Adrian Meronk. Wentworth 2023. Fot. Mariusz Pawłowski

Adrian Meronk w Wentworth

Adrian Meronk wraca do Wentworth. Zagra tam w kolejnej edycji flagowego turnieju DP World Tour, przedostatniego w tym sezonie turnieju Rolex Series – BMW PGA Championship. 

 

LEADERBOARD

 

 

Brak opisu.

SOBOTA

W sobotę gra Adriana nie funkcjonowała tak jak przez pierwsze dwa dni.

Współpracy odmówił putter i driver. Na karcie pojawiły się cztery bogeye i trzy birdie. Runda 73 i rezultat -8 zepchnęły go na pozycję T25.

Z -16 prowadzi Ludvig Aberg.

Dwa uderzenia za nim czają się: Tommy Fleetwood i Connor Syme.

Adrian zagra w niedzielę od godziny 10.10, razem z Oliverem Bekkerem i Joostem Luitenem.

 

#GoMeronk!

PIĄTEK

Thomas Detry, Masahiro Kawamura i Adrian Meronk w piątek na bardzo długo ustanowili wynik liderów na poziomie -9. Przez większą część dnia wydawało się, że nikt ich już nie dogodni.

Stało się inaczej. Rzutem na taśmę dopadł i przegonił ich duet Szwedów. Ludvig Åberg i Sebastian Söderberg wyśrubowali rezultat do poziomu -10.

Adrian poczynał sobie znowu wyśmienicie. Tym razem na karcie pojawił się pierwszy eagle, na dwunastce par 5, gdzie po zagraniu z około 170 metrów na green, trafił putta z ponad siedmiu metrów. Siedemnastka znowu dała się Polakowi we znaki. W czwartek zaliczył tam doubla, a w piątek pojawił się bogey.

Poza tym trafił jeszcze cztery birdie i dorzucił bogeya na trzynastce. Do rundy 67, dodał w sobotę 68 uderzeń, plasując się na dzielonej pozycji trzeciej.

Z powodu zapadających ciemności gra została przerwana i dokończona będzie w sobotę rano. Niektórzy zawodnicy są dopiero na trzynastym dołku. Później ogłoszone zostaną czasy rozpoczęcia trzeciej rundy.

Póki co cut znajduje się na poziomie -1 i raczej powinien już taki pozostać. Pod przewidywaną linią odcięcia nie znajduje się żaden zawodnik z Ryder Cup Team Europe. Spośród graczy z drużyny europejskiej tylko Ludvig Aberg jest wyżej od Adriana, a remisuje z Polakiem jedynie Tommy Fleetwood.

Z kim Adrian zagra w sobotę okazało się dopiero rano. Grupa Tommy Fleetwood, Thomas Detry i Adrian Meronk rozpoczyna grę o 13.40.

#GoMeronk!

 

CZWARTEK

Adrian rozegrał w czwartek fantastyczną rundę golfa, swoją najlepszą spośród wszystkich dotychczasowych wizyt w Wentworth.

Zaczął dzień od bogeya na pierwszym dołku. Później trafił osiem birdie i tylko double bogey na siedemnastce powstrzymał go przed hipotetyczną drugą pozycją w klasyfikacji.

 

Adrian zakończył dzień wynikiem -5, plasując się na pozycji czwartej, dzielonej z sześcioma zawodnikami, w tym z wracającym do formy Hiszpanem Pablo Larrazabalem.

 

Na prowadzeniu znajduje się Duńczyk Marcus Helligkilde (-8), który w czwartek trafił aż dziesięć birdie, urozmaicone dwoma bogeyami.

Dwa uderzenia za nim jest szkocko-angielski duet: Richie Ramsay i Matt Fitzpatrick.

Fitzy jest jedynym członkiem drużyny Ryder Cup, włączając kapitana i wicekapitanów, który po pierwszej rundzie BMW PGA Championship uplasował się wyżej od Adriana.

Runda druga jest delikatnie opóźniona. Gra rozpoczęła się punktualnie, ale przerwała ją mgła. Grupa Adriana wyrusza na fairwaye West Course o godzinie 10.45.

Adrian Meronk. Wentworth 2023. Fot. Dominika Antoniszczak

 

#GoMeronk!

Zapowiedź turnieju

W zeszłym tygodniu Adrian bronił tytułu w turnieju Horizon Irish Open, gdzie rok temu zdobywał swoje pierwsze trofeum w lidze. Tym razem po rundach 69-70-71-70, z wynikiem -8 zakończył rywalizację na miejscu T25.  Tegoroczny Irish Open rogrywany był w słynnym The K Club, arenie pamiętnego Ryder Cup z 2006 roku. Z -14, po swoje drugie tegoroczne zwycięstwo sięgał tam Szwed Vincent Norrman, który w lipcu triumfował w Barbasol Championship, rozgrywanym jako turniej alternatywny dla The Open, współsankcjonowany zarówno przez  DP World Tour, jak i PGA Tour. 

Adrian Meronk rozpoczyna rywalizację w Wentworth w czwartek o 13.30 czasu polskiego, a w piątek o 9.25. Przez pierwsze dwa dni zagra razem z Anglikiem Dannym Willettem i Szwedem Alexandrem Bjorkiem.

Wentworth

Areną BMW PGA Championship jest tradycyjnie słynny Wentworth Club, zlokalizowany w dostojnym, angielskim hrabstwie Surrey, Historia turnieju sięga roku 1955, kiedy to golfiści po raz pierwszy rywalizowali o zwycięstwo w PGA Close Championship, na polach Pannal Golf Club i Starbeck Golf Club. Pierwszym zwycięzcą był Ken Bousfield, który pokonał dwoma uderzeniami Maxa Faulknera.

Przez kolejne lata turniej zmieniał swoją nazwę i sponsora tytularnego, którym od 2007 roku jest firma BMW. Stał się również częścią kalendarza European Tour oraz jednym z najbardziej prestiżowych i lukratywnych turniejów w całym kalendarzu ligi. 

Od 1988 roku zawodnicy walczą o zwycięstwo w Wentworth Club w Surrey, które usytuowane jest na przedmieściach Londynu. Klub golfowy Wenthworth został założony w 1922 roku i wiąże się z osobą W.G. Tarranta. Zatrudnił on Harry Colta do budowy pola golfowego, a ten najpierw zbudował East Course w 1924 roku, a następnie West Course. Do kompleksu należy też kolejne 18-dołkowe pole wybudowane przez Johna Jacobsa oraz 9 – dołkowe pole par-3. Wszystko to otoczone jest wspaniałymi lasami i okazałymi domami, uznawanymi za najdroższe w Wielkiej Brytanii.  

West Course

Rywalizacja w BMW PGA Championship toczy się na West Course, par 72, o długości 6 660 metrów. Rekord pola należy do skandynawskiego tercetu: Robert Karlsson, Tomas Bjorn i Alex Noren, którzy wykręcili tam fantastyczne rundy 62.

 

Kolebka Ryder Cup

East Course w 1926 roku był areną meczu, który uznawany jest za prekursora dzisiejszego Ryder Cup. Z kolei właściwy mecz o Ryder Cup w 1953 roku odbył się na polu West, gdzie zespół Wielkiej Brytanii musiał uznać wyższość golfistów reprezentujących Stany Zjednoczone i przegrał w stosunku 5½ – 6½. Przez wiele lat Wentworth był też areną World Match Play Championship, w którym to triumfowały między innymi takie golfowe tuzy jak Jack Nicklaus i Gary Player, a także Canada Cup, British Masters, czy Women’s British Open.

 

Spektakularne momenty

Turniej BMW PGA Championship czterokrotnie wygrywał Sir Nick Faldo, a trzykrotnie Peter Alliss, Bernhard Langer i jako jedyny w historii trzy razy z rzędu – Colin Montgomerie. Swoje triumfy święcili tam również Seve Ballesteros, Ian Woosnam, Jose Maria Olazabal, Rory Mcllrory czy Miguel Angel Jimenez.

 

 

Spektakularne momenty w historii turnieju to na pewno radość Andrew Beefa Johnsona po trafieniu hole-in-one w 2015 roku. Klasyczny as w wykonaniu Miguela Angela Jimeneza w 2008 i 2015 roku, playoff pomiędzy Lukiem Donaldem i Lee Westwoodem w 2011 roku. Radość Colina Montgomerie po wygraniu trzeciego z rzędu turnieju w Virginia Waters.

 

Shane Lowry broni tytułu

Obrońcą tytułu będzie Shane Lowry, który triumfował jednym uderzeniem przed Rorym McIlroyem i Jonem Rahmem. Turniejowi towarzyszyły wtedy nadzwyczajne i smutne okoliczności, związane ze śmiercią Królowej Elżbiety II.

 

Transmisje

BMW PGA Championship transmitowany będzie na antenie Polsat Sport Extra. Komentują Jacek Person i Andrzej Person.

Przewidziane są też transmisje wybranych grup na You Tube DP World Tour.

 

 

Rys historyczny Wentworth: Wojtek Ochocki i Kasia Nieciak
Zdjęcia: Mariusz Pawłowski

 

Przygotowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni