Jordan Smith. Winning the 16th edition of the Portugal Masters. Vilamoura, Portugal, 30 October 2022. EPA/LUIS FORRA Dostawca: PAP/EPA.

Jordan Smith zdominował Portugal Masters

Jordan Smith szturmem sięgnął po wygraną w Portugal Masters, prowadząc od startu aż do mety. Grał bezbłędnie w całym turnieju, w rundach 62-67-62-63 zaliczając tylko trzy bogey’e, za to wsparte aż 27. birdie i trzema eaglami! Wygrał zatem z oszałamiającym wynikiem 30 poniżej par. Tydzień rozpoczął nietypowo – od wymiany puttera. 

www.europeantour.com/dpworld-tour/portugal-masters-2022/leaderboard

Anglik ustrzelił w niedzielę eagla i sześć birdie, aby zdobyć swoje pierwsze zwycięstwo od Porsche European Open w 2017 roku i awansować do pierwszej dziesiątki w rankingu DP World Tour. Nieoficjalnie pobił rekord turnieju DP World Tour i jak najbardziej oficjalnie zakończył pięcioletnią passę bez zwycięstwa.

Rekord Erniego Elsa (-29) z 2003 Johnnie Walker Classic nie został pobity z prostej przyczyny – w trakcie turnieju obowiązywała zasada „preferred lies”. Szczerze powiedziawszy wprowadzona z nie za bardzo zrozumiałych powodów, na polu, które przynajmniej na pierwszy rzut oka wyglądało po prostu na genialnie przygotowane do gry.

Poprzedni najlepszy wynik 72 dołków w stosunku do par, które Jordan Smith zanotował na DP World Tour to wynik -22, podczas MyGolfLife Open w RPA. Rzecz miała miejsce  w marcu ubiegłego roku i spowodowała trójstronną dogrywkę, którą ostatecznie wygrał Pablo Larrazabal. Nieczęsto zdarza się pobić swój życiowy rekord ośmioma (!) strzałami.

Ta niesamowita wygrana nie wzięła się jednak znikąd. W 22. startach w DP World Tour w sezonie 2022 Smith miał na koncie osiem miejsc w pierwszej dziesiątce. Po wygranej przesunął się na dziewiąte miejsce na liście rankingowej, tuż za Adriana Meronka. Do końca sezonu pozostały tylko dwa wydarzenia.

Oprócz wykonywania wielu świetnych uderzeń po drodze do drugiego tytułu DP World Tour popisał się też nieprawdopodobną obroną po tym, jak wpadł w kłopoty, kiedy jego piłka wylądowała tuż pod drzewem i musiał zadeklarować ją jako nie do zagrania. Następnie wykonał niezwykły pitch nad bunkrem, z bardzo niewygodnej pozycji, tuż pod flagę.

Malezyjczyk Gavin Green, który zajął drugie miejsce z podobnie szalonym wynikiem -27 i tak nie mógł nic zrobić, aby powstrzymać natchnionego Smitha.

Po wygranej bardzo wzruszony triumfator długo nie mógł nic powiedzieć. Po długiej chwili zdołał wydusić z siebie: „Po prostu miło jest w końcu zdobyć drugie zwycięstwo. Jestem po prostu bardzo zadowolony z tego, jak sobie poradziłem w tym roku”.

„Istnieje duża presja, którą wywieram na siebie i ludzi, którzy na mnie stawiają”, powiedział zapłakany Smith. „Po prostu miło jest w końcu zdobyć drugie zwycięstwo”.

Tapio Pulkkanen – Fin w nieodłącznym gustownym kapelutku był pięć strzałów dalej za Greenem na trzecim miejscu, jednym przed zajmującym czwarte miejsce wreszcie grającym świetnego golfa Eddiem Pepperellem.

Niemiecki duet Hurly Long i mierzący 199 centymetrów wzrostu Sebastian Heisele zajął piąte miejsce z wynikiem 19 poniżej. Sebastian udał się na emeryturę, co zaznaczył jeszcze w trakcie turnieju, przyznając, że nawet zwycięstwo nie zmieni jego decyzji o poświęceniu się pracy trenerskiej. Jak sam przyznawał „wypalił” się turniejowo.

Wszystkim, którzy zaczynali tydzień w czołowej 117 rankingu, udało się tam pozostać!

Renato Paratore, o jedno miejsce nie  utrzymał karty na przyszły sezon. Nawet pomimo zapierającego dech 18-metrowego birdie na ostatnim greenie, który w tamtej chwili przesunął go na upragnioną 117 pozycję!

 

PREMIEROWE podsumowanie Portugal Masters i Bermuda Championship wyjątkowo w środę o 19.30. 

 

W tym tygodniu jesteśmy na dwóch turniejach. PGA TOUR przenosi się do Meksyku, na Championship at Mayakoba, gdzie obrońcą tytułu będzie Viktor Hovland. Pozycją specjalną będzie transmitowany po raz pierwszy w historii wielki finał Challenge Tour na Majorce, gdzie o kartę DP World Tour walczyć będzie Mateusz Gradecki.

 

Nasz rozkład jazdy:

Czwartek i piątek

Challenge Tour: Rolex Challenge Tour Grand Final supported by The R&A, runda I i II: 18.00 – 21.00 RELIVE

PGA TOUR: World Wide Technology Championship at Mayakoba, runda I i II: 21.00 – 23.00 LIVE

Sobota

 Rolex Challenge Tour Grand Final supported by The R&A, runda III: 13.00 – 17.00 LIVE

World Wide Technology Championship at Mayakoba, runda III: 20.00 – 23.00 LIVE

Niedziela

Rolex Challenge Tour Grand Final supported by The R&A, runda IV: 12.30 – 16.30 LIVE

World Wide Technology Championship at Mayakoba, runda IV: 20.00 – 23.00 LIVE

Komentuje: Jacek Person

W sobotę i niedzielę Challenge Tour Grand Final razem z Jackiem komentować będzie debiutujący na naszej antenie Wojciech Nowakowski.

 

Napisała: Kasia Nieciak

 

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni