Open Golf Club – otwarci na golfa, gotowi na wszystko

Nie mają pola, ani nawet autokaru – ale na siedemnastu zawodników mają jedenaście powołań do kadr – narodowej i wojewódzkich! Są z różnych części Polski, a nawet Europy – z Niemiec i z Wielkiej Brytanii. Poznajmy Open Golf Club Junior Team!

W pierwszym roku istnienia, w Klubowych Mistrzostwach Polski Młodzików zajęli trzecie miejsce, a w  Klubowych Mistrzostwach Polski Juniorów miejsce czwarte, walcząc niestrudzenie z najmocniejszymi klubami, z których większość była w stanie wystawić po 3-4 silne składy. W Open ledwo wystarczało zawodników – ale duch drużyny musiał być wielki, skoro ani przez chwilę nie było myśli o tym, że może mają „trudniej”. Nie mieli trudniej – i dali z siebie wszystko.

Grają, bo lubią. Chcą być coraz lepsi, ale idą tam różnymi drogami. Każdy jest inny, rozwija się w swoim tempie. Każdego motywuje co innego. Każdy jest – i chce być – sobą; grać „swój golf”. Dlatego odpowiedź na pytanie „kto stoi za sukcesami juniorów” jest prosta – juniorzy!

Jak się rozwijać? Jak działać, żeby w trudnym, technicznie, fizycznie i mentalnie wymagającym sporcie zrobić postęp? Ponieważ na ten temat każdy miał swoje zdanie, każdy wybrał swojego trenera. Nawet jeśli w kilku przypadkach był to ten sam trener, wszystko nastąpiło w ramach wolności decyzji. I nadal każdy podejmuje decyzje indywidualnie, kierując się własnymi potrzebami. Są też i tacy, którzy pracują sami lub jedynie konsultując się z różnymi szkoleniowcami – i okazuje się, że tak też można dobrze grać, rozwijać swój golf i być w kadrze.

Z Open GC Junior Team jest trochę jak z koszulkami klubowymi zawodników – logo jest wspólne, ale każdy ma inną  koszulkę. Po prostu, każdy w czym innym najlepiej się czuje – każdy ma inny rytm treningowy, dlatego każdy decyduje z kim i jak chce trenować, oraz w jakich turniejach startować.

Nie jest to droga dla każdego, ale cieszy fakt, że klub w trzecim sezonie swojego istnienia ma najliczniejszą ze wszystkich klubów reprezentację zawodników w składzie Kadry Narodowej Juniorów PZG. Ma też sześć powołań do Kadry Wojewódzkiej, jak również kolejny już sezon wywalczył ósmą pozycję w Klubowym Pucharze Polski Juniorów, jako jedyny klub bez własnego obiektu golfowego.

Nie da się tego oczywiście zrobić bez wsparcia rodziców.

Zanim powstał Open, zawodnicy byli w różnych klubach, a ich rodzice często rozmawiali o tym, jak można by zorganizować rozwój juniorów inaczej – efektywniej, lub, jak kto woli „lepiej”. Rozmowy te, toczące się w trakcie turniejów juniorskich we wszelkich okolicznościach: w roughach, na górkach dla forcaddies, przy domkach klubowych i trwające kilka osiemnastodołkowych rund w strugach deszczu i palącym słońcu, doprowadziły do konkluzji: spróbujmy zrobić to sami. Zawsze to lepsze, niż narodowy podobno sport Polaków, którym jest narzekanie.

Co rodzice chcieli zrobić inaczej? Chcieli synergii, zarówno z juniorem, jak i z trenerem. Rodzice znają swoje dzieciaki najlepiej, wiedzą co je motywuje i jak do nich trafić. Rodzice są z dzieckiem przez większość czasu i to na nich trafiają okołosportowe emocje juniora – więc siłą rzeczy ich zaangażowanie w „sprawę” jest naturalne. A jeśli czegoś nie wiedzą, to chcą się tego nauczyć, i dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami z innymi. Ale znów: szanując indywidualność dziecka – zarówno jako potencjalnego sportowca, jak i człowieka. Przecież nie każdemu najbardziej pomoże robienie karnych pompek.

Wreszcie, co jest nie bez znaczenia, w ogromnej ilości przypadków to rodzic ponosi większość obciążeń, również finansowych, związanych z rozwojem sportowym dziecka i nie ma się co dziwić, że chciałby wiedzieć w jaki sposób i dokąd zmierza cały team. Potrzebna jest golfowa edukacja rodziców, przybliżanie zasad i stosowanie najlepszych praktyk.

 Jak to działa?

Klub działa w ramach stowarzyszenia non-profit EduStacja. Finansuje się ze środków publicznych, funduszy pozyskiwanych w konkursach, z grantów a także z ofiarności darczyńców. Z tych środków stara się wspierać rozwój swoich juniorów.

Dzięki zrozumieniu i uprzejmości pól golfowych oraz właścicieli innych obiektów treningowych, rokrocznie udaje się negocjować korzystne warunki treningowe dla juniorów, a to z kolei umożliwia treningi na różnych typach pól i w różnych warunkach.

Stowarzyszenie organizuje konsultacje i tematyczne kliniki z różnymi szkoleniowcami. Jest to okazja do poznania różnych „szkół” golfa, oraz skupienia się na jednym, wybranym aspekcie gry. Wszyscy pracują razem, ale wskazówki dostają indywidualne.

Juniorzy wspólnie jeżdżą na turnieje, spędzają czas na rundach, zimą uczestniczą w zajęciach na symulatorach, tworzą ligi online, a nawet obstawiają wyniki w turniejach PGA.

Klub angażuje się także w kwestie dotyczące rozwoju sportu juniorskiego, lobbując między innymi do PZG o włączenie grupy U21 do Systemu Sportu Młodzieżowego (SSM), a także do Rady Trenerów o wprowadzanie prorozwojowych korekt w regulaminach rozgrywek i rankingów juniorskich. Wzorem innych federacji, w Open GC status juniorów mają zawodnicy do 21 roku życia.

W tym szaleństwie musi być metoda, skoro z sezonu na sezon wygrywają coraz więcej turniejów, a ich pozycje w rankingach są coraz wyższe. Ale najważniejsze, jak sami twierdzą, że ciągle dobrze się razem bawią. Uwaga! W zanadrzu mają jeszcze wiele pomysłów do zrealizowania.

Śledźcie ich poczynania.

Open GC Junior Team w sezonie 2021 reprezentują:

Grzegorz Leonardi, Mikołaj Górko, Alex Modrzejewski, Adam Waraczewski, Leon Kulas, Leon Krawczyk, David Stryczewski, Konstanty Łuczak, Bartosz Helmin, Bruno Machalica, Alex Makarewicz, Maksym Powszuk, Piotr Paszcza, Olivia Powszuk.

 

Pisarsko realizowała się: Paulina Król-Krawczyk

Inicjatorka i mózg przedsięwzięcia: Marta Rózga-Modrzejewska

Zdjęcia: Open GC Junior Team

Zredagowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni