Patton Kizzire. 2018 Masters Tournament. Augusta National. EPA/ERIK S. LESSER Dostawca: PAP/EPA.

Patton Kizzire – meksykańska wygrana.

Rok temu Patton Kizzire trafił w ciągu wyjątkowo długich czterech dni OHL Classic at Mayakoba imponujące 25 birdie i zdobył tak długo wyczekiwany pierwszy tytuł PGA TOUR. Przed wygraną na Półwyspie Jukatan, na zjawiskowym polu El Camaleón Golf Club desperacko próbował powstrzymać go szalejący Rickie Fowler. „Generał Patton” odparł te ataki z niebywałą gracją i stanowczością.

Maxie Patton Kizzire zdecydowanie nie jest typem raptusa. Kiedy spojrzymy na niego, natychmiast na myśl przychodzi Ernie Els, zwany nie bez kozery „Big Easy”. Patton ma podobną, do starszego i trochę bardziej utytułowanego kolegi z Afryki Południowej, szeroko pojętą dynamikę. Jest wysoki, postawny, spokojny, wykonuje genialnie rytmiczny swing, kroczy z gracją i bez pośpiechu, a jego 190 centymetrów wzrostu doskonale komponuje się z łagodnym charakterem. Nawet powieki mrugają u niego nieco wolniej i dostojniej. Patrząc na tego olbrzyma mamy wrażenie jakby czas nieco zwolnił.

Wśród swoich hobby wymienia: wędkowanie, tenis i grę w tenisa stołowego, potocznie zwanego Ping-Pongiem, a czasami nawet Pinglem. Jest jego sportowym idolem jest Rafa Nadal, a wśród ulubionych potraw króluje pizza hawajska – czyli niestety ta z ananasem.

 

 

Urodził się w miejscowości Montgomery, w stanie Alabama. Jako student reprezentował drużynę golfową Uniwersytetu Auburn, która zdobyła nawet tytuł najlepszej drużyny Konferencji Południowo-Wschodniej. W 2003 roku był trzeci w U.S Junior Open i zwyciężył w Robert Trent Jones Golf Trail Junior Classic. W 2004 roku wygrał w Golf Junior at Chateau Elan, a w 2007 roku w SEC Championship. Rok później ukończył studia z tytułem magistra biznesu i niezwłocznie po tym fakcie przeszedł w szeregi zawodowców.

W 2014 roku zajął 21. miejsce w finałowym etapie Web.com Tour Qualifying School, dostając tym samym pełne prawa na Web.com Tour, gdzie przez większość sezonu prowadził w rankingu zarobków. Był jednym z najbardziej regularnych graczy w lidze, nie przechodząc przez cut zaledwie dwa razy, na piętnaście występów i notując dziewięciokrotnie miejsce w najlepszej dziesiątce. Na koniec sezonu uhonorowany został prestiżowym tytułem Gracza Roku. Po dwóch drugich miejscach w El Bosque Mexico Championship i Rex Hospital Open, na jego koncie pojawiła się pierwsza wygrana w Utah Championship, co z kolei dało mu prawo do gry w następnym sezonie PGA TOUR.

Tam od razu w swoim pierwszym turnieju, zajął dzielone drugie miejsce w Shriners Hospitals for Children Open, a w drugim –  Sanderson Farms Championship uplasował się na dzielonej czwartej pozycji! W sumie swój debiutancki sezon PGA TOUR zakończył na rozsądnej 82. pozycji w rankingu FedExCup, z kwotą $1 468 624 w banku. Kolejny rok był bliźniaczo podobny do tego pierwszego, zarówno pod względem zarobków,  jak i pozycji rankingowej. Patton ponownie wystartował z wysokiego C, zajmując samodzielne drugie miejsce w inaugurującym sezon Safeway Open.

Wreszcie w swoim trzecim sezonie gry w PGA TOUR zdobył pierwszą wygraną!

 

***

Kizzire rozpoczynał finałowy dzień 2017 OHL Classic at Mayakoba, na który z powodu nietypowych kaprysów meksykańskiej pogody, składały się dwie pełne rundy golfa, dzierżąc prowadzenie wspólnie z Rickiem Fowlerem i Patrickiem Rodgersem.

Patrick nie grając najlepiej, dość szybko wycofał się z rywalizacji o zwycięstwo w turnieju i na placu boju pozostali tylko Patton i Rickie. Kizzire też nie zaczął dnia najlepiej. W porywistym wietrze trafił swój pierwszy tee shot trzeciej rundy prosto w drzewo, ratując potem bogeya, dzięki trafieniu prawie czterometrowego putta. Potem zaczęły wpadać kolejne putty, zwykle na birdie!

Patton grał fantastycznie, nie bacząc na pogodę, fakt że rozgrywał tego dnia dwie rundy i to, że stanął przed szansą wygrania pierwszego turnieju PGA TOUR. Od czasu bogeya na pierwszym dołku, zagrał podczas bardzo długiego dnia 11 birdie i jeszcze tylko jednego bogeya, na 15. dołku trzeciej rundy.

Rickie Fowler tymczasem robił co mógł. Trafił birdie na dołkach 16 i 17 rundy finałowej, zbliżając się na jedno uderzenie do przerastającego go o głowę rywala. Potrzebował birdie na ostatnim dołku lub tego, żeby to Kizzire zrobił tam błąd. Na osiemnastce jednak nie nastąpił zwrot akcji. Rickie zagrał za krótko swój  dziesięciometrowy putt, a Patton z ogromnym spokojem dobił krótki putt na rutynowego para, zwyciężając jednym uderzeniem przed Fowlerem.

 

 

Po wszystkim, z właściwym sobie spokojem powiedział: „ Grałem wspaniale i czuję teraz bardzo dużo pewności siebie. Byłem w stanie trafić kilka naprawdę kluczowych puttów i myślę, że to trochę mnie uspokoiło.”

Patton Kizzire po swoim pierwszym zwycięstwie w PGA TOUR wysunął się od razu na pierwsze miejsce w rankingu FedExCup, wyprzedzając o zaledwie trzy małe punkciki Pata Pereza.

W styczniu 2018 roku zwyciężył po raz drugi na PGA TOUR, podczas Sony Open na Hawajach, a cały poprzedni sezon ukończył na 30 pozycji w rankingu FedExCup.

W tym sezonie startował dopiero dwukrotnie, zajmując w koreańskim THE CJ CUP @ NINE BRIDGES pozycję T23, a w Chinach w WGC-HSBC Champions odległe 67 miejsce. Nie wydaje się więc wielkim faworytem do zwycięstwa i obrony tytułu, jednak z drugiej strony rok temu również nim nie był.

#GoPatton!

***

Tegoroczny turniej rozgrywany jest na tym samym polu, jednak pod delikatnie zmienioną nazwą. W Mayakoba Golf Classic oprócz Pattona i Rickiego zagrają również m.in.: Jordan Spieth, Cameron Champ, Tony Finau, Padraig Harrington, Graeme McDowell, Charley Hoffman, Pat Perez, Abraham Ancer, oraz słynny, rozmawiający z piłką Meksykanin – José de Jesús Rodriguez, znany jako „Krewetka”.

 

 

Według PGA TOUR Power Rankings, największymi faworytami do wygranej są …

 

 

Transmisje w Golf Channel Polska: od czwartku do niedzieli, codziennie od 19.00.

Komentują: Jacek Person i Filip El Filippo Naglak.

 

 

 

Zapraszamy!

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni