Mistrzostwa Polski rozstrzygnięte! Były emocje!

Po trzech dniach rywalizacji na polu Postołowo GC zakończyły się dwa najważniejsze indywidualne czempionaty Polski. Tytuł mistrza, po emocjonującej dogrywce, w Citi Handlowy XXIII Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Mężczyzn zdobył reprezentant Holandii, Mario Antonisse. Mistrzynią kraju w XIII Mistrzostwach Polski Kobiet została Maria Żrodowska.

Citi Handlowy XXIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Mężczyzn

Od pierwszego dnia zawodów liderem był golfista z Holandii, Mats Markovits. Reprezentant amsterdamskiego klubu The International podczas rundy finałowej zszedł z pola z powodu kontuzji. Tym samym na prowadzeniu znalazł się Jakub Dymecki, którego od Holendra różniło w klasyfikacji jedno uderzenie. Po 9 dołkach zawodnika z Tokar gonił (177) kolega z kadry Polski, Mikołaj Kniaginin (Sobienie Królewskie G&CC) – 180 oraz kolejny z Holendrów, Dario Antonisse – 181.

Kolejne dziewiątka przyniosła kolejny zwrot akcji i doprowadziła do emocjonującej dogrywki w finale. Antonisse dogonił Dymeckiego w sumie uderzeń – 216 i obaj zawodnicy stanęli na tee 10 dołka (par 4), aby ostatecznie rozstrzygnąć kto zostanie triumfatorem turnieju.

Rozpoczął zawodnik Tokar posyłając piłkę na środek fairwaya. Holender wylądował po lewej stronie w semi roughie, ok. 10 m bliżej dołka. Drugi strzał Polak posłał na górkę znajdująca się po prawej stronie obok greenu, a Antonisse znalazł się ok. 9 m od flagi na greenie. Dymecki pięknym chipem posłał piłkę na 40 cm od dołka i puttem zrobił para. Holender w pełni skupiony uderzył piłkę, która wtoczyła się wprost do dołka. Jego birdie przeważyło o zwycięstwie i tym samym Dario Antonisse został mistrzem Polski 2017.

Dario Antonisse nie krył zdumienia z wygranej i ze stoickim spokojem opowiedział o turnieju: „Drugiego dnia grało mi się zdecydowanie najciężej – nie trafiałem wielu puttów. Dziś wiedziałem, że mam szansę na podium, ale starałem się o tym nie myśleć. Z dołka na dołek grałem swoje. Widziałem Kubę na greenie 18-ego dołka i wiedziałem, że różni nas jedno uderzenie. On zakończył parem, a to oznaczało dogrywkę. Wiadomo że w takiej chwili są nerwy, ale starałem się skupić na celu. Do tej pory na 10 dołku grałem pary i bogeya. Teraz udało się zagrać birdie i to pozwoliło mi wygrać. Kuba jest bardzo dobrym zawodnikiem i dziękuję mu za rywalizację. Muszę przyznać, że to był bardzo dobry turniej, na wysokim poziomie”.

 

I wicemistrz Polski Jakub Dymecki także podsumował swój występ oraz dogrywkę: „Kolejny turniej udało mi się zagrać poniżej par i to jest mój mały sukces. W Krakowie na turnieju kwalifikacyjnym i podczas Sierra Polish Open, gdzie również uzyskałem minusowe wyniki, zobaczyłem na co mnie stać i jakie mam możliwości. Starałem się pokazać to również w Postołowie. Z pierwszych dwóch rund jestem zadowolony. Niestety z dziś jestem mniej dumny. Przez chwilę miałem +4 po czym odrobiłem dwoma birdie, potem boogey i znów birdie. Na 18-tym dołku nie byłem pewny sytuacji we flajcie przede mną i nie zaryzykowałem gry przez wodę. Zrobiłem para i dostałem się do dogrywki. Komitet wybrał najtrudniejszy dołek na dogrywkę, mało komu udaje się zrobić tam birdie. Dario się udało. W dobrym stylu zakończył ten turniej”.

Tytuł II wicemistrza wywalczył będący od początku w czołówce turnieju 16-letni zawodnik Sobieni Królewskich, Mikołaj Kniaginin. Od liderów dzieliły go 2 uderzenia (218).

Dwóch najwyżej sklasyfikowanych Polaków w Mistrzostwach Polski Mężczyzn, Jakub Dymecki i Mikołaj Kniaginin, otrzymali dzikie karty na turniej Wrocław Open,zawodowy turniej należący do cyklu Pro Golf Tour (3-5 września 2015, Gradi GC).

Dodatkowo zostały rozegrane dwa konkursy pod patronatem Audi Polska. W Longest Drive wygrał Dario Antonisse, a w closest to the pin Marcin Zięba (Olympic GC).

W Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Mężczyzn startuje męska czołówka kraju, w tym reprezentanci kadry narodowej. Zawody należą do kalendarza turniejów Światowego Rankingu Golfa Amatorskiego (WAGR), dzięki czemu wywalczone punkty wpłyną na klasyfikację golfistów w najważniejszym zestawieniu amatorów.

Wyniki końcowe Citi Handlowy XXIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Mężczyzn 2017 (18-20.06.2017, Postołowo  GC)

  1. Dario Antonisse (Holandia) – 216 (72, 74, 70)
  2. Jakub Dymecki (Tokary GC) – 216 (74, 68,74)
  3. Mikołaj Kniaginin (Sobienie Królewskie G&CC) – 218 (74, 72, 72)

Citi Handlowy XIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Kobiet

Turniej rozgrywany w dniach 18-20 sierpnia na polu Postołowo GC zgromadził 28 zawodniczek. Od pierwszego dnia na czoło klasyfikacji wysunęła się tegoroczna mistrzyni juniorek, Maria Żrodowska. Swoją przewagę utrzymała do samego końca nie pozwalając zbliżyć się rywalkom wynikami. Suma 232 zagwarantowała jej zwycięstwo i – dla niej – pierwszy tytuł mistrzyni Polski.

Radość, ekscytacja i szczęście w głosie – tak można było opisać Marię Żrodowską, która z wielkim uśmiechem opowiedziała o wygranej: „Jestem taka szczęśliwa! Najpierw zwycięstwo w mistrzostwach Polski juniorów, teraz wygrana w mistrzostwach Polski kobiet – nie śniłam o takim sezonie. Szczególnie, że jest to mój ostatni rozgrywany w kategorii juniorskiej. Co prawda nie jestem szczególnie zadowolona z mojej gry w Postołowie, ale udało się wygrać. Pole było przygotowane rewelacyjnie, pogoda nam dopisała mimo zapowiadanych burz, także na dobrą aurę nie mogę narzekać. Ten sezon na pewno zapamiętam na długo, a póki co musi to do mnie wszystko dotrzeć, bo cały czas nie wierzę, że udało mi się zostać mistrzynią Polski”.

Drugie miejsce wywalczyła golfistka ze Sierry, Oksana Wojtkiewicz, którą do liderki dzieliło 15 uderzeń: „Byłam świadoma, że jestem bliska podium. Wiele osób mi kibicowało za co bardzo im dziękuję. Pierwszą dziewiątkę zagrałam z pełnym skupieniem, co pozwoliło mi osiągnąć wynik na even. Druga połowa była trudniejsza, a dodatkowo było kilka incydentów przeszkadzających w grze i dzisiejszą rundę zakończyłam z rezultatem 77. Na pewno wielkie podziękowania należą się sędziom – bardzo mocno pilnowali, dopingowali i mobilizowali flajty, co bardzo pomaga”. Dla Oksany Wojtkiewicz, podobnie jak dla pozostałych finalistek, to pierwszy raz na podium w mistrzostwach Polski Kobiet.

Ostatnie miejsce na podium zajęła juniorka KG Lisia Polana Zofia Wójcik z wynikiem 249: „Dziś grało mi się bardzo dobrze, w przeciwieństwie do wczorajszej drugiej dziewiątki. To nie byłam ja i to nie była moja gra. Dlatego podczas rundy finałowej skupiłam się, aby grać swoje, skupić się i iść do przodu i uzyskać jak najlepszy wynik. Poskutkowało – dobrze dziś puttowałam i jestem ogólnie zadowolona. Trzecie miejsce to dla mnie podsumowanie mojego dzisiejszego dobrego, równego i solidnego występu”.

W trakcie drugiej i trzeciej rundy zostały rozegrane także konkursy, w których wygrała – zarówno w longest drive i closest to the pin – Anastazja Piechula (Sobienie Królewskie G&CC).

Wyniki końcowe Citi Handlowy XIII Mistrzostw Polski Kobiet (18-20.08.2017 r., Postołowo GC)

  1. Maria Żrodowska (Tokary GC) – 232 (78, 77, 77)
  2. Oksana Wojtkiewicz (Sierra GC) – 247 (84, 86, 77)
  3. Zofia Wójcik (KG Lisia Polana) – 249 (83, 88, 78)

Tekst: PZG

Fot. Strzały na Fairwayu

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni