Patrick Cantlay. Genesis Invitational at the Riviera Country Club in Los Angeles, California, USA, 18 February 2022. EPA/CAROLINE BREHMAN Dostawca: PAP/EPA.

Patty Ice powrócił!

Patrick Cantlay wyrwał w niedzielę ósme zwycięstwo PGA Tour, podczas  w BMW Championship w Wilmington Country Club. Został tym samym pierwszym zawodnikiem, który obronił tytuł podczas turnieju FedEx Cup Playoff. Może też zostać pierwszym graczem w historii, który obroni tytuł mistrza FedEx Cup!

 

 

Patrick zagrał bogeya na dziesiątce mierząc się z deficytem dwóch strzałów. Czterometrowy putt na jedenastce na birdie i kolejne czerwone kółko na karcie na gigantycznej, 568 – metrowej czternastce, przyniosło mu współprowadzenie razem ze Scottem Stallingsem.

 

 

Na siedemnastce szczęście było zdecydowanie po jego stronie, kiedy piłka po zagraniu z tee odbiła się kilka centymetrów od bunkra, a następnie wypadła z roughu na fairway. Z zimną krwią to wykorzystał i zagrał z około 60 metrów, półtora metra od kołka. Oczywiście trafił stamtąd birdie i wysuwając się na jednopunktowe prowadzenie, którego nie oddał już do końca.

 

 

„Myślałem, że uderzenie na tej linii na pewno będzie w bunkrze” – powiedział. „Miałem doskonałe odbicie. Może jedno z najlepszych jakie mi się przytrafiło. A kiedy takie coś ci się zdarzy, musisz to wykorzystać i na szczęście tak się stało.

 

 

Na osiemnastce piłka tym razem wpadła do bunkra, jednak zupełnie tym niewzruszony Patrick wyczarował fantastyczne zagranie ze 140 metrów na green, którym praktycznie zapewnił sobie wygraną.

 

 

Wynik -14 dał mu zwycięstwo jednym uderzeniem nad Scottem Stallingsem, przeskakując o pięć miejsc w tabeli FedEx Cup na drugą pozycję. Od czwartku podczas Tour Championship będzie próbował obronić tytuł FedEx Cup 2021 na słynnym polu East Lake w Atlancie w stanie Georgia. Rok temu triumfował tam jednym uderzeniem nad Jonem Rahmem.

 

 

Miejscem trzecim podzielili się: najlepszy przyjaciel Patricka – Xander Schauffele i No.1 – Scottie Scheffler.

 

 

Teraz uwaga ponownie przenosi się na East Lake. W zeszłym sezonie wygrał rozpoczynając turniej na najwyższej pozycji, z wynikiem 10.  Teraz odda dwa strzały przewagi obecnie najlepszemu golfiście świata – Scottiemu Schefflerowi.

„Jestem w naprawdę dobrej sytuacji. Będąc dwa uderzenia za Scottiem, tym razem oczywiście będzie to trochę inny rodzaj wyzwania. W tym roku grał świetnie, więc spodziewam się tego samego w Atlancie. Ale bardzo lubię to pole i nie mogę doczekać się tego wyzwania.

Szczęśliwa trzydziestka, która zagra w Atlancie:

 

 

Cantlay dzięki wygranej automatycznie zakwalifikował się do drużyny USA na Presidents Cup, który odbędzie się w dniach 19-25 września w Quail Hollow Club w Charlotte w Północnej Karolinie, który transmitować będzie również Golf Channel Polska.

 

Przydomek „Patty Ice” narodził się podczas ubiegłorocznego BMW Championship, rozgrywanego wówczas w Caves Valley w stanie Maryland, gdzie Cantlay, rozkoszował się nową popularnością wśród kibiców i znalazł sposób na zwycięstwo, między innymi dzięki swojemu legendarnemu stoickiemu spokojowi i generalnemu, widocznemu na pierwszy rzut oka zwolnieniu funkcji życiowych. Ten sam stoicki Cantlay odniósł wtedy czwarte zwycięstwo w sezonie, podczas TOUR Championship tydzień później, zdobywając FedExCup.

 

golfchannel.pl/?news=showtime

golfchannel.pl/?news=patty-ice

 

*

 

W nieco mniej odległym od granic naszego kraju – Albatross Golf Resort, Max Kieffer zdobywa pierwszy tytuł DP World Tour w swojej 249. próbie, podczas D+D Real Czech Masters. 

www.europeantour.com/dpworld-tour/d-d-real-czech-masters-2022/results

 

 

Niewątpliwie trochę pomógł mu w tym Malezyjczyk Gavin Green, który w zredukowanym ze względu na potężne ulewy do trzech rund turnieju, nie zdołał zamienić trzystrzałowej przewagi po 36. dołkach na zwycięstwo. Nie wykorzystał on szansy na birdie na ostatnim dołku, aby wymusić dogrywkę. Jego piłka po prostu w nieprawdopodobny sposób z niego wyskoczyła, kiedy wydawało się, że już tam spoczęła na zawsze. 32-latek patrzył na to wszystko ze strzelnicy, na której szykował się do delikatnej rozgrzewki.

 

 

„Trudno teraz wyrazić, co to dla mnie znaczy. Wspaniale, trochę brakuje mi słów. Myślisz 'Chcę być gotowy na wypadek, gdyby zrobił birdie’. Oczekujesz, że on to trafi. Nie chcesz, żeby inni nie trafiali, ale kiedy facet z telewizji powiedział, że wygrałeś, to uczucie było po prostu dziwaczne. Nie wiem, jak się czuję – myślę, że będę potrzebować kilku dni!”

Przełomowe zwycięstwo Maxa przesunęło go na 32. miejsce w rankingu DP World Tour.

Fin Tapio Pulkkanen finiszował na miejscu trzecim, obok lidera po pierwszej rundzie – Louisa de Jagera.

Runda dnia 64 w wykonaniu Zandera Lombarda wywindowała reprezentanta RPA na piąte miejsce, z wynikiem – 13.

Znany polskim kibicom z występu w Sobieniach Anglik Eddie Pepperell po rundzie 68 zajął ósmą pozycję.

Faworyt turnieju – Thomas Pieters spadł w niedzielę w to samo miejsce, po rozczarowującej rundzie 72.

 

 

*

 

W tym tygodniu przenosimy się na Omega European Masters – gdzie do gry wróci Adrian Meronk oraz na Tour Championship. 

 

 

Czwartek i piątek

DP World Tour: Omega European Masters – runda 1 i 2 (LIVE) 14:30 – 18:30

PGA TOUR: TOUR Championship – runda 1 i 2 (LIVE) 20:00 – 0:00

Sobota: 

Omega European Masters – runda 3 (LIVE) 13:30 – 17:30

TOUR Championship – runda 3 (LIVE) 19:30 – 00:30

Niedziela:

Omega European Masters – finał (LIVE) 13:30 – 17:30

TOUR Championship – finał (LIVE) 18:00 – 00:00

Omega European Masters komentuje Jacek Person.

 TOUR Championship komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin.

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni