Justin Thomas & Tiger Woods. 100. PGA Championship. Bellerive Country Club. St. Louis. 2018. EPA/ERIK S. LESSER Dostawca: PAP/EPA.

The Northern Trust – pierwsza odsłona FedEx Cup

Przed nami The Northern Trust – pierwszy turniej lukratywnej serii FedEx Cup Playoffs. Rok temu, to najcenniejsze z finansowego punktu widzenia trofeum golfowe, podnosił Justin Thomas. Na liście wszechczasów prowadzi Tiger Woods, który jako jedyny gracz w historii jest dwukrotnym zdobywcą pucharu.  

 

FedExCup już od 2007 roku rozpala emocje zawodników oraz kibiców golfa. To stosunkowo młode trofeum, w niemalże dosłowny sposób stało się jedną z najcenniejszych wygranych we współczesnym golfie zawodowym, stawianą jednym tchem tuż za turniejami wielkoszlemowymi. Kiedy po raz pierwszy świat dowiedział się o zupełnie nowym trofeum, które warte będzie okrągłe dziesięć milionów dolarów, była to wiadomość sensacyjna. Teraz rzesze kibiców powoli przyzwyczaiły się już do tej astronomicznej kwoty, a FedEx Cup wzbudza emocje bardziej z powodów sportowych niż finansowych, zapewniając kibicom przede wszystkim wspaniałe wrażenia sportowe.

 

 

Pierwszym graczem, który zwyciężył w FedExCup był, jak nie trudno się domyślić, sam OnTiger Woods, który wygrywał ponownie w 2009 roku. Jest on też jedynym graczem, który zwyciężał w klasyfikacji generalnej więcej niż raz. Co za tym idzie, Tiger jest również liderem wszechczasów rankingu FedExCup, z ponad 25 milionami dolarów, zarobionymi tylko dzięki specjalnym bonusom, uzależnionym od końcowej pozycji w rankingu.

 

 

Drugi na tej liście jest zwycięzca sprzed dwóch lat – Rory McIlroy, z ponad 15 milionami, a trzeci z ponad 400 000 dolarów mniej na koncie, jest kapitan tegorocznej amerykańskiej drużyny Ryder Cup – Jim Furyk. Justin Thomas – obrońca tytułu sprzed roku, plasuje się w klasyfikacji na miejscu dziesiątym, przed Dustinem Johnsonem.

 

 

Od momentu powstania rankingu zasady punktacji delikatnie ewoluowały, jednak z grubsza były one dość podobne do aktualnych. W czasie sezonu zasadniczego PGA TOUR, gracze zdobywają punkty (od 250 do 600) , uzależnione od miejsca zajętego w turnieju i jego rangi.  W typowym turnieju zwykle jest do zdobycia 500 punktów, za zwycięstwo i odpowiednio mniej za kolejne miejsca w klasyfikacji.

Podstawowym celem każdego gracza PGA TOUR, jest znaleźć się wśród najlepszych 125 zawodników tego rankingu, po ostatnim turnieju sezonu zasadniczego, którym jest Wyndham Championship. Tylko ci gracze będą mogli przystąpić do ultra lukratywnej części sezonu, do fazy FedExCup Playoffs, składającej się z czterech turniejów: The Northern Trust,  Dell Technologies Championship, BMW Championship i turnieju turniejów – Tour Championship!

Oprócz tego, najlepszych 125 graczy sezonu zasadniczego automatycznie zachowuje pełne prawo do gry w PGA TOUR w sezonie następnym. Dla reszty graczy nadchodzą dość niespokojne czasy i muszą wywalczyć sobie ponownie prawo do gry w PGA TOUR, przy czym gracze z miejsc 126-150 mają ograniczone  prawo do gry na PGA TOUR. Mają oni również prawo powalczyć o pełne członkostwo PGA TOUR, w drugoligowym odpowiedniku FedExCup Playoffs – Web.com Tour Finals. Reszta musi zwykle wrócić do rozgrywek niższej rangi – Web.com Tour i mozolnie, przez cały sezon walczyć o powrót na PGA TOUR. Pełne prawa do gry uzyskuje tylko 25 najlepszych graczy.

W turniejach Playoffs gwałtownie wzrasta liczba punktów, które można wygrać, z typowych 500 do 2000! Punkty te dodawane są do punktów zgromadzonych w trakcie sezonu zasadniczego. W pierwszym turnieju Playoff gra 125 zawodników. Do drugiego turnieju kwalifikuje się już tylko 100 najlepszych graczy w rankingu, w trzecim pozostaje ich tylko 70, a w finałowym Tour Championship gra tylko 30 najlepszych!

Gracz z największą ilością punktów zgromadzonych po Tour Championship, wygrywa bonus w postaci 10 milionów dolarów, będący jednocześnie największą golfową nagrodą pieniężną. Drugie miejsce to 3 miliony, trzecie- 2, czwarte- to „skromny” milion, a gracz plasujący się na miejscu 150, otrzymuje 32 tysiące.

Ranking FedEx Cup oczywiście zmienia się po zakończeniu kolejnych turniejów. Przed pierwszym turniejem Playoffs,  The Northern Trust, rozgrywanym na polu  Ridgewood Country Club, zlokalizowanym na przedmieściach Nowego Jorku, na pierwszym miejscu rankingu FedExCup dumnie zasiada Dustin Johnson. Za nim plasują się: Justin Thomas, Brooks Koepka, Justin Rose i Bubba Watson. Tiger Woods jest dwudziesty.

Pełny ranking jest tutaj: Ranking FedEx Cup

Kto zwycięży w tym roku? Przekonamy się już 23 września, kiedy zakończy się Tour Championship. Oczywiście, wszystkie turnieje Playoffs transmitować będzie Golf Channel Polska!

***

 

W The Northern Trust zagra 120 graczy, z najlepszej 125. rankingu FedEx Cup, między innymi: Tiger Woods, Justin Thomas, Brooks Koepka, Phil Mickelson, Bubba Watson, Jason Day, Justin Rose, Jon Rahm, Jordan Spieth, Francesco Molinari, Tommy Fleetwood, Zach Johnson, Adam Scott, Brandt Snedeker, Matt Kuchar, Patrick Reed. Obrońcą tytułu będzie lider rankingu światowego – Dustin Johnson

 

 

Nie zagrają: Rory McIlroy, który postanowił odpocząć i przygotowywać się do Ryder Cup; Patrick Rodgers – zaplanował w tym czasie … wielkie włoskie wesele oraz pauzujący z powodu kontuzji: Henrik Stenson ( łokieć ), Rickie Fowler ( mięśnie skośne ), Bud Cauley – dochodzący do siebie po czerwcowym wypadku samochodowym.

***

Faworytem PGA TOUR Power Rankings jest …

 

***


Transmisje w Golf Channel Polska: 


Czwartek i piątek – od 20.00
Sobota – od 19.00, niedziela – od 18.00

 

Zapraszamy! Emocje gwarantowane są do samego końca!

 

UWAGA! KONKURS! 

 

W trakcie każdej rundy turniejowej przeprowadzony zostanie konkurs, w którym nagrodami będzie pięć podwójnych zaproszeń na Mistrzostwa Polski Long Drive. Nasi komentatorzy zadadzą pytanie na antenie oraz w specjalnym poście na Facebooku! Pierwsze pięć poprawnych odpowiedzi pod postem z pytaniem wygrywa.

 

 

Napisała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni