PGA Polska wróciła z Kongresu CPG

International Team Championship, to międzynarodowe drużynowe mistrzostwa profesjonalnych trenerów golfa. Tegoroczne mistrzostwa, podobnie jak dwa lata temu, zostały rozegrane na polu Penina Hotel&Golf Resort w Portugalii. Polskę reprezentowała drużyna w składzie – Grzegorz Zieliński, który pełnił rolę kapitana oraz Brian Messing i Kamil Tatarczuk. Zostali oni powołani do drużyny jako najwyżej plasujący się w rankingu Order of Merit 2021, wykwalifikowani i aktywni zawodowo trenerzy, członkowie PGA Polska.
Polacy zajęli drugie miejsce w International Team Shield, czyli wśród mniejszych PGA, posiadających mniej niż 100 członków oraz jedenaste miejsce w International Team Championship.
„Jest mi niezmiernie miło, że dostałem możliwość reprezentowania Polski na tak rewelacyjnym turnieju jakim jest ITC, organizowane przez CPG. Ten wyjazd jest dla wielu z nas motorem napędowym.
W turnieju biorą udział najlepsi zawodowcy z każdego kraju, którzy mają ukończony kurs PGA z najwyższym statusem Fully Qualified Golf Professional, wśród nich znajdują się także gracze z European Tour i Challenge Tour” powiedział po turnieju kapitan drużyny, Grzegorz Zieliński.
Grzegorz krytycznie dodał: „Mój występ zostawia wiele do życzenia. Nie jestem zadowolony z żadnego elementu mojej gry. Nie ma sensu wymieniać wymówek, które przychodzą mi do głowy, jak na przykład choroba na kilka dni przed wyjazdem, bo nawet będąc chorym można było zagrać lepiej. Jako kapitan drużyny już nie mogę się doczekać przyszłorocznej edycji turnieju, żebym mógł poprowadzić drużynę ku zwycięstwu. Niemniej jednak wyjazd na ten turniej jest czymś wyjątkowym dla każdego z nas i nosimy biało-czerwoną flagę z dumą”.
Kamil Tatarczuk, debiutant ITC, powiedział: “Możliwość reprezentowania PGA Polska na arenie międzynarodowej to zaszczyt, który spotkał mnie po raz pierwszy. Pomimo nienajlepszego wyniku sportowego atmosfera w drużynie była wspaniała, wspieraliśmy się wzajemnie i walczyliśmy do ostatniego dołka, o każde uderzenie. Pole było dość wymagające, pierwszego dnia udało mi się zakończyć kilkoma birdie, co uratowało wynik, jednak drugiego i trzeciego dnia pojawiło się kilka błędów na polu i putty nie zawsze wpadały, co skutkowało wynikami +6 i +5. Gra na takich polach przeciwko najlepszym zawodnikom PGA Professional z całej Europy to niesamowite doświadczenie oraz możliwość nawiązania nowych kontaktów. Mam ogromną nadzieję, że uda mi się wrócić z drużyną za rok i powalczyć o lepszy wynik.”
“Biorąc pod uwagę wyzwania, przed którymi stoimy podczas pandemii, powrót do Penina Golf Resort na ITC 2021 był odświeżającym doświadczeniem. Pogoda dopisała, a pole było uczciwym sprawdzianem dla wszystkich drużyn.
Jednak w golfie wynik często nie oddaje jakości gry i tak z pewnością było w przypadku Kamila, Grzegorza i mnie, ale taki właśnie jest golf. Dziękuję Panu Jarosławowi Sroce i sponsorom PGA Polska za wsparcie i umożliwienie tej podróży. Już nie mogę się doczekać 2022 roku!” skomentował Brian Messing.
W International Team Championship z wynikiem -22 zwyciężyła reprezentacja Włoch – Gregory Molteni, Nicola Maestroni i Andrea Perrino. Na drugiej pozycji ze stratą trzynastu uderzeń do liderów uplasowała się drużyna z Niemiec. Trzecie miejsce zdobyli Austriacy.
Oprócz zawodów, jak co roku, odbył się także Kongres Confederation of Professional Golf. Podczas tego wydarzenia Stowarzyszenie Zawodowego Golfa PGA Polska reprezentowali Piotr Owczarek, Wiceprezes PGA Polska oraz Wojciech Waśniewski, Dyrektor Edukacji oraz członek Zarządu PGA Polska. Kongres dla delegatów jest okazją do poznania przedstawicieli PGA z całego świata oraz posłuchania o rozwiązaniach i projektach z sukcesem wprowadzanych w innych krajach.
Piotr Owczarek tak podsumował wydarzenia z Portugalii: „Część konferencyjna była bardzo wartościowa. Niestety, przez COVID, z 43 krajów zrzeszonych w CPG, obecnych było tylko około trzydziestu delegatów. Jednak to nadal największe tego typu wydarzenie od dwóch lat. Tematyka paneli dyskusyjnych obejmowała takie, kluczowe z punktu widzenia stowarzyszeń zawodowych golfistów, zagadnienia jak: edukacja, nowe i atrakcyjne formaty rozgrywek, między innymi syngowany nazwiskiem Jacka Nicklausa „Doubles Golf”, czy zyskujący popularnością w Kanadzie 5-osobowy pro-am w formacie scramble.
Zajmowano się również promocją stowarzyszeń pod kątem oferty dla partnerów komercyjnych, aktywizacją członków, czy wreszcie golfem dla osób z niepełnosprawnościami. Oprócz paneli miało miejsce także Walne Zgromadzenie, na którym m.in. oficjalnie zatwierdziliśmy zmianę nazwy z PGAs of Europe na CPG – Confederation of Professional Golf, a także 18-dołkowy turniej golfowy, we wspomnianym formacie Doubles Golf, na którym, w parze z delegatem z Włoch, zagraliśmy drugi najlepszy wynik brutto. Drugiego dnia zremisowaliśmy z parą, w której grał były, wieloletni gracz European Tour – Fredrik Lindgren. Cały wyjazd zwieńczyła oficjalna gala, na której podsumowano turniej ITC oraz rozdano nagrody dla najlepszych i najbardziej zasłużonych zawodowych golfistów i trenerów, w tym Lifetime Achievement Award. Nagroda, którą w przeszłości otrzymywały takie sławy golfa jak Ballesteros, Langer, Faldo czy Montgomerie, w tym roku trafiła do Catriony Matthew! Specjalną nagrodę otrzymała także EDGA – European Disabled Golf Association, za całokształt działalności na rzecz rozwoju tego segmentu golfa.”
Poproszony o komentarz Wojciech Waśniewski depeszował: „To był pierwszy Kongres na którym miałem zaszczyt reprezentować nie tylko PGA Polska, ale również organizatora – CPG. Był to bardzo intensywny tydzień pełen dyskusji, warsztatów, spotkań i przede wszystkim nadrabiania ostatnich dwóch lat kontaktów internetowych – z niektórymi bliskimi współpracownikami widziałem się na żywo pierwszy raz od kiedy rozpocząłem pracę w CPG, w lutym 2020.
Z Kongresu zawsze wracamy pełni nowych pomysłów dotyczących rozwoju naszego Stowarzyszenia w przeróżnych dziedzinach – od edukacji, przez zarządzanie, aż po relacje z partnerami komercyjnymi. W tradycyjnym meczu delegatów, w tym roku rozgrywanym w ciekawym formacie DoublesGolf – scramble parami – niestety nie udało mi się zdobyć dla mojej drużyny punktów, ale w zamian rozwinąłem kontakty ze współgraczami ze Szkocji, Słowenii, Czech, Słowacji i Francji.”
Wyniki znajdują się tutaj
Źródło: PGA Polska/Angie Eratowska
Zdjęcia: TEAM PGA POLSKA
Wypowiedzi Piotra i Wojtka zebrała i całość zredagowała: Kasia Nieciak