Tiger i Charlie Woods. PNC CHAMPIONSHIP. Fot. PAP

PNC Championship

W turnieju PNC Championship oglądaliśmy plejadę gwiazd. W każdym duecie z kimś z rodziny wystąpił zwycięzca turnieju wielkoszlemowego lub The PLAYERS Championship. Wśród dwudziestu zespołów zagrali m.in. Nelly Korda ze swoim słynnym tatą – Petrem, Justin Thomas – z ojcem, trenerem i byłym zawodnikiem – Mike’m oraz  Tiger Woods, z synem Charliem!

 

PODSUMOWANIE: golfchannel.pl/?news=fascynujacy-pnc-champ

 

 

 

23 – letnia Nelly Korda – to aktualnie najlepsza golfistka świata i najmłodsza triumfatorka wielkoszlemowa w stawce. Młodsza z genialnych sióstr Korda jest gwiazdą LPGA TOUR. Na swoim koncie, oprócz złotego medalu olimpijskiego, ma aż siedem zwycięstw w najlepszej kobiecej lidze golfowej świata, w tym czerwcową wygraną w wielkoszlemowym Women’s PGA Championship. Jej 53 – letni tata – Petr, to z kolei legenda tenisa, zwycięzca dziesięciu singlowych turniejów ATP, w tym wielkoszlemowego Australian Open, w 1998 roku.

 

 

28 – letni Justin Thomas jest najmłodszym zwycięzcą wielkoszlemowym w stawce mężczyzn. Mimo młodego wieku zwyciężał już 14 razy na PGA TOUR, a w 2017 roku jego łupem padł wielkoszlemowy PGA Championship! Ma na swoim koncie rezultat 59, uzyskując go jako najmłodszy zawodnik w historii. W wieku 16 lat został najmłodszym graczem, który przeszedł cut turnieju PGA TOUR. Wraz z tatą będą bronić tytułu, który zdobyli rok temu jako debiutanci.

 

 

Tiger Woods – trudno napisać o nim coś odkrywczego. Po prostu, prawdopodobnie najlepszy gracz w historii dyscypliny i najsłynniejszy sportowiec świata! Wygrywał w 82 turniejach PGA TOUR – czym w 2019 roku wyrównał rekord Sama Sneada. Triumfował w piętnastu turniejach wielkoszlemowych, ostatnio w Masters, w 2019 roku, goniąc rekord osiemnastu zwycięstw legendarnego Jacka Nicklausa. Tiger wystąpi ze swoim 12 – letnim synem, który gra już fenomenalnie w golfa.

 

 

Rok temu definitywnie skradli oni show, po dwóch rundach 62 zajmując miejsce siódme, z najmłodszym zawodnikiem w stawce – Charliem, który po prostu zachwycał.

 

 

Niedawno Tiger zelektryzował wszystkich możliwością gry w tegorocznym PNC Championship. Podczas Hero World Challenge tradycyjnie pełnił rolę gospodarza i kilka razy widziany był podczas własnego treningu. To zupełnie niezwykła sytuacja, po ciężkim wypadku samochodowym, który przeżył w lutym tego roku, kiedy rozważana była nawet amputacja prawej nogi. Teraz powrócił i tak jak rok temu zobaczymy go w tym turnieju.

 

 

Więcej o Tigerze:

golfchannel.pl/?news=hero

golfchannel.pl/?news=tiger-ranny

 

 

To zaledwie trzy zespoły z dwudziestu zapisanych do turnieju. Pełen skład jest elektryzujący:

 

 

Rich Beem / Michael Beem

Lee Trevino / Daniel Trevino

Nelly Korda / Petr Korda

Nick Faldo / Matthew Faldo

Gary Player / Jordan Player

 

David Duval / Brady Duval

Henrik Stenson / Karl Stenson – najmłodszy, 11-letni uczestnik turnieju

Stewart Cink / Reagan Cink

 

 

Tom Lehman / Sean Lehman

Jim Furyk / Tanner Furyk

John Daly / John Daly II

 

 

Justin Thomas / Mike Thomas

Nick Price / Greg Price

Padraig Harrington / Paddy Harrington

 

Tom Watson / Michael Watson

Tiger Woods / Charlie Woods

Bubba Watson / Wayne Ball (teść Bubby)

Vijay Singh / Qass Singh

Mark O’Meara / Shaun O’Meara

Matt Kuchar / Cameron Kuchar

 

Daje to w sumie 67 zwycięstw wielkoszlemowych wśród dwudziestu graczy! Jedynym zespołem bez trofeum wielkoszlemowego jest Team Kuchar.

 

 

To wyjątkowe wydarzenie sportowe. Po pierwsze, aby tam zagrać trzeba być zwycięzcą turnieju wielkoszlemowego lub THE PLAYERS Championship. Po drugie, dwudziestu mistrzów dobiera sobie do pary współgracza, z którym rywalizuje w dwudniowym turnieju, którym jest członek rodziny. Konfiguracje są najróżniejsze. Mogą grać, przykładowo: synowie, ojcowie, teściowie, szwagrowie, wnukowie, córki, wnuczki, mamy i kogo tylko dusza zapragnie, pod warunkiem występowania więzów rodzinnych. Jest tylko jedno zastrzeżenie – osoba towarzysząca nie może mieć aktywnej karty gracza turniejowego PGA Tour lub innej profesjonalnej ligi golfa. PNC Championship to niesamowita gratka dla fanów golfa!

 

 

Pierwotnie turniej rozgrywany był pod nazwą Father/Son Challenge, w którym parami rywalizowali ojcowie z synami. W 2017 roku pozwolono młodszym zawodnikom uczestniczyć w turnieju. Dwa lata później nastąpił historyczny moment i do turnieju, jako głównodowodzącą w swoim zespole, zaproszono pierwszą kobietę. Była nią oczywiście Annika Sorenstam, która grała ze swoim ojcem. Od tego roku turniej zmienił nazwę na PNC Championship i będzie kontynuował tradycję sportowej rywalizacji największych mistrzów.

 

 

Wcześniej nazwa turnieju też bywała nieadekwatna do jej uczestników. W 2005 roku Fuzzy Zoeller wystąpił ze swoją córką Gretchen. W 2013 i 2016, Bernhard Langer grał z córką Christiną, a w 2013, Arnold Palmer zaprosił do współpracy wnuczka – Sama Saundersa.

Widowisko powstało z myślą o golfistach i ich rodzinach. Grając w przeróżnych turniejach spędzają oni bardzo dużo czasu poza domem i często wiele ważnych chwil w życiu rodziny ich zwyczajnie omija. Dlatego daje ono możliwość spędzenia wspólnego czasu z rodziną i przyjaciółmi, ale także wspólną grę z synem, córką, wnuczką, ojcem, teściem…

 

 

Format w jakim zawodnicy rywalizują wymaga od nich współpracy i podejmowania decyzji, z którego miejsca będą uderzali. Każdy uderza z tee, a później następuje decyzja, którą pozycję piłki wybierają do kolejnego strzału i ponownie uderzają z tego miejsca, każdy swoją piką. I tak do skończenia dołka. Jest to więc klasyczny, bezstresowy format, znany w Polsce jako Texas Scramble.

Zawodnicy walczą o zwycięstwo i trofeum nazywane Willie Park Trophy. Jego nazwa pochodzi od imienia i nazwiska pierwszego zwycięzcy The Open z 1860 roku – Williama Parka. Jako nagrodę za zwycięstwo otrzymał wtedy czerwony pas ze srebrnymi emblematami. Pierwszym synem, który powtórzył wyczyn ojca i również zwyciężył w The Open był Willie Jr. Senior dokonał tego czterokrotnie w 1860, 1863, 1866 i 1873 roku, a junior dwukrotnie w 1887 i 1889 roku.

Pierwszymi zwycięzcami PNC Championship byli Raymond Floyd w parze z synem Raymondem Jr. Zagrali odpowiednio 62 i 57 uderzeń podczas dwudniowej rywalizacji i w pokonanym polu pozostawili Hale Irwina, grającego z synem Stevem. Jak dotąd Raymond i Raymond Jr. są rekordzistami w historii zwycięstw. Zgarniali główną nagrodę pięciokrotnie i wytrwale są gonieni przez Bernharda Langera, który w parze ze swoimi synami Stefanem i Jasonem wygrał już czterokrotnie!

Akcja toczyć będzie się na słonecznej Florydzie. The Ritz-Carlton Golf Club w Orlando został zaprojektowany przez dwukrotnego zwycięzcę The Open Grega Normana i oddany do użytku w 2003 roku. Charakteryzuje się szerokimi fairwayami, strategicznie umiejscowionymi przeszkodami oraz pięknie wyprofilowanymi greenami. Pole podkreśla naturalny charakter terenu, umiejscowienie przeszkód wodnych i otaczający je ekosystem. Rozgrywany jest jako par 72, a jego długość z czarnych tee to 6512 metrów.

 

 

Dla Lee Trevino będzie to kolejny, już 24 występ, pamiętając o tym że turniej nie był rozgrywany w latach 2009-2011. Ten wielki i charyzmatyczny mistrz nie opuścił ani jednej edycji turnieju, od momentu jego inauguracji w 1995 roku. Zawsze roześmiany, z imponującym arsenałem żartów i piekielnie celny.

 

 

Dwa lata temu zwyciężał fenomenalny duet Bernhard Langer i Jason Langer.

 

 

Tegoroczna rywalizacja jak zwykle zapowiada się ekscytująco. Tak jak posiadacz rekordowej liczby trofeów wielkoszlemowych – Jack Nicklaus, miał możliwość wygrania turnieju w parze ze swoim synem Garym, tak i teraz Tiger Woods, zwycięzca rekordowej liczby turniejów PGA TOUR i drugi na liście wielkoszlemowej, zagra w parze ze swoim 12-letnim synem Charliem. Będzie to pierwszy występ Tygrysa od czasu wypadku samochodowego, po turnieju Genesis Invitational.

 

www.pgatour.com/pnc-championship/leaderboard.html

 

 

Transmisje w Golf Channel Polska

Sobota:

runda 1 (LIVE) 19.30 – 23.30
Niedziela:
finał (LIVE) 18.30 – 22.30
Komentuje: Jacek Person

 

Napisali: Kasia Nieciak i Wojtek Ochocki

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni