy zawodnik w historii, a w wieku 16 lat został najmłodszym graczem, który przeszedł cut turnieju PGA TOUR.

 

 

Tiger Woods – trudno napisać o nim coś odkrywczego. Po prostu prawdopodobnie najlepszy gracz w historii dyscypliny i najsłynniejszy sportowiec świata! Wygrywał w 82 turniejach PGA TOUR – co jest wyrównanym w 2019 roku rekordem Sama Sneada. Triumfował w piętnastu turniejach wielkoszlemowych, ostatnio w ubiegłorocznym Masters, goniąc rekord osiemnastu zwycięstw legendarnego Jacka Nicklausa. Tiger wystąpi ze swoim 11 – letnim synem, który gra już świetnie w golfa. Będzie to ich oficjalny pierwszy wspólny występ turniejowy.

 

 

A to zaledwie trzy zespoły z dwudziestu zapisanych do turnieju!

Pełen skład jest absolutnie elektryzujący: Annika Sorenstam, Tiger Woods, Bubba Watson, Justin Thomas, Lee Trevino, Vijay Singh, Nick Price, Gary Player, Mark O’Meara, Greg Norman, Tom Lehman, Berhard Langer, Tom Kite, Lee Janzen, Padraig Harrington, Jim Furyk, David Duval, John Daly, Mark Calcavecchia i Matt Kuchar – jedyny bez zwycięstwa wielkoszlemowego.

 

 

Lista z profilami graczy jest TUTAJ

 

To turniej inny niż wszystkie. Po pierwsze, aby w nim zagrać trzeba być zwycięzcą turnieju wielkoszlemowego lub THE PLAYERS Championship. Po drugie, dwudziestu mistrzów dobiera sobie do pary współgracza, z którym rywalizuje w dwudniowym turnieju, którym jest członek rodziny. Konfiguracje są najróżniejsze. Mogą grać zatem przykładowo: synowie, ojcowie, teściowie, szwagrowie, wnukowie, córki, wnuczki, mamy i kogo tylko dusza zapragnie, pod warunkiem występowania więzów rodzinnych. Jest tylko jedno zastrzeżenie – osoba towarzysząca nie może mieć aktywnej karty gracza turniejowego PGA Tour lub innej profesjonalnej ligi golfa. PNC Championship to niesamowita gratka dla fanów golfa, lokalnej społeczności oraz partnerów turnieju.

Pierwotnie turniej rozgrywany był pod nazwą Father/Son Challenge, w którym parami rywalizowali ojcowie z synami. W 2017 roku pozwolono młodszym zawodnikom uczestniczyć w turnieju. Dwa lata później nastąpił historyczny moment w tej golfowej rywalizacji i do turnieju zaproszono pierwszą kobietę. Była nią oczywiście Annika Sorenstam, która grała w parze ze swoim ojcem. Od tego roku turniej zmienił nazwę na PNC Championship i będzie kontynuował tradycję sportowej rywalizacji największych mistrzów.

Wcześniej nazwa turnieju również bywała nieadekwatna do jej uczestników. W 2005 roku Fuzzy Zoeller wystąpił ze swoją córką Gretchen. W 2013 i 2016, Bernhard Langer grał z córką Christiną, a w 2013, Arnold Palmer zaprosił do współpracy wnuczka – Sama Saundersa.

To wydarzenie golfowe powstało z myślą o golfistach i ich rodzinach. Grając w przeróżnych turniejach spędzają oni bardzo dużo czasu poza domem i często wiele ważnych chwil w życiu rodziny ich zwyczajnie omija. Dlatego daje ono możliwość spędzenia wspólnego czasu z rodziną i przyjaciółmi, ale także wspólną grę z synem, córką, wnuczką, czy ojcem.

 

 

Format w jakim zawodnicy rywalizują wymaga od nich współpracy i podejmowania decyzji, z którego miejsca będą uderzali. Każdy uderza z tee, a później następuje decyzja, którą pozycję piłki wybierają do kolejnego strzału i ponownie uderzają z tego miejsca swoją piką. I tak powtarzają procedurę do skończenia dołka. Jest to więc klasyczny, bezstresowy format, znany w Polsce jako Texas Scramble.

Zawodnicy walczą o zwycięstwo i trofeum nazywane Willie Park Trophy. Jego nazwa pochodzi od imienia i nazwiska pierwszego zwycięzcy The Open z 1860 roku Williama Parka. Jako nagrodę za zwycięstwo otrzymał wtedy czerwony pas ze srebrnymi emblematami. Pierwszym synem, który powtórzył wyczyn ojca i również zwyciężył w The Open był Willie Jr. Senior dokonał tego czterokrotnie w 1860, 1863, 1866 i 1873 roku, a junior dwukrotnie w 1887 i 1889 roku.

Pierwszymi zwycięzcami PNC Championship byli Raymond Floyd w parze z synem Raymondem Jr. Zagrali odpowiednio 62 i 57 uderzeń podczas dwudniowej rywalizacji i w pokonanym polu pozostawili Hale Irwina, grającego z synem Stevem. Jak dotąd Raymond i Raymond Jr. są rekordzistami w historii zwycięstw. Zgarniali główną nagrodę pięciokrotnie i wytrwale są gonieni przez Bernharda Langera, który w parze ze swoimi synami Stefanem i Jasonem wygrał już czterokrotnie!

 

 

Akcja toczyć będzie się na słonecznej Florydzie. The Ritz-Carlton Golf Club w Orlando został zaprojektowany przez dwukrotnego zwycięzcę The Open Grega Normana i oddany do użytku w 2003 roku. Charakteryzuje się szerokimi fairwayami, strategicznie umiejscowionymi przeszkodami oraz pięknie wyprofilowanymi greenami. Pole podkreśla naturalny charakter terenu, umiejscowienie przeszkód wodnych i otaczający je ekosystem. Rozgrywany jest jako par 72, a jego długość z czarnych tee to 6512 metrów.

 

 

Tegoroczna rywalizacja zapowiada się bardzo ekscytująco. Tak jak Jack Nicklaus miał możliwość zagrania i wygrania turnieju w parze ze swoim synem Garym, tak i teraz po raz pierwszy inny wielki mistrz Tiger Woods zagra w parze ze swoim 11-letnim synem Charliem. Będzie to ich debiut w turnieju, a zarazem pierwsza poważna rywalizacja sportowa rodzinki Woods w świetle kamer. Już teraz wszyscy z niecierpliwością czekają na to co pokaże Woods Jr.

 

 

Dla Lee Trevino będzie to kolejny, już 23 występ, pamiętając o tym że turniej nie był rozgrywany w latach 2009-2011. Ten wielki i charyzmatyczny mistrz nie opuścił ani jednej edycji turnieju, od momentu jego inauguracji w 1995 roku. Zawsze roześmiany, z imponującym arsenałem żartów i piekielnie celny.

 

https://twitter.com/ChampionsTour/status/1331613865436532738?s=20

 

Z kolei Matt Kuchar i Jim Furyk w tym roku będą grali w parze ze swoimi synami, a w latach ubiegłych za partnerów mieli swoich ojców. Ot taka pokoleniowa zmiana. Tytułu broni fenomenalny duet Bernhard Langer i Jason Langer.

 

 

Dla widzów Golf Channel Polska będzie to świetna okazja, żeby popatrzeć na golfa z zupełnie innej strony i podziwiać nie tylko golfowych wirtuozów, ale także poznać ich współgraczy.

 

Transmisje w Golf Channel Polska

Sobota, 19 grudnia 2020: 19.00 – 23.00

Niedziela: 20.00 – 24.00

Komentuje: Jacek Person

 

Napisał: Wojtek Ochocki

Nieco dodała i zredagowała: Kasia Nieciak

 

Na premierowe podsumowanie telewizyjne zapraszamy we wtorek, 29 grudnia, o 20.00.

Najbliższe powtórki rundy pierwszej: środa, 24 grudnia 2020, o godzinie 10.00/ niedziela, 20.00/środa, 8.30

Najbliższe powtórki rundy drugiej: czwartek 25 grudnia, o 10.00/poniedziałek,19.00/ czwartek, 8.30

 

Zapraszamy. 

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni