Adrian Meronk, Saudi International, Fot: #TeamMeronk

Meronk w Saudi International

Adrian Meronk w świetnym stylu rozpoczął walkę w Saudi International. W swoim drugim w przeciągu trzech tygodni występie na Półwyspie Arabskim popisał się świetną pierwszą rundą, notując piąty najlepszy wynik dnia i zajmując dzieloną z jedenastoma zawodnikami pozycję 21, tracąc cztery uderzenia do prowadzącego duetu Gavin Green i Graeme G-Mac McDowell. W pięcioosobowej grupie pościgowej znalazł się też Henrik Stenson.

 

RELACJA PISANA CHRONOLOGICZNIE. IM NIŻEJ TYM BARDZIEJ AKTUALNIE  ⬇️⬇️⬇️ 

 

https://twitter.com/EuropeanTour/status/1222813500805910528?s=20

 

Adrian zaliczył tylko dwa bogeye, w tym jeden już na drugim dołku. Były też cztery birdie, w tym te na siedemnastce i osiemnastce! Chwilę wcześniej, schodząc z trzynastego greenu był jeszcze na plusie. Potem przystąpił do błyskotliwego kontrataku i na dystansie ostatnich pięciu dołków trafił trzy birdie i zakończył dzień z wynikiem (-2).

Tak podsumowuje swoją czwartkową rundę i odpowiada na pytanie, o Philem Mickelsona, który w szatni ma swoją szafkę tuż obok tej należącej do Adriana: „Grałem dzisiaj solidnie i miałem dużo szans na birdie. Nie rozmawiałem z Mickelsonem, ale raz widziałem go na putting greenie.”

 

 

Śledząc statystyki Meronka z pierwszej rundy szczególnie rzuca się w oczy doskonałe drugie miejsce w klasyfikacji GIR (%), czyli mówiąc nie do końca idealną polszczyzną – procentowi trafionych „greenów w regulacji” lub „w regularnej liczbie uderzeń”. Dla przykładu, jeśli trafimy pierwszym uderzeniem na green dołka par 3, to w żargonie golfowym mówimy, że trafiliśmy „green w regulacji”. Po prostu nie da się tego powiedzieć inaczej, a że brzmi to nie najlepiej po polsku, to już osobna kwestia. Plusem jest to, że ta statystyka wypadła dzisiaj świetnie w przypadku pierwszego Polaka w European Tour. 88,8% GIR (Greens in Regulation) jest świetnym rezultatem, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że średnia wszystkich graczy z pierwszej rundy wyniosła 69.6 %.

 

 

Szaloną rundą popisał się z kolei Phil Mickelson. Pięciokrotny triumfator turniejów wielkoszlemowych rozpoczął dzień fatalnie, od „doubla” na drugim dołku i 37 uderzeń na pierwszej dziewiątce. Jednak to co zrobił na drugiej dziewiątce wzbudziło szok i przerażenie. Otóż „Lefty” trafił tam siedem birdie i z jednym bogeyem zakończył ją w… 29 uderzeniach, kończąc całą rundę z wynikiem 66, plasując się na pozycji T8!

 

 

Pozycją T21 Adrian Meronk dzieli się między innymi z występującym ostatniego lata na turnieju Canona w Sobieniach, dwukrotnym członkiem europejskiej drużyny Ryder CupDavidem Howellem i walczącym w dogrywce Omega Dubai Desert ClassicChristiaanem Bezuidenhoutem.

Niżej w klasyfikacji są na przykład takie sławy jak: Rafa Cabrera Bello, Shane Lowry, Sergio Garcia, Matthias Schwab, Brooks Koepka, Lee Westwood, Matt Wallace, Thomas Pieters, Ian Poulter, Ernie Els, Martin Kaymer, Patrick Reed, czy Thomas Bjorn.

 

https://twitter.com/EuropeanTour/status/1223002951964332033?s=20

 

Druga runda reprezentującego podwrocławski Toya Golf&CC Polaka rozpoczyna się o 10.55 czasu polskiego. Piątkowa retransmisja w Golf Channel Polska z Saudi International powered by Softbank Investment Advisers rozpoczyna się o 19.00. W sobotę i niedzielę turniej będziemy transmitować od 11.00.

 

RUNDA DRUGA 

 

Adrian mocno rozpoczął drugą rundę, będąc (-2) po czterech pierwszych dołkach. Wynik ten utrzymał do zakończenia swojej pierwszej dziewiątki. Na drugiej zanotował jednak dwa bogeye i ukończył dzień z wynikiem par.

Rezultat (-2) dał mu pozycję T31, z ośmioma uderzeniami straty do lidera. Miejscem tym dzielił się z sześcioma zawodnikami, wśród których był też zwycięzca czterech turniejów European Tour – Szkot Matt Wallace, czy znany z Ryder Cup z 2012 roku „Belgian Bomber” Nicolas Colsaerts.

Meronk uplasował się w piątek na pierwszym miejscu w klasyfikacji trafionych fairwayów – Driving Accuracy. Jego wynik z tego dnia to 85,7% przy 60% całej stawki graczy. Z kolei jego dystans z tee był tego dnia krótszy o ponad 10 jardów niż w pierwszej rundzie, więc najprawdopodobniej używał w piątek dużo rzadziej swojego drivera, stawiając na większą kontrolę i grając częściej innymi kijami z tee.

 

 

 

Po dwóch doskonałych rundach 65 na prowadzenie wysunął się Francuz Victor Perez, zwycięzca Alfred Dunhill Links Championship z ubiegłego roku. Victor radzi sobie świetnie na Półwyspie Arabskim, zajmując w poprzednich dwóch turniejach miejsca T16 w Omega Dubai Desert Classic i T2 w Abu Dhabi HSBC Championship i plasując się na czwartej pozycji w rankingu Race to Dubai.

 

https://twitter.com/EuropeanTour/status/1223350238443864065?s=20

 

Drugi jest zwycięzca na Asian Tour z 2017 roku – Gavin Green (-9), a trzeci słynny mistrz US Open z 2010 roku – Graeme McDowell. Obaj byli współliderami po pierwszej rundzie 64. Na miejscu czwartym plasuje się Włoch Renato Paratore – znany z ultraszybkiej gry triumfator 2017 Nordea Masters.

 

 

Wynikiem dnia popisał się zwycięzca PGA Championship i US Open Martin Kaymer, który rozpoczął turniej od dwóch dość skrajnych rund 73 i 64. 37 – letni Kaymer nie zwyciężał od czasu US Open w 2014 roku.

 

 

Przez cut (+2) nie przeszli m.in.: Lee Westwood, Patrick Reed, Alvaro Quiros, Calum Hill, Andrea Pavan, Robert Rock, Brandon Stone, Thomas Bjorn, Shubhankar SHARMA, Olivier Wilson.

Trzecią rundę Adrian rozegra w towarzystwie Lucasa Herbarta – sensacyjnego australijskiego zwycięzcy Omega Dubai Desert Classic.

Więcej o Lucasie Herbercie przeczytamy  TUTAJ

 

Nasza transmisja z Saudi International powered by SoftBank Investment Advisers rozpoczyna się o godzinie 11.00.

 

                   RUNDA TRZECIA

 

W Sobotę było dość podobnie do dnia poprzedniego. Adrian zagrał dwa birdie i dwa bogeye, tym razem jednak zakończył każdą dziewiątke na par. Ponownie popisał się świetną statystyką Greens In Regulation, zajmując tym razem miejsce siedemnaste z 77.7% , przy 69.5% całej stawki. Putter wciąż jest lekko uśpiony, co Adrian potwierdził w swojej depeszy: „Grałem dobrze, niestety trafiałem mało puttów.”

Z wynikiem (-2) zajmuje on przed rundą finałową miejsce T27, ze stratą dziesięciu uderzeń do lidera, dzieląc je z dziewięcioma zawodnikami, wśród których znaleźli się Christiaan Bezuidenhout i David Howell.

 

 

Na prowadzenie po imponującej rundzie 66 powrócił G-MAC, jak zwykle odnajdując się idealnie w wietrznych warunkach. 40 – latek co prawda zwyciężał nie tak dawno, jednak było to nie na European Tour, a na PGA TOUR, podczas marcowego Corales Puntacana Resort and Club Championship, na Dominikanie. Ostatnia z jego dziesięciu wygranych European Tour datuje się na rok 2014 i wydarzyła się podczas Alstom Open de France, gdzie Mistrz US Open pokonał jednym uderzeniem Thongchai Jaidee i Kevina Stadlera.

 

 

Za McDowellem znajduje się Francuz Victor Dubuisson (-11). To właśnie oni zagrają razem w rundzie finałowej. Będzie to niejako reaktywacja pary McDowell/Dubuisson, występującej wspólnie w słynnym Ryder Cup z 2014 roku, w szkockim Gleneagles, gdzie irlandzki kapitan Paul McGinley poprosił doświadczonego Irlandczyka o zaopiekowanie się debiutantem z Francji. Duet ten okazał się niepokonany, inkasując dwa punkty w dwóch meczach foursome, w trzecim z rzędu Ryder Cup wygranym przez Europę.

 

 

Jak to zwykle bywa ogromną część swojej świetnej pozycji w Royal Greens G&CC McDowell zawdzięcza imponującej dyspozycji na greenach: „Zawsze powtarzam moim dzieciom, że mieszkamy w ładnym domu, ponieważ tata potrafi puttować.” I rzeczywiście, sobotnie 25 puttów dało mu pierwsze miejsce w statystyce Putts AVG, gdzie średnia całej stawki wyniosła 30.3

 

https://twitter.com/EuropeanTour/status/1223754150024024064?s=20

 

Na trzecim miejscu jest Malezyjczyk Gavin Green (-9). Na pozycji czwartej są Victor Perez, Renato Paratore i Dustin Johnson (-7), a na miejscu siódmym plasują się Thomas Detry, Phil Mickelson i Brooks Koepka (-6). Rundą dnia 65 popisało się czterech graczy: Thomas Detry, Victor Dubuisson, Ian Poulter i Brooks Koepka.

 

 

Adrian zagra w finale z dość dobrze mu znanym pięciokrotnym triumfatorem na European Tour, 44 – letnim Davidem Howellem. Panowie występowali już razem w nowym sezonie European Tour oraz w meczu pokazowym podczas Canon Pro Golf Series, odbywającym się ostatniego latach w Sobieniach Królewskich. Ich runda rozpocznie się o godzinie 8.30 czasu polskiego.

 

Nasza transmisja z finału Saudi International powered by SoftBank Investment Advisers rusza o godzinie 11.00.

 

FINAŁ – wersja skrócona

 

Graeme McDowell po 5.5 roku przerwy wygrywa w swoim 11 turnieju European Tour !

 

 

Adrian Meronk uplasował się na pozycji T27, najwyższej w swoich wszystkich występach w pierwszej lidze europejskiego golfa. Awansował elegancko do pierwszej setki rankingu Race to Dubai!

 

 

#GRATULACJE #GoG-MAC #GoMeronk 

 

Redakcja już przeprowadziła wywiad z Adrianem. Stosowny felieton ukaże się wkrótce. 

 

***

 

Od 20.00 transmitować będziemy finał Waste Management Phonix Open.

 

Zapraszamy!

 

https://twitter.com/EuropeanTour/status/1223934640551079938?s=20

 

Depeszował: Adrian Meronk

Zdjęcia: #TeamMeronk

Napisała: Kasia Nieciak

Wywiad z Adrianem przeprowadzony przed turniejem jest TUTAJ

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni