Fot. Mirosław Mróz

Rozstrzygnięcia Mistrzostw Polski Juniorów i 19-25

Matylda Krawczyńska (Śląski KG) obroniła tytuł mistrzyni Polski juniorek, a w zakończonych w piątek w Postołowie XXIX Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Juniorów po złoto sięgnął Antoni Hawkins (Rosa Private GC). 

Pełne wyniki TUTAJ

Ostatnia runda zaskoczyła graczy fantastyczna pogodą – wreszcie było słonecznie, choć wciąż trochę wietrznie. Taka aura od razu zaowocowała fantastycznymi wynikami. Aż trzy zawodniczki zanotowały fantastyczne 69 uderzeń.

Najlepszy rezultat wśród kobiet i jednocześnie w całym turnieju uzyskała ubiegłoroczna mistrzyni Matylda Krawczyńska. Rywalizację rozpoczęła od porządnego 70 (-2), podczas drugiej rundy uzyskała wynik na par. Trzeciego dnia trafiła pięć birdie i dwa bogeye, co zaowocowało rundą 69 (-3), na trudnym i długim polu w Postołowie. Z sumą -5 Matylda obroniła tytuł sprzed roku, odbierając złoty  medal mistrzostw Polski. 

Na drugim miejscu uplasowała się Kinga Kuśmierska (Armada GC), po tym jak świetna ostatnia runda -3 pozwoliła jej na zakończenie turnieju z takim samym wynikiem. Pierwszego dnia zanotowała 71, a drugiego 73. Brązowy medal z zaledwie uderzeniem straty do srebra wywalczyła Kleopatra Kozakiewicz (Kalinowe Pola GC), która także podczas ostatniej rundy również zapisała 69 strzałów. Pierwsza runda 74 i następna 71 sprawiła, że reprezentantka Kalinowych zakończyła rywalizację z wynikiem -2. 

Emocje były, ale nie takie jak w zeszłym roku, jednak kiedy na 16. dołku zdałam sobie sprawę z sytuacji, to trochę się zrobiło nerwowo. Celem na ten turniej była spokojna gra i zachowanie rutyny, bo tego od jakiegoś czasu mi brakowało. Bardzo mi w tym pomógł mój caddie młodszy kolega Nicolas Mzyk, który był idealny do tego zadania. Zadanie prawie mi się udało, może poza tymi ostatnimi dołkami, ale mam jeszcze czas, żeby się tego nauczyć – relacjonowała Matylda.

Moją najmocniejszą stroną były zdecydowanie wedge i approache do 100 metrów, a dziś także driver. Nie ukrywam, że przyjechałam tu wygrać, a dodatkowym celem była nauka tego spokoju i stabilności. Ale wygrywanie to jednak najlepsze co może być, szczególnie takiego turnieju. To jednak trochę inne uczucie wygrać mistrzostwa Polski, a jakiś turniej komercyjny. 

Tytuł najlepszego juniora w Polsce uzyskał Antoni Hawkins (Rosa Private GC). Podczas dwóch pierwszych dni zapisał rundy 72 (+2), a ostatniego dnia zagrał na par co pozwoliło mu na finisz z wynikiem +2. Jedenaście uderzeń powyżej par rywalizację zakończyli Konstanty Łuczak (Open GC) i Mateusz Zygadło (Wrocław GC). Ostatnia lepsza runda 74 w wykonaniu Kostantego zadecydowała, że to on zabrał do domu srebro. 

XXIX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Juniorów

Klasyfikacja międzynarodowa

Juniorki
1 Matylda Krawczyńska (Śląski KG) 211
2 Kinga Kuśmierska (Armada GC) 213
3 Kleopatra Kozakiewicz (Kalinowe Pola GC) 214

Juniorzy
1 Antoni Hawkins (Rosa Private GC) 220
2 Konstanty Łuczak (Open GC) 227
3 Mateusz Zygadło (Wrocław GC) 227

Klasyfikacja krajowa
Juniorki
1 Matylda Krawczyńska (Śląski KG) 211
2 Kinga Kuśmierska (Armada GC) 213
3 Kleopatra Kozakiewicz (Kalinowe Pola GC) 214

Juniorzy
1 Antoni Hawkins (Rosa Private GC) 220
2 Konstanty Łuczak (Open GC) 227
3 Mateusz Zygadło (Wrocław GC) 227

 

XVI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski 19-25

W rozgrywanych równolegle w Postołowie XVI Międzynarodowych Mistrzostwa Polski 19-25 po mistrzowskie tytuły sięgnęli Alicja Kulig (Binowo Park GC) i Holender Jim Woudenberg (Hoge Kleij).

Pełne wyniki TUTAJ

Alicja na prowadzeniu utrzymywała się od początku rywalizacji. Podczas pierwszej rundy to właśnie ona, Anna Grzywocz (Armada GC) i Zofia Rzeźnik (Black Water Links GC) zanotowały po 78 uderzeń, więc dzieliły pozycją lidera. Drugiego dnia reprezentantka Binowa uzyskała świetny wynik 73 (+1), a trzeciego dnia dołożyła 76 strzałów, co dało jej łącznie +11 i pierwsze w karierze mistrzostwo Polski. 

Ze srebrnym medalem do domu pojechała Natalia Michaś (Wrocław GC), która wraz z Zosią Rzeźnik uzyskała taki sam wynik +17. Countback zadecydował o wyższości Natalki. 

Podium w klasyfikacji młodzieżowców (19-23) wyglądało u kobiet tak samo.

To moje pierwsze mistrzostwo, do tej pory byłam tylko wicemistrzynią. Fajnie jest wygrać, choć dziś nie czułam takiego napięcia, jak choćby wczoraj. Moją mocną stroną były zdecydowanie irony, dziś trochę gorzej chodził driver i krótka gra, ale jestem zadowolona z wyniku – opowiadała Ala Kulig. 

Wśród mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Jim Woudenberg. Turniej rozpoczął od mocnego -1 (71). Podczas drugiej rundy wykręcił rundę 69. Pomimo ostatniej rundy +1 (73) odebrał złoty medal mistrzostw Polski z sumą -3. Na drugim miejscu rywalizację z +3 zakończył Maks Biały reprezentujący First Warsaw G&CC, notując kolejno 72, 73 i 74. Brązowy medal wywalczył Marcin Bogusz (OUR GC), warszawiak zakończył turniej na +5 (77, 73, 71). 

W zeszłym roku pierwszy raz grałem na tym polu w mistrzostwach Polski amatorów i byłem wtedy trzeci. Bardzo lubię Postołowo i polskich golfistów, świetnie się z nimi gra, bo są bardzo przyjaźni. Moją mocną stroną przez te trzy dni zdecydowanie było puttowanie. Jest to moje pierwsze złoto w Polsce i bardzo się z niego cieszę – podsumował Holender. 

W klasyfikacji młodzieżowców złoto odebrał Maks Biały, na drugim miejscu z wynikiem +8 finiszował Konrad Bargenda (Sobienie Królewskie G&CC). Ostatnie miejsce medalowe wywalczył lider po pierwszej rundzie Łukasz Bogusz (Armada GC), który także uzyskał 8 strzałów na plusie.

XVI Mistrzostwa Polski 19-25, Postołowo, 9-11 sierpnia 2023

19-25 kobiety
1. Alicja Kulig (Binowo Park GC) 227
2. Natalia Michaś (Wrocław GC) 233
3. Zofia Rzeźnik (Black Water Links GC) 233

19-25 mężczyźni
1. Jim Woudenberg (Hoge Kleij) 213
2. Maksymilian Biały (First Warsaw G&CC) 219
3. Marcin Bogusz (OUR GC) 221

Młodzieżowcy kobiety (19-23)
1. Alicja Kulig (Binowo Park GC) 227
2. Natalia Michaś (Wrocław GC) 233
3. Zofia Rzeźnik (Black Water Links GC) 233

Młodzieżowcy mężczyźni (19-23)
1. Maksymilian Biały (First Warsaw G&CC) 219
2. Konrad Bargenda (Sobienie Królewskie G&CC) 224
3. Łukasz Bogusz (Armada GC) 224

 

 

Pełne wyniki TUTAJ

Źródło: PZG/M. Kuna
Zdjęcia: Mirosław Mróz

 

Zredagowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni