Jordan Spieth, Pebble Beach.

Zapraszamy na Pebble Beach!

Po raz pierwszy turniej znany dziś pod nazwą AT&T Pebble Beach Pro-Am został rozegrany w 1937 roku. W kalifornijskim Rancho Santa Fe Golf Club, w San Diego zwyciężył wtedy nie kto inny jak Sam Snead, który wygrał trzydniową rywalizację w deszczu i zgarnął nagrodę w wysokości 500 dolarów.

 

Transmisje AT&T Pebble Beach Pro-Am:

od czwartku do niedzieli, codziennie od 21.00.
Komentuje: Jacek Person

Relacja z ubiegłorocznej edycji, w czwartek, o 20.00

 

Był to towarzyski turniej zainicjowany przez piosenkarza Binga Crosby’ego, który gościł zawodowców i golfistów amatorów o znanych nazwiskach. Celem była dobra zabawa i zbiórka pieniędzy na cele charytatywne. Snead obronił tytuł rok później i kontynuował swój marsz po rekordowe 82 zwycięstwa w karierze.

 

 

Turniej początkowo nosił nazwę Bing Crosby National Pro-Am & Crosby Clambake. W 1947 roku Crosby zdecydował się przenieść akcję do Pebble Beach, ale z zastrzeżeniem, że będą tam mogli grać nie tylko zawodowcy, ale również amatorzy i znani ludzie ze świata biznesu, sportu, polityki, radia i telewizji. Od 1986 roku AT&T Corporation jest głównym sponsorem, a organizacją zajmuje się Monterey Peninsula Fundation.

 

 

Turniej pięciokrotnie wygrywali Mark O’Meara i Phil Mickelson, czterokrotnie Sam Snead, a trzykrotnie Jack Nicklaus i Johnny Miller. Gene Littler jako jedyny w historii wygrał turniej główny w 1975 roku jako zawodowiec, a wcześniej w 1954 roku rywalizację Pro-Am.

 

 

Na starcie tej gigantycznej imprezy staje zwykle 156 zawodowców i 156 amatorów, a każdy zawodowy gracz ma przydzielonego do pary amatora. Przez trzy dni zawodnicy grają w systemie better ball, czyli każdy z nich gra swoją piłką, a po zakończeniu dołka w formacie Pro-Am liczony jest lepszy wynik każdego z zespołu. Zawodowcy zdają również swoje karty i na ich podstawie wyłaniany jest zwycięzca turnieju głównego.

Niestety w tym roku formuła ta uległa dość drastycznej zmianie i tym razem, ze względu na pandemię, nie zdecydowano się na występ amatorów. 

 

 

Konsekwencją tego są też zmiany w liczbie pól na których toczy się rywalizacja i tego kiedy następuje cut. Normalnie przez pierwsze trzy dni walka toczy się na trzech polach: Pebble Beach Golf LinksSpyglass Hill Golf Course i Monterey Peninsula Country Club, a w niedzielę na placu boju zostaje 60 najlepszych zawodowców i 25 zespołów składających się z zawodowca i amatora. Runda finałowa rozgrywana jest na polu Pebble Beach Golf Links, które uważane jest za jedno z najlepszych pól golfowych na świecie.

W tym roku gra toczy się tylko na dwóch polach: Pebble Beach Golf Links i Spyglass Hill Golf Course, a cut następuje po 36 dołkach. 

Pebble Beach Golf Links to jedyne pole publiczne wybrane w prestiżowym rankingu Golf Digest jako najlepsze pole w Ameryce. Green fee oscylujące wokół $500, nie należy jednak do najtańszych. Płacąc tę zawrotną kwotę możemy jednak poczuć kawał  historii golfa. Pole powstało w 1919 roku i rozegrano na nim 6 turniejów US Open i jeden PGA Championship.

 

 

Dwa lata temu zmagania zawodowców wygrał odradzający się Phil Mickelson, kończąc turniej z wynikiem -19 i wyprzedzając o trzy uderzenia Paula Casey. W klasyfikacji Pro-Am najlepszy był duet Paul Casey/Don Colleran z wynikiem -34.

 

 

Rok temu zwyciężał Kanadyjczyk Nick Taylor i była to jego druga wygrana na PGA TOUR. Cztery uderzenia za nim był Kevin Streelman. Na miejscu trzecim, z kolejnym uderzeniem straty, uplasował się Phil Mickelson – goniący za rekordowym, szóstym zwycięstwem na tym słynnym kalifornijskim polu.

 

 

W kalendarzu PGA TOUR turniej ten ma opinię jednego z najchętniej oglądanych, również dlatego, że przyciąga całą rzeszę gwiazd. W przeszłości grali w nim prezydenci Stanów Zjednoczonych Gerald Ford, George H.W. Bush i Donald Trump, aktorzy Clint Eastwood i Kevin Costner, amerykańscy futboliści Tom Brady i Larry Fitzgerald, piosenkarz Justin Timberlake czy koszykarz Julius  „Dr. J” Erving. Zwycięzcami turnieju Pro-Am zostali miedzy innymi Bill Murray, Larry Fizgerald, Carson Daly, Kenny G, czy Andy Garcia.

Niekwestionowaną gwiazdą i twarzą turnieju był zawsze amerykański aktor Bill Murray. Pochodzący z irlandzkiej rodziny komik, producent filmowy i niedoszły lekarz, który postanowił zadomowić się w Hollywood. Zadebiutował w telewizyjnym show Saturday Night Live, a szerszej publiczności dał się poznać rolami w takich produkcjach jak Pogromcy duchów, Tootsie, Dzień Świstaka, Golfiarze czy też komediodramacie Między słowami, za który to był nominowany do Oscara. Jego Cindirella Story z filmu Golfiarze do dzisiaj pozostaje kultowym monologiem, gdzie jako greenkeeper, wyobraża sobie, że zwycięża Masters. Zainteresowany golfem od młodzieńczych lat i grający tak często jak tylko się da. Znany ze swojego zabawnego zachowania i barwnych strojów noszonych na polach golfowych. Pełnił rolę caddiego Scotta Simpsona podczas Motorola Western Open w 1997 roku. Pokazywał swój brzuszek kibicom w czasie trwania turnieju Bob Hope Classic w 2001 roku. Usiadł na kolanach zapisującej wyniki Marty Rash w czasie trzeciej rundy Pebble Beach Pro-Am w 1999 roku. Jadł kanapki z fanami w 1995, czy też używał kija baseballowego do gry w 1994.

 

 

W latach dziewięćdziesiątych głośny był jego konflikt z ówczesnym komisarzem PGA TOUR Deanem Bemanen, który nie akceptował rozrywkowego stylu i zachowania Murraya w czasie turniejów. Wraz z ze zmianą komisarza na Tima Fincha sytuacja się zmieniła i Murray stał się prawdziwą gwiazdą tego turnieju. Jego barwne stroje, przebieranie się zależnie od okazji, zabawa z kibicami, prowokacje i żarty niewątpliwie dodają kolorytu i podnoszą oglądalność turnieju. Promuje też swoją linię strojów sportowych do golfa i buduje swoisty pomnik Billa Murray, którego z pewnością zna większość kibiców golfowych. W 2011 grając u boku D.A. Pointsa wygrał AT&T Pebble Beach Pro-Am. Po zakończeniu turnieju powiedział: ”nigdy w życiu nie uderzałem piłki tak dobrze, jak dzisiaj.”

 

 

Tym razem będziemy musieli obyć się bez popisów Billa.

Zagrają za to m.in.: wracający do formy Jordan Spieth, Phil Mickelson, Jason Day, Patrick Cantlay, Rafa Cabrera Bello, Jason Dufner, Jim Furyk,Scott Stallings, Henrik Norlander, Rickie Fowler, Daniel Berger,  Will Zalatoris, Brian Harman, Paul Casey, Si Woo Kim, Stewart Cink, K.J. Choi,Brian Gay, Luke Donald,  Brendan Steele, James Hahn, Doug Ghim i John Daly!

 

  • Dustin Johnson wycofał się z turnieju.

 

Transmisje AT&T Pebble Beach Pro-Am:

 

od czwartku do niedzieli, codziennie od 21.00.

Komentuje: Jacek Person

O ubiegłorocznym AT&T Pebble Beach Pro-Am przeczytamy TUTAJ

Relacja z ubiegłorocznej edycji, w czwartek przed I rundą turnieju, o 20.00

 

Napisali: Wojtek Ochocki i Kasia Nieciak

 

Zapraszamy.

 

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni