Michelle Wie. Women’s PGA Championship at Kemper Lakes Golf Club in Kildeer, Illinois, USA, 28 June 2018. EPA/TANNEN MAURY Dostawca: PAP/EPA.

Mizuho Americas Open

Po ekscytującym tygodniu match play w Las Vegas, LPGA Tour rusza na drugi koniec USA na kolejny turniej. W tym tygodniu zobaczymy jak najlepsze zawodniczki ligi rywalizują z przyszłymi gwiazdami. LPGA Tour i AJGA zagrają jednocześnie w turnieju Mizuho Americas Open. Wszystko to w słynnym Liberty National Golf Club, z widokami na pobliski Manhattan.

 

 

LIVESCORING

 

Przełomowy format

LPGA i AJGA – American Junior Golf Association, połączyły wysiłki, aby stworzyć wspólne wydarzenie, organizując jednocześnie dwa oddzielne turnieje dla swoich zawodniczek. Tydzień rozpocznie się w czwartek. 120 zawodniczek LPGA rywalizować będzie w swoim zwykłym 72-dołkowym formacie stroke-play. Juniorki zagrają w 72-dołkowym Stableford – formacie przeliczającym liczbę uderzeń na punkty. Po 36-dołkowym awansie do pierwszej pięćdziesiątki, 24 juniorek AJGA dołączy do profesjonalistek. Jedna zawodniczka AJGA na podstawie wyników zostanie ustawiona z dwiema zawodniczkami LPGA na ostatnie dni zawodów. To bardzo rzadka okazja, aby zobaczyć, jak wschodzące talenty amatorskie błyszczą obok dzisiejszych gwiazd.

Michelle

Gospodynią wydarzenia będzie Michelle Wie West. Pochodząca z Honolulu na Hawajach spędziła 13 pełnych sezonów w LPGA Tour. Wygrała tam pięciokrotnie, w tym 2014 U.S. Women’s Open. Jej ostatnie zwycięstwo miało miejsce w 2018 roku na Mistrzostwach Świata Kobiet HSBC. W zeszłym sezonie Michelle ogłosiła, że ​​odchodzi od życia turniejowego. Nie odeszła jednak od gry. Wie West, wieczna pionierka kobiecego golfa, chce, aby ten tydzień był wyjątkowy. Wszyscy startujący otrzymają bezpłatne zakwaterowanie, które, choć powszechne w wielu innych sportach zawodowych, jest zupełnie nowym dodatkiem dla zawodniczek LPGA Tour.

Liberty National

Mizuho Americas Open to bezprecedensowe wydarzenie, chociażby ze względu na miejsce rozgrywania turnieju – Liberty National. Położone w Jersey City pole zdobi majacząca w oddali Statua Wolności i panorama Manhattanu. Pole o długości 6656 jardów było regularnym przystankiem PGA Tour. Odbywał się tam Presidents Cup w 2017 roku i wiele edycji turnieju Northern Trust. Pole zostało otwarte w 2006 roku. Zaprojektowane przez Boba Cuppa i mistrza US Open z 1992 roku – Toma Kite’a. Pomimo tak bogatej historii zawodowej, po raz pierwszy Liberty National będzie gospodarzem LPGA Tour.

Gwiazdy nad Manhattanem

Chociaż jest to zupełnie nowe wydarzenie na zupełnie nowym polu, Mizuho Americas Open przyciągnął rywalizację pełną supergwiazd. Spośród ośmiu triumfatorek w 2023 roku, siedem z nich przybędzie do Liberty National – w tym zeszłotygodniowa mistrzyni match-play Pajaree Anannarukarn.

Po aż siedmiu wyczerpujących rundach golfa, 23-latka z Tajlandii postanowiła nie robić przerwy. Obecna będzie również No.1 rankingu światowego –  Jin Young Ko. Mistrzyni wielkoszlemowego The Chevron – Lilia Vu, też zagra pod Nowym Jorkiem. Obie są jedynymi dwukrotnymi triumfatorkami w tym sezonie.

Kolejna inauguracja

Mizuho Americas Open to drugie z czterech nowych wydarzeń, które zadebiutują w 2023 roku. Pierwszym były bardzo udane mistrzostwa JM Eagle LA, gdzie Hannah Green zgarnęła w trójstronnej dogrywce swoje pierwsze zwycięstwo od 2019 roku.  Maybank Championship odbędzie się po Mizuho Americas Open w październiku, a Grant Thornton Invitational – wydarzenie współsankcjonowane przez LPGA i PGA Tour, w którym weźmie udział 16 graczy z każdej organizacji – zakończy sezon w grudniu. Wszystkie nowe turnieje oferują łącznie grubo ponad 2 miliony dolarów, a w Mizuho Americas Open jest do zgarnięcia 2,75 miliona dolarów.

Obsada

W turnieju zagrają również m.in.: Lydia Ko, Minjee Lee, Yennifer Kupcho, Yu Liu, Nasa Hataoka, Amy Yang, Danielle Kang, Mel Reid, Elizabeth Szokol, Allisen Corpuz, Ariya Jutanugarn, Georgia Hall, Cristie Kerr, Aditi Ashok, Paula Creamer, Azahara Munoz, Moriya Jutanugarn, Lucy Li, Stacy Lewis, Leona Maquire, Grace Kim, Maja Stark, Carlota Ciganda, Brooke M. Henderson, Charley Hull, Anna Nordqvist, Pernilla Lindberg, Min Lee.

Plan transmisji:

 

Czwartek i piątek:

DP World Tour: Porsche European Open – runda 1 i 2 (LIVE) 13:00 – 18:00

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin

 

LPGA Tour: Mizuho Americas Open – runda 1 i 2 (LIVE) 18:00 – 20:00

Komentują: Mateusz Kniaginin i Grzegorz Zieliński

Sobota, 3 czerwca:

Porsche European Open – runda 3  (LIVE) 13:00 – 17:30

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin

 

 Mizuho Americas Open – runda 3  (LIVE) 23:00 – 2:00

Komentują: Dionizy Konieczny i Mateusz Kniaginin

Niedziela: 

 Porsche European Open – finał (LIVE) 13:00 – 17:30

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin

 

 Mizuho Americas Open – finał (LIVE) 22:30 – 1:30

Komentują: Dionizy Konieczny i Mateusz Kniaginin

 

Zapraszamy.

 

Przygotowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni