Adrian Meronk. Open de Espana. Fot. Stuart Beck

Adrian Meronk dwudziesty w Open de España. Triumfuje Rafa Cabrera Bello!

Open de España jest jednym z najstarszych turniejów European Tour. Rozegrany po raz pierwszy w 1912 roku, w tym roku powraca do kalendarza, po ubiegłorocznej przerwie pandemicznej. Jon Rahm ma szansę przejść do historii i zostać pierwszym zawodnikiem od czasu Angela de la Torre, który wygrywał w tym turnieju trzy razy z rzędu! W tym roku debiutuje tam Adrian Meronk.

 

FINAŁ

A jednak Rafa! Adrian Meronk kończy turniej na miejscu dwudziestym.

Podsumowanie: golfchannel.pl/?news=rafa-meronk-im

 

 

RUNDA TRZECIA

Po spotkaniu Adriana i Rafaela Cabrery, jego syn Rafa Cabrera Bello wykręcił rundę dnia 64 i wysunął się na dwupunktowe prowadzenie w turnieju!

Przypadek? 😉

Adrian Meronk również nie próżnował w sobotę, rozgrywając świetna rundę 67, zawierającą siedem skwierczących birdie. Przed finałem, z wynikiem -9, znajduje się na pozycji T21, tracąc do hiszpańskiego lidera osiem uderzeń, a do miejsca piątego już tylko trzy.

Drugą pozycję okupują: Hiszpan Adri Arnaus i Francuz Julien Guerier.

Czwarty jest Anglik Jack Senior. 

Dobrego dnia nie miał Jon Rahm próbujący wygrać w Hiszpanii trzeci raz z rzędu. Rahmbo zanotował rundę 72, która zepchnęła go z pozycji drugiej na dziewiątą, z sześcioma uderzeniami straty do hiszpańskiego kolegi – Rafy.

Adrian rozpoczyna niedzielną rundę o 11.25. Razem z nim zagrają: Francuz Jean-Baptiste Gonnet i Włoch Renato Paratore.

 

Kibicujemy! #GoMeronk!

 

RUNDA DRUGA

Na prowadzenie wysunął się Holender Wil Besseling.

Adrian Meronk kontynuuje stabilną grę, dokładając do rundy 69, wynik 68. Tym razem na karcie pojawił się eagle, trafiony na czwartym dołku, par 5. Oprócz niego były też trzy birdie i dwa bogeye. Z wynikiem -5, Adrian zajmuje na półmetku turnieju miejsce T39, okupowane przez grupę piętnastu zawodników. Znaleźli się tam m.in.: Richard Bland, Marcus Armitage, Bernd Wiesberger, Andy Sullivan, czy Edoardo „Dodo” Molinari.  

W turnieju świetnie poczyna sobie również Hiszpan Rafa Cabrera Bello, zajmując pozycję T6. Oczywiście w Madrycie nie mogło zabraknąć taty Rafy – Rafaela, który nie omieszkał porozmawiać z Adrianem. Panowie zrobili sobie również wspólne zdjęcie. Rafael pytany o spotkanie, czy szedł również za grupą Adriana i o to czy Adrian jeszcze lepiej mówi po hiszpańsku niż ostatnim razem, kiedy spotkali się na Gran Canarii, depeszował: „Spotkaliśmy się w domu klubowym Club de Campo Villa de Madrit. Tak, jego hiszpański poprawił się bardziej niż mój polski. Podczas rundy szedłem za grupą Rafy. Życzę Adrianowi, który jest bardzo miłym chłopakiem, powodzenia w weekend.” 

 

O poprzednim hiszpańsko-polskim spotkaniu przeczytamy tutaj: golfchannel.pl/?news=gran-canaria

 

Na drugim miejscu jest największy z największych lokalnych bohaterów – Jon Rahm!

 

Miejscem trzecim dzielą się Hiszpan, Hindus i Anglik.

 

Trzecia runda Adriana rozpoczyna się o 10.35. Zagra tam razem ze Szwedem Niklasem Lemke i Anglikiem Jordanem Smithem.

 

 

RUNDA PIERWSZA

Pierwszego dnia, bijąc rekord pola, na prowadzeniu uplasował się Anglik Ross McGovan. Jego niesamowita runda 61 zawierała osiem birdie i eagla!

Adrian Meronk, z wynikiem -2 plasuje się na miejscu T52.  Najpierw zagrał bogeya, trafiając następnie trzy ożywcze birdie. Swoją pozycję dzieli z szesnastoma zawodnikami, wśród których są m.in.: Luke Donald, Richard Bland, Marcus Armitage, czy Alejandro Canizares.

Na drugim miejscu, z zaledwie jednym uderzeniem straty jest Hiszpan Sebastian Garcia Rodriquez.

Trzeci, tracąc kolejny punkt, jest mistrz US Open, numer jeden na świecie i obrońca tytułu – Jon Rahm!

 

 

Szkot Grant Forrest trafił hole in one na dziewiątym dołku! Gratulacje!

 

Adrian rozpoczyna drugą rundę o 10.00, z pierwszego TEE.

 

 

ZAPOWIEDŹ TURNIEJU

Turniej rozgrywany był każdego roku, poza rokiem 2017 i 2020, od czasu narodzin European Tour, w 1972 roku. Open de Espana aż tętni historią, a imponująca lista zwycięzców zawiera takie nazwiska jak: Seve Ballesteros, Arnold Palmer, Peter Alliss, Roberto De Vicenzo, Sergio García, Sam Torrance, Bernhard Langer, Nick Faldo, Colin Montgomerie, Pádraig Harrington, Bernard Gallacher, Peter Thomson, Mark James, Miguel Ángel Jiménez, Francesco Molinari, Charl Schwartzel, Thomas Bjørn, czy wspominany już aktualny No.1 na świecie – Jon Rahm.

Open de España rozpoczyna tzw.”Spanish swing”. Drugim wydarzeniem z serii będzie rozgrywany w słynnej Valderramie –  Estrella Damm N.A. Andalucía Masters, z broniącym tytułu Amerykaninem Johnem Catlinem. Na zakończenie odbędzie się Mallorca Golf Open, podczas którego European Tour powróci do Golf Santa Ponsa po raz pierwszy w tym wieku.

2018 Open de España powrócił do stolicy Hiszpanii po raz pierwszy od 2007 roku. Impreza rozegrana została wówczas na publicznym polu – Centro Nacional de Golf, była wielkim sukcesem, zwłaszcza dzięki zwycięstwu Rahmbo. Rok później turniej przeniósł się Club de Campo Villa de Madrid, który otwarty został w 1929 roku. Po przerwie pandemicznej rok temu, teraz lokalizacja pozostaje ta sama.

Oprócz Black Course, na którym rozgrywany jest turniej, znajduje się tam również, zaprojektowany przez Sevie Ballesterosa – Yellow Course. Są tam również boiska do hokeja, korty tenisowe i baseny. W poprzednim stuleciu madrycki klub gościł Open de España pięciokrotnie z rzędu, od 1990 roku oraz pięciokrotnie był areną turnieju Open de Madrid.

W 1995 roku po swoje pięćdziesiąte trofeum European Tour sięgał w tym turnieju legendarny Severiano Ballesteros! Pięciokrotny triumfator wielkoszlemowy miał wówczas 38 lat i była to jego ostatnia wygrana w lidze.

Oczywiście w turnieju gra zawsze mnóstwo Hiszpanów. Kiedy w 2019 roku zwyciężał Jon Rahm tablica wyników aż roiła się od hiszpańskich nazwisk. Trzykrotny zwycięzca na European Tour – Rafa Cabrera Bello był drugi, Samuel Del Val – trzeci, Adri Arnaus czwarty, a Sergio Garcia – siódmy. W tym roku powracają Rahm, Cabrera Bello i Arnaus, Del Val, a wzmocni ich będący ostatnio w formie – Santiago Tarrio, który zagra po raz drugi w tym turnieju oraz Jorge Campillo, czy Nacho Elvira. Czy któryś z nich dopisze się do listy hiszpańskich zwycięzców, na której błyszczą nazwiska jak Rahm, Garcia, Ballesteros, Álvaro Quirós, czy Miguel Ángel Jiménez?

Kiedyś liderzy rankingu światowego – Sir Nick Faldo,  Ian Woosnam i ośmiokrotny zwycięzca rankingu European Tour – Colin Montgomerie, są do tej pory jedynymi liderami rankingu światowego, którzy zwyciężali trzy razy z rzędu na European Tour – nie wliczając turniejów wielkoszlemowych i World Golf Championships. Rambo – jako aktualny No.1, może dołączyć do tego elitarnego grona.

W turnieju zagrają także m.in.: Wilco Nienaber, Min Woo Lee, Bernd Wiesberger, Nicolai Hojgaard, Richard Bland, Sami Valimaki, Pablo Larazabal, Victor Perez. Mikko Korhonen, Justin Harding, Eddie Pepperell,  Shubhankar Sharma, Haotong Li, Calum Hill, Marcus Armitage, Daniel Van Tonder, Joachim B. Hansen, Andy Sullivan, Guido Migliozzi, Andrew Johnston, Oliver Wilson, czy Oliver Fisher.

Adrian Meronk rozpoczyna grę z dziesiątego tee, w czwartek, o 14.30. Razem z nim zagrają: Anglik Cormac Sharvin i Hiszpan David Puig.

Kibicujemy! #GoMeronk!

 

ACCIONA Open De España i Shriners Children’s Open w Golf Channel Polska 

 

Czwartek:

ACCIONA Open De España R1                                 16:00-19:00 – LIVE

Piątek:

ACCIONA Open De España  R2                                  17:00-19:00 – LIVE

Shriners Children’s Open R1                             19:00-22:00 – RELIVE

Sobota:

ACCIONA Open De España   R3                                 14:00-18:00 – LIVE

Shriners Children’s Open   R2                                        20:00-23:00 – RELIVE

Niedziela:

ACCIONA Open De España   R4                                 13.30-17.30 – LIVE

Shriners Children’s Open  R3                           20:00-23:00 – RELIVE

Poniedziałek:

Shriners Children’s Open   R4                                   20:00-23:00 – RELIVE

Komentuje: Jacek Person

Film: Stuart Beck

Polsko-hiszpańskie zdjęcie dzięki uprzejmości: Roksany Yusufali

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni