Adrian Meronk. Omega European Masters 2023. Fot. Team Meronk

Adrian Meronk zagra w Szwajcarii, Mateusz Gradecki w Szwecji

W ubiegłym tygodniu Adrian Meronk i Mateusz Gradecki rywalizowali w turnieju Czech Masters w Albatross Golf Resort w Pradze. Po raz pierwszy obaj Polacy zakończyli zawodowy turniej na tej samej pozycji. W tym tygodniu Adrian gra w Szwajcarii, a Gradi w Szwecji.

 

Livescoring Omega European Masters TUTAJ

Livescoring Indoor Golf Group Challenge TUTAJ

SOBOTA

PIĄTEK

 

 

 

 

 

 

 

Czech Masters

Zarówno Adrian, jak i Mateusz walczyli w Czechach ze zmiennym szczęściem. Adrian był jedenasty po pierwszym dniu, a Gradi okupował odległą pozycję 72. W piątek, to Gradi zagrał jedno uderzenie lepiej od Adriana, awansując na miejsce 36 i komfortowo przechodząc kolejny cut na DP World Tour. Adrian spadł na pozycję trzynastą.

Adrian Meronk i Stuart Beck. Czech Masters 2023. Fot. Michał Kasprowicz

Sobota była dość szalonym dniem. Mateusz grał fantastycznie, dopóki nie dotarł na dołek dwunasty, gdzie zanotował ni mniej, ni więcej, tylko 11 uderzeń. Trafił tam cztery razy do wody, po idealnym drugim uderzeniu przed zbiornik wodny dołka par 5. Na trackerze widoczny był każdy jego strzał. Nasza redakcja postanowiła dopytać się, co tam się wyprawiało, oraz o kilka innych kwestii. Jak samopoczucie po Czechach, o niedzielną rundę z legendą – Padraigiem Harringtonem i opcje załapania się na Omega European Masters. Mateusz w znajdował się kilka miejsc pod kreską na liście startowej. W poniedziałek Gradi depeszował następująco:

Mateusz Gradecki i Kuba Dymecki. Czech Masters 2023. Fot. Michał Kasprowicz

Gradi on Tour

„Hej, lecę właśnie do Szwecji na Challenge Tour. Może się ta Szwajcaria uda, kto wie. Jeśli sytuacja się zmieni, może dolecimy szybko do Szwajcarii.

Z Paddym grało się fajnie. Trochę pogadaliśmy. Nie był jakoś wielce rozmowny, ale jak zaczął lepiej grać, to podzielił się fajnymi informacjami.

Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie grający w golfa i pole golfowe

Poza tym jednym dołkiem było spoko. Jest coraz powtarzalniej. Zrobiłem mało błędów, mało bogeyów, ale ten jeden dołek pozamiatał wszystko. Wkradł się tam jakiś shank, później duff. Bywa, ale to była trochę zbyt kosztowna wpadka”.

Mateusz jednak zagra w Szwecji. Jego caddiem będzie Kuba Dymecki. Do szwajcarskiego awansu zabrakło polskiej ekipie dwóch pozycji. Indoor Golf Group Challenge odbędzie się w Landeryds Golfklubb. Polak rozpocznie rywalizację o godzinie 13.30. Razem z nim wyjdą w pole Hiszpanie: Javier Sainz i Emilio Cuartero Bianco. Ostatnio wygrywał tam Szwed Mikael Lindberg z – 17. Gradi nie przeszedł cuta.

Mateusz Gradecki. Indoor Golf Group Challenge 2023. Fot. Kuba Dymecki

Omega European Masters

Adrian również miał przygody w sobotę w Czechach. Zaczął od ośmiu uderzeń na pierwszym dołku i zakończył dzień z wynikiem 77, spadając na dzielone z Mateuszem miejsce 64. W niedzielę obaj Polacy zagrali zgodnie rundy -2, kończąc cały turniej na pozycji 62. Po swoje pierwsze trofeum na DP World Tour sięgał 27-letni Anglik Todd Clements.

Adrian tak we wtorek opisywał wrażenia z pola Albatross i stan przygotowań przed Szwajcarią: „Czechy były dobrą rozgrzewką po przerwie. Było dużo dobrego golfa i parę gorszych decyzji. W Szwajcarii przygotowania idą bardzo dobrze. Jeszcze nie wiem z kim gram jutro pro am”.

Adrian Meronk. Omega European Masters 2023. Fot. Team Meronk

W tym tygodniu drogi Polaków rozjeżdżają się. Adrian zmierzy się w Omega European Masters, ostatnim turnieju przed niedzielnym zamknięciem europejskiego rankingu Ryder Cup i poniedziałkowym ogłoszeniem przez kapitana Lucka Donalda sześciu dzikich kart!  Meronk wystartuje o 8.40 w bardzo naelektryzowanej grupie, w której zagrają jeszcze: Szkot Robert MacIntyre i Niemiec Yannik Paul.

Walka o punkty

Ta trójka jest najbliżej kwalifikację z rankingu. Robert dzierży tam trzecie miejsce, ostatnie dające automatyczną kwalifikację. Na pozycję tą ma szansę wskoczyć w Szwajcarii aż pięciu innych graczy! To Yannik Paul, Adrian Meronk, Victor Perez, Adrian Otaegui i Rasmus Hojgaard. O wszystkim rozstrzygną rezultaty ze Szwajcarii.

Siedmiu z dziewięciu ostatnich triumfatorów w Crans Montana wygrywało w dogrywce. Rok temu reprezentant RPA – Thriston Lawrence (-18) pokonał Anglika Matta Wallace’a na pierwszym dodatkowym dołku.  Wallace nie obronił para, a Thriston mógł cieszyć się największym triumfem swojej dotychczasowej kariery. Meronk finiszował na miejscu T38, z wynikiem -8.

W zeszłym roku w turnieju pro am Polskę reprezentował ultra mocna ekipa w składzie: Adrian Meronk, Jurek Dudek, Mariusz Czerkawski i Mateusz Kusznierewicz!

Omega Masters 2022

European Masters, znany wcześniej jako Swiss Open, ma długą historię. Pierwszy raz odbył się w 1923 roku, na najstarszym, zbudowanym w 1898 roku polu w Szwajcarii. W Crans-sur-Sierre Golf Club turniej gościł po raz pierwszy w 1938 roku. To wspaniałe, oferujące fantastyczne widoki na Alpy pole odnowiono w 1955 roku, według projektu Seve Ballesterosa. Wysokość nad poziomem morza powoduje, że piłka leci dużo dalej niż na większości pól. Jego wysokie położenie znacznie wpływa na wydłużenie lotu piłki.

Omega European Masters 2023. Fot. Team Meronk

 

Depeszowali: Adrian Meronk i Mateusz Gradecki

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni