Pablo Larrazabal. Acciona Open Espana. Club de Campo Villa Madrid, Spain, 10 October 2021. EPA/Mariscal Dostawca: PAP/EPA

Pablo zwycięża w Hiszpanii

Hiszpan Pablo Larrazábal rozegrał w niedzielę niesamowitą rundę 62 i zwyciężył w turnieju ISPS Handa Championship. To już jego siódmy tytuł w DP World Tour i pierwszy na ojczystej ziemi!

Trafił w niedzielę dorodne dziewięć birdie i jeden bogey na Lakes Course, projektu Grega Normana. Zapewniło mu to zwycięstwo z jednym uderzeniem przewagi nad rodakiem Adrianem Otaeguim, który zanotował rundę 66.

„Co za dzień. Ale wiedziałem, że mój golf jest na miejscu” – powiedział 38-letni Larrazábal. „Nie mogłem trafić żadnego putta przez pierwsze trzy dni, ale wczoraj wieczorem powiedziałem mojej dziewczynie, że musi wybrać mi ubrania do zwycięskich zdjęć. Wiedziałem, że mogę zagrać nisko i tak właśnie zrobiłem. Dzisiaj trafiałem putty i to było kluczowe. Myślę, że wykręcenie 62 w wietrznych warunkach, z flagami takie jak dzisiaj, było dobre”.

Zakończył turniej z wynikiem 15 poniżej 265. Jego pierwszym tytułem w tym sezonie był MyGolfLife Open w RPA.

Po zakończeniu gry czekał długo na wyjaśnienie sytuacji. Jego rywale się zbliżali, a on spędzał miło czas, głównie na czerwonej sofie, rozmawiając z kim popadnie i nie bardzo kwapiąc się do treningu przed ewentualnym powrotem na pole.

Dopiero kiedy stało się jasne, że eagle rywali wisi w powietrzu, ruszył na lekki trening, który jednak okazał się zbędny.

https://twitter.com/DPWorldTour/status/1518282668139585537?s=20&t=E7MgttTcBLi-3fFgKTcnFA

Hennie Du Plessis z RPA i Aaron Cockerill z Kanady zanotowali 67 uderzeń i zremisowali na trzecim miejscu, dwa strzały za Larrazábalem.

https://twitter.com/DPWorldTour/status/1518333960958271489?s=20&t=E7MgttTcBLi-3fFgKTcnFA

Zła pogoda w północno-wschodniej Hiszpanii zmusiła organizatorów do zawieszenia trzeciej rundy w sobotę, kiedy liderem był  Scottie Jamieson. Szkot zagrał w niedzielę tylko na par pola i zakończył turniej na miejscu dziesiątym, osiem uderzeń za zwycięzcą.

Poprzednia wygrana Hiszpana miała miejsce w marcu, podczas turnieju MyGolfLife Open w RPA. Swoje szóste trofeum DP World Tour wywalczył w trzyosobowej dogrywce, w której spotkał się z rodakiem – Adrim Arnausem i Anglikiem Jordanem Smithem. Adri odpadł na pierwszym dołku, grając jako jedyny bogeya, przeciwko dwóm birdie oponentów. Na rozgrywanej po raz trzeci tego dnia osiemnastce, odpadł Jordan, notując bogeya, przeciwko kolejnemu birdie zwycięzcy.

Na miejscu czwartym i piątym znaleźli się dwaj przedstawiciele gospodarzy, kolejno: George Coetzee i Richard SternePablo przystępował do rundy finałowej z dwoma uderzeniami deficytu do prowadzącego reprezentanta gospodarzy – Hennie Du Plessisa. Dość szybko niedzielna rozgrywka zamieniła się głównie w pojedynek pomiędzy Pablo, Adrim i Jordanem. Du Plessis po rundzie 72 spadł o pięć pozycji. Z kolei atakował zawzięcie George Coetzee, który dzięki najniższemu wynikowi dnia 64, awansował o dwanaście miejsc w klasyfikacji.

Od czasu dostania się do ligi dzięki Q – School, w 2007 roku i zdobyciu nagrody Rookie of the Year Sir Henry Cottona, przez kolejne sezony Larrazábal był jednym z najrówniej grających na DP World Tour.

https://twitter.com/DPWorldTour/status/1518506667150909440?s=20&t=E7MgttTcBLi-3fFgKTcnFA

Po raz pierwszy wygrywał na podparyskim Le Golf National, w 2008 Open de France, dwukrotnie w Niemczech, podczas BMW International Open, w latach 2011 i 2015, w 2014 Abu Dhabi HSBC Golf Championship i ostatnio w 2019 Alfred Dunhill Championship, na dobrze znanym polskim kibicom Leopard Creek Country Club, gdzie Adrian Meronk był drugi rok później.

Po raz pierwszy skończył sezon poza TOP 100 rankingu ligi dopiero w ubiegłym sezonie. Zwycięstwo w RPA zapewniło mu pozycję dziewiątą w rankingu DPWT i 116 w OWGR oraz 196 hiszpańską wygraną na DP World Tour.

„Co za dzień. Czułem się świetnie dzisiaj rano. To był jeden z tych dni, kiedy po prostu czujesz się świetnie i wiesz, że będziesz miał swoją szansę.”

*

Mistrzostwa ISPS Handa były pierwszym z czterech kolejnych wydarzeń w Europie pomiędzy dwoma pierwszymi turniejami wielkoszlemowymi sezonu. DP World Tour zostanie w przyszłym tygodniu w Hiszpanii na Mistrzostwach Katalonii, gdzie do gry powróci Adrian Meronk. Dwa nowe hiszpańskie turnieje zostały dodane do harmonogramu, aby zastąpić turnieje w Japonii i Chinach ze względu na ograniczenia w podróżowaniu z powodu pandemii.

 

*

 

W tym tygodniu jesteśmy na dwóch nowych turniejach: Catalunya Championship i Mexico Open at Vidanta.

Czwartek i piątek

DP World Tour: Catalunya Championship – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 19:30 – 21:30

PGA TOUR: Mexico Open at Vidanta – runda 1 i 2 (LIVE) 21:30 – 0:30

Sobota

Catalunya Championship – runda 3 (LIVE) 14:30 – 18:30

Mexico Open at Vidanta – runda 3 (LIVE) 20:00 – 00:00

Niedziela

Catalunya Championship – finał (LIVE) 13:30 – 17:30

Mexico Open at Vidanta – finał (LIVE) 20:00 – 00:00

Komentuje: Jacek Person.

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni