Oliver Wilson. Wining Made in HimmerLand. Farsoe, Denmark, 04 September 2022. EPA/Henning Bagger DENMARK OUT Dostawca: PAP/EPA.

Oliver Wilson wygrywa w Danii

Fantastyczny Oliver Wilson trafił dwa birdie z prawie dwudziestu metrów na ostatnich dziewięciu dołkach duńskiego turnieju – Made in HimmerLand, by wreszcie po niemal ośmiu latach oczekiwania, zdobyć swoje drugie trofeum DP World Tour!

 

www.europeantour.com/dpworld-tour/made-in-himmerland-2022/leaderboard?

 

41 – letni Anglik, który plasował się przed turniejem na raczej odległym 745 miejscu w rankingu światowym, trafił długie putty na trzynastce, a następnie siedemnastce, aby objąć samodzielne prowadzenie. Utrzymał nerwy na wodzy na ostatnim – trudnym dołku, spokojnie posyłając swój drive na fairway, grając jak zwykle bez użycia podstawki. Następnie „grając w ciemno” wylądował niecałe pięć metrów od flagi swoim drugim uderzeniem.

 

https://twitter.com/DPWorldTour/status/1566486253360402432?s=20&t=yH_SAviIbXHmOY8b3sqNqQ

 

Stamtąd wszystko czego potrzebował to dwa putty, żeby wywalczyć wymarzone trofeum – jedno uderzenie przed Szkotem Ewenem Fergusonem. Nie miał z tym żadnych kłopotów i zwyciężył z wynikiem -21, wyrównując tym samym rekord turniejowy z ubiegłego roku, kiedy wygrywał Austriak Bernd Wiesberger.

Temu uznawanemu za jednego z  najsympatyczniejszych i najskromniejszych zawodników w lidze nerwy puściły na szczęście dopiero po ostatnim trafieniu do dołka, kiedy miał udzielić błyskawicznego wywiadu na greenie. Z powodu wzruszenia, które dopadło go z całą mocą długo nie był w stanie mówić.

 

 

Oli nie odnotował miejsca w pierwszej dziesiątce na DP World Tour od kiedy zajął  dzielone czwarte miejsce w tym samym turnieju w 2019 roku!

„Wszystko, co zrobiłem do tej pory, aby odbudować moją grę, wiedziałem, że mogę to zrobić. Byłem tam tak spokojny, że prawie cieszyłem się z ostatniego dołka. To całkiem wyjątkowe.

„Jestem z siebie bardzo dumny i mam wokół siebie wspaniały zespół. Były mroczne czasy i wszyscy ze mną w tym tkwili, więc to też jest dla nich”.

 

 

Po raz pierwszy triumfował w październiku 2014 roku, podczas Alfred Dunhill Links Championship. Od tego czasu minęło długich siedem lat i 334 dni! Bardzo nie chciał musieć walczyć o drugie zwycięstwo w dogrywce, gdzie jak do tej pory nie był wybitnym specjalistą.

Na DP World Tour przegrywał każdą z nich! W 2005 Volvo China Open – z Paulem Casey’em, 2007 Johnnie Walker Classic – gdzie na drodze stanął mu Anton Haig i Richard Sterne, rok później w Wentworth podczas BMW PGA Championship – z Miguelem Ángelem Jiménezem i również w 2008 roku w HSBC Champions – z Sergio Garcią.

To cztery przegrane!

 

Oli wziął również udział w dwóch dogrywkach na Challenge Tour w 2013 i 2018 roku, przegrywając w pierwszej z nich w Northern Ireland Open, lecz, co pokrzepiające – zwyciężając w tej drugiej, podczas Swedish Challenge, pokonując tam Joachima B. Hansena!

Dawno, dawno temu, po zwycięstwie w Szkocji w 2014 roku, zajmował przez moment nawet 35 pozycję w rankingu światowym. Po swoim ostatnim sukcesie awansował z czeluści tego zestawienia na 381 miejsce oraz 28 w rankingu DP World Tour, awansując tam o 128 pozycji!

 

 

Ewen Ferguson finiszował sam na drugim miejscu, dwa strzały przed Norwegiem Kristianem Kroghiem Johannessenem, który zajął ostatnie miejsce na podium. Wilson rozpoczął dzień w czołówce z wynikiem -17, wraz z Francesco Laportą, Rossem McGowanem i Matthew Southgatem, otwierając rundę z siedmioma parami i tracąc początkowo przewagę.

 

 

Jak zawsze nie zawiódł najkrótszy oraz najsłynniejszy dołek na polu – szesnastka, nazywana HimmerLand Hill. W całym turnieju wydarzyły się tam m.in.: dwa hole-in-one, zaręczyny, zagranie do płaszcza kibicki, czy kluczowy niedzielny birdie późniejszego zwycięzcy. Było też mnóstwo dobrej zabawy i przybijania żółwików z zakochanymi w golfie duńskimi kibicami.

 

golfchannel.pl/?news=made-in-himmerland

 

 

W tym tygodniu zapraszamy na flagowy turniej DP World Tour – BMW PGA Championship, do Wentworth. Zagrają tam m.in.: Rory McIlroy, Jon Rahm, Matt Fitzpatrick, Viktor Hovland, Shane Lowry, Tommy Fleetwood, Adam Scott, Tyrrell Hatton, obrońca tytułu Billy Horschell i oczywiście Adrian Meronk.

 

www.europeantour.com/dpworld-tour/bmw-pga-championship-2022/entry-list

 

 

BMW PGA Championship w Golf Channel Polska

 

Czwartek i piątek, 8 i 9 września: 

DP World Tour: BMW PGA Championship – runda 1 i 2 (RE-LIVE) 18:00 – 22:00

Sobota i niedziela:

BMW PGA Championship – runda 3 (LIVE) 13:00 – 17:30

Komentuje: Jacek Person.

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni