Zdjęcie: Steve Dykes/Getty Images

Nordqvist dystansuje zwyciężczynie Wielkiego Szlema i wygrywa Founders Cup

PHOENIX – Anna Nordqvist spotkała paru znajomych ze studiów, a na turnieju zostawiła wszystkich w tyle w finałowej rundzie podczas kolejnego gorącego dnia na Bank of Hope Founders Cup.

29 letnia zawodniczka, która uprzednio grała w Arizona State, zagrała -4 (68) i objęła prowadzenie nad Ariyą Jutanugarn, Stacy Lewis, oraz In Gee Chun, z dwoma uderzeniami przewagi, podczas rekordowo gorącego dnia na Desert Ridge (35,5 stopni Celsjusza).

„Mam tu bardzo dużo przyjaciół i członków rodziny. Czuję się jakby to była moja rodzina, moja Amerykańska rodzina”, powiedziała szwedka. „Nie umiem sobie wyobrazić lepszego miejsca w tym momencie. Bardzo się cieszę, że tu wróciłam. Kilka tygodni temu miałam nawet tu nie grać, ale tydzień temu zmieniłam plany. Może tak miało być”.

Nordqvist wygrała swoje siódme trofeum LPGA i pierwsze od czasu udanej obrony tytułu na ShopRite LPGA Classic zeszłego czerwca. W czerwcu na U.S. Women’s Open, przegrała trzy dołkową dogrywkę, po tym jak została ukarana dwoma uderzeniami za dotknięcie kijem piasku w bunkrze na drugim dołku.

„Ze wszystkich zwycięstw, to prawdopodobnie będzie najbardziej specjalne”, powiedziała Nordqvist. „Gdyby nie to, że dostałam szansę na pobieranie nauki na Arizona State University dziesięć lat temu, prawdopodobnie nie byłoby mnie tu dzisiaj. Pomimo tego, że zostałam wychowana na Florydzie, czuję się tu jak w domu”.

Turniej ukończyła z wynikiem -25 (263), dwa uderzenia od rekordu Tour, który Sei Young Kim wyrównała rok temu na Desert Ridge. Szwedka w sobotę zagrała rekordową rundę turnieju z wynikiem (61), przez co objęła dwuuderzeniowe prowadzenie.

Jutanugarn dorównała Nordqvist z wynikiem (68) w finałowej rundzie, po zagraniu drugiej dziewiątki na -5. Znajdująca się na drugim miejscu Tajska gwiazda miała bezbogeyowy turniej. Wygrała pięć turniejów LPGA w poprzednim sezonie i znalazła się na szczycie rankingu najlepiej zarabiających kobiet w golfie, oraz została okrzyknięta zawodniczką roku.

Lewis również zagrała (68), a Chun (66).

Lewis nie wygrała ani jednego, ze swoich ostatnich 67 startów, od czerwca 2014 roku. 32 letnia mieszkanka Texasu, po raz 25 w swojej karierze znalazła się na 2 miejscu, a 12 raz od swego ostatniego zwycięstwa. W 2013 roku wygrała na Desert Ridge, przez co znalazła się na pierwszym miejscu w światowym rankingu. W 2014 i 2015 roku objęła drugą pozycję, a w zeszłym roku zremisowała na czwartym miejscu.

Nordqvist zagrała putta na birdie z czterech stóp na 10 dołku (par4), by objąć jednouderzeniowe prowadzenie, a powiększyła je do dwóch, gdy trafiła putta z 18 stóp na 13 dołku (par4).

„Na piętnastce zobaczyłam tabelę, ale nie pozwoliłam, żeby to wpłynęło na moją grę i dalej robiłam to, co wcześniej”, powiedziała Nordqvist. „Czułam, że nawet dobrze zagrałam na pierwszej dziewiątce, a następnie wrzuciłam dwa dobre putty na 13 i 17. Końcówka była interesująca, ale jestem bardzo szczęśliwa i dumna ze swojej gry w tym tygodniu”.

Zarobiła 225,000$ i jest przewidywane, że skoczy z 13 na 11 miejsce w światowym rankingu.

Ha Na Jang (63), Inbee Park (67) i So Yeon Ryu (69) zremisowały na piątym miejscu z wynikiem -21.

Pierwsza w światowym rankingu, Lydia Ko również zagrała bezbogeyowy turniej, a po zagraniu finałowej rundy z wynikiem (68) znalazła się na 8 miejscu w tabeli na równi z Morią Jutanugarn. Starsza siostra Ariy, również zagrała -20, po swojej najlepszej w karierze rundzie (63).

 

Autor: Associated Press | Tłum. Jacek Gazecki

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni