Narodowy Dzień Sportu

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Krystyną Radkowską, Prezeską Fundacji Zwalcz Nudę, organizatora Narodowego Dnia Sportu.

Kiedy i w jakich okoliczność powstał pomysł na Narodowy Dzień Sportu?

Od kilkunastu lat obserwuję, jak spada kondycja Polaków, co prowadzi do niemożności wykonania prostych ćwiczeń – krótkiego biegu, ćwiczeń na drążku czy kilku serii brzuszków. Można to zauważyć szczególnie wśród dzieci. Do tego coraz szybsze tempo życia powoduje, że gorzej się odżywiamy. To wszystko razem tworzy styl życia, modę na pewnego rodzaju funkcjonowanie, które jest zagrożeniem dla naszego organizmu.

Narodowy Dzień Sportu to odpowiedź na tego typu postępowanie. Pokazujemy, że uprawianie sportu nie musi być trudne oraz ile radości i satysfakcji można czerpać z aktywności fizycznej. Za tym idzie informacja o zdrowym żywieniu czy żywności ekologicznej. Każdy z nas powinien znaleźć chwilę na to, by przygotować i zjeść zdrowy posiłek, poćwiczyć, odpocząć. To wszystko razem to styl życia – zdrowego życia, które daje wiele satysfakcji. Narodowy Dzień Sportu to także zaangażowanie sportowców, setki bezpłatnych treningów rozsianych po całej Polsce, ogólnodostępność i bezpłatność całej akcji oraz kampania informacyjna, która temu towarzyszy. Całość nie odbyłaby się bez ogromnego zaangażowania naszych partnerów na wszystkich szczeblach: Ministerstwa Sportu, związków sportowych, klubów, samorządów, NGO-ów, mediów, animatorów sportów. Wszyscy, wspólnie, promujemy w całej Polsce aktywność sportową i tworzymy modę na sport.

Na czym polega ten projekt? Jakie są jego główne cele?

Projekt ma zachęcać do uprawiania sportu. Jako że najtrudniej jest zacząć, wydarzenia w ramach Narodowego Dnia Sportu mają ułatwić rozpoczęcie przygody ze sportem. Tego dnia odbędą się setki bezpłatnych treningów w całej Polsce – każdy znajdzie coś dla siebie. W tym roku dodatkowo sporo dzieje się w onlinie , więc aby wziąć udział w kampanii nie trzeba będzie wychodzić nawet z domu – chociaż gorąco polecamy ćwiczenia na świeżym powietrzu. Nasz cel to zarażanie sportem. Chcemy być jak koronawirus  –  tylko na PLUS, bez efektów ubocznych! I zależy nam, żeby ten sport wszedł nam w krew.

Czy golf pojawiał się już podczas NDS?

Tak, pojawiał się, najczęściej były wydarzenia organizowane przez stowarzyszenia miłośników tej dyscypliny. W tym roku do kampanii włączyło się PGA Polska, czyli Stowarzyszenie Instruktorów Golfa i mamy zaplanowane już 3 treningi: DZIEŃ GOLFA w Golf Parks Poland w Warszawie, Otwarty Turniej Golfa i minigolfa w Słubicach oraz Dzień Otwarty Golfa w Binowo Park. Cały czas jednak przyjmujemy zgłoszenia i zachęcamy do wypełnienia formularza na naszej stronie internetowej www.narodowydziensportu.pl.

Jak pandemia wpłynęła na organizację tegorocznej edycji?

Niestety w tym roku musieliśmy zrezygnować z pikniku na błoniach PGE Narodowego, który co roku się tam odbywał. Było to wielkie wydarzenie, setki treningów, tysiące odwiedzających, dziesiątki sportowców, możliwość spróbowania kilku rzeczy w jednym miejscu. Reszta projektu odbywa się bez szwanku – nadal mamy mnóstwo treningów w całej Polsce, a dodatkowo – dzięki pandemii –  dołączyły do nich treningi online, m.in. z trening z wicemistrzynią paraolimpijską w pływaniu Pauliną Woźniak czy ćwiczenia na basenie, siłowni oraz fitness Fundacji PGE EC. Wszystkie wydarzenia, zarówno te odbywające się na świeżym powietrzu, jak i internetowe, można odnaleźć na naszej stronie internetowej www.narodowydziensportu.pl.

Jakie macie Państwo plany?

Marzy się nam, żeby do 10. edycji frekwencja w Narodowym Dniu Sportu wyniosła milion osób ćwiczących. Warto jednak prowadzić ten projekt dla każdego, kto został przez nas zarażony sportem. Szczególnie nam zależy na dzieciach – bo to nasza przyszłość. Zresztą dzieci często motywują rodziców to aktywności i zdrowych nawyków – w taki sposób docieramy też do dorosłych.

To, co mnie najbardziej cieszy, to fakt, że praktycznie od początku tego projektu dotarliśmy do bardzo wielu Polek i Polaków. Kontaktowaliśmy się z setkami punktów, które, wysyłając nam formularz, brały udział w NDS-ie. W tym samym czasie wieść o kampanii rozchodziła się i organizowano drugie tyle treningów – o których nawet nie wiedzieliśmy. Organizatorzy czasem nawet nie zdają sobie sprawy, że Narodowy Dzień Sportu to projekt Fundacji Zwalcz Nudę. Robią u siebie dzień otwarty lub treningi i razem z nami promują sport. Dopiero po zakończonej edycji, podsumowując kampanię, wyszukujemy wydarzeń, które się odbyły i często znajdujemy taki trening, o którym nic nie wiedzieliśmy. To utrudnienie logistyczne dla nas i strata dla organizatorów, że nie włączyli się oficjalnie – ale to nie ma znaczenia. Ważne, że tego dnia ruszamy się, mamy motywację, mamy bezpłatne treningi i jeśli zaczniemy – kto wie, może załapiemy bakcyla. O to właśnie chodzi w Narodowym Dniu Sportu!

Dziękujemy za wywiad.

Zachęcamy do udziału w Narodowym Dniu Sportu!

RÓŻNOŚCI
Partnerzy oficjalni