Patrick Cantlay&Jon Rahm. 2021 TOUR Championship. East Lake Golf Club. 05 September 2021. EPA/ERIK S. LESSER Dostawca: PAP/EPA.

Patrick Cantlay zdobywa FedExCup!

Patrick Cantlay, zwany pieszczotliwie – „Patty Ice”, wygrywał zaledwie tydzień temu i to zwycięstwo na pewno nie tylko jemu zapadło w pamięci. Tour Championship rozpoczynał z wynikiem -10, a ukończył z rezultatem -21. Tym razem obyło się bez siedmiu dołków dogrywki, jak to miało miejsce podczas pamiętnego BMW Championship. 

https://twitter.com/playofffinale/status/1434651378736058372?s=20

-10 na starcie to całkiem spora zaliczka. Wszystko za sprawą systemu jaki obowiązuje w wyścigu po FedEx Cup, gdzie lider rankingu przystępuje do turnieju finałowego ze sporą przewagą. Przez cztery dni walki w East Lake Golf Club ani razu nikt go nie dogonił. Ostatecznie triumfował z jednym punktem przewagi nad światowym numerem jeden – Hiszpanem Jonem Rahmem, który rozpoczynał turniej z wynikiem -6.

Prowadzenie Cantlaya zmniejszyło się w niedzielę do jednego uderzenia, po tym jak Rahm zagrał para na siedemnastce, nie trafiając tam birdie z trochę ponad trzech metrów, a Patrick z kolei obronił bogeya ze 180 centymetrów.

Z piętnastoma milionami dolarów bonusu na szali obaj mocno sprężyli się na osiemnastce. Rahm atakował green z 238 jardów, piłka przetoczyła się tuż obok dołka i zatrzymała pięć metrów od niego, tuż za pierwszym cięciem greenu.

Cantlay zagrał 6 – iron z 218 jardów, zatrzymując piłkę nieco ponad trzy metry przed flagą. Kiedy chip Rahma na eagla zatrzymał się za dołkiem, Cantlay potrzebował już tylko dwóch puttów na birdie i zwycięstwo.

„To było moje najdłużej utrzymywane prowadzenie. Próbowałem po prostu być dzień po dniu – tu i teraz i całkiem dobrze mi to wychodziło. Przez ostatnie kilka dni zrobiłem kilka błędów, których zwykle nie robię, jednak byłem w stanie się naprostować i zagrać dużo dobrych uderzeń, kiedy tego potrzebowałem. To wielki zaszczyt móc tutaj zwyciężyć. Grałem stabilnie przez cały rok i dodatkowo podkręciłem tempa w ostatnich kilku tygodniach”.

W osiemnastu turniejach, w których grali razem i Cantlay i Rahm, Rahmbo był lepszy od Patricka w czternastu z nich – w tym podczas TOUR Championship, jednak -14 Rahma nie wystarczyło do pokonania Cantleya, który miał nad nim cztery uderzenia przewagi na starcie.

www.pgatour.com/leaderboard.html

 

Rahm i Kevin Na (-16), który zakończył turniej na trzecim miejscu, obaj zagrali najniższe rezultaty na East Lake. Na czwartym miejscu uplasował się Justin Thomas, kończąc cały turniej z wynikiem -15. Miejscem piątym, z -14,  podzielili się Xander Schauffele i Viktor Hovland.

*

Dlaczego Patty Ice? No cóż, pewnie wszyscy podskórnie czują, że to przezwisko pasuje do niego jak ulał i niechybnie ma ono jakiś  związek z nienachalnym okazywaniem emocji, czy nawet śladów zdenerwowania, przez mistrza TOUR Championship.

 

Więcej o Patricku i jego niesamowitym zwycięstwie w BMW Championship: golfchannel.pl/?news=showtime

Zapowiedź turnieju: golfchannel.pl/?news=tour-champs-21

 

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni