Adrian Meronk. Abu Dhabi HSBC Championshi. Fot: Andrzej Meronk

Meronk w Abu Dhabi

Pierwsza runda Abu Dhabi HSBC Championship presented by EGA przebiegła pod znakiem bardzo niskich wyników. Na prowadzenie wysunęli się Włoch i Południowoafrykańczyk, po piętach depcze im wracający do gry Światowy Numer Jeden, a Adrian Meronk zostawił sobie nieco pracy przed rundą drugą.

 

 

Włoch Renato Paratore i Południowoafrykańczyk Shaun Norris popisali się fantastycznymi rundami 64, obejmując prowadzenie w Abu Dhabi Golf Club. Renato na ostatnich czterech dołkach zafundował sobie serię czterech wspaniałych birdie, podczas gdy Shaun popisał się trzema birdie z rzędu, począwszy od czternastki. Obaj liderzy zagrali podczas całej rundy tylko po jednym bogeyu. Tegoroczny sezon Paratore rozpoczął od bardzo mocnego uderzenia, dopiero w dogrywce przegrywając inauguracyjny AfrAsia Bank Mauritius Open. Ten znany z bardzo szybkiej gry zawodnik zwyciężał już w European Tour w 2017 roku, podczas Nordea Masters.

 

 

Shaun Norris jeszcze niedawno był 168 zawodnikiem na świecie, nie przechodząc przez cut wrześniowego Fujisankei Classic, na Japan Golf Tour. Od tego czasu piął się w rankingach, raz zwyciężając i plasując się czterokrotnie na drugim miejscu, podczas występów w czternastu turniejach na całym świecie. Obecnie zajmuje miejsce sześćdziesiąte w rankingu OWGR, podróżując wszędzie ze swoim bratem, pełniącym funkcję caddiego.

 

 

Największą uwagę golfowego świata skupił Brooks Koepka, który wraca do gry po operacji kolana, które zaczęło sprawiać mu kłopoty już podczas ubiegłorocznego Tour Championship. Grając pierwszą turniejową rundę od 89 dni, Amerykanin nie pozostawił wątpliwości w jakiej jest formie, nie zaliczając w czwartek nawet jednego bogeya i trafiając sześć birdie. Razem z nim na drugim miejscu znajdował się Australijczyk Jason Scrivener, sklasyfikowany na 148 miejscu w OWGR.

 

https://twitter.com/EuropeanTour/status/1217839426497400832?s=20

 

Obrońca tytułu Shane Lowry, który zapowiada jako główny tegoroczny cel, zakwalifikowanie się po raz pierwszy do europejskiej drużyny Ryder Cup, rozpoczął batalię od stabilnej rundy (-2). Jako aktualny mistrz The Open jest bardzo popularny w Abu Dhabi, a mniejsze, większe i gigantyczne plakaty z jego podobizną znajdują się niemalże wszędzie.

 

https://twitter.com/EuropeanTour/status/1217914423450324992?s=20

 

Adrian Meronk grał już wielokrotnie w turniejach European Tour. Jednak po raz pierwszy występuje w turnieju rangi Rolex Series i również po raz pierwszy gra przez pierwsze dwa dni z gwiazdami formatu Roberta Karlssona  i Victora Hovlanda. Swojej pierwszej rundy w tym roku nie rozpoczął tak jak sobie wymarzył, co jednak zważywszy na okoliczności jest dość naturalne. Po początkowych problemach częściowo odrabiał straty, kończąc dzień na dość odległej pozycji.

 

 

Grając od dziesiątego dołka, po dwóch spokojnych parach, zanotował sześć uderzeń na dwunastce par 3. Na szesnastce zaczął odrabiać straty, trafiając birdie, jednak na osiemnastce, zanotował bogeya. Na swojej drugiej dziewiątce trafił dwa birdie z rzędu na dołkach numer dwa i trzy! Po serii pięciu parów zakończył dzień bogeyem i rundą 74.

Adriana wspiera jego nowy caddy – Irlandczyk Dermot Byrne, znany z wieloletniej współpracy właśnie z Shanem Lowry. To niezwykle doświadczony caddy, a to przydaje się w każdym turnieju, zwłaszcza tak wysokiej rangi. Dzisiaj runda druga, w której do odrobienia jest około trzy uderzenia.

 

RUNDA DRUGA 

 

Francesco Laporta wyczarował piorunującą końcówkę dnia, trafiając pięć birdie z rzędu, na ostatnich pięciu dołkach! Poza tym w miał tych birdie jeszcze o cztery więcej, uzupełnionych dziewięcioma parami. Runda dnia 63 i wynik (-10) pozwoliły mu wspiąć się na pierwszą pozycję w turnieju.

 

https://twitter.com/EuropeanTour/status/1218307007163191297?s=20

 

Francesco zdobył swoje dwa pierwsze profesjonalne zwycięstwa podczas ubiegłorocznego sezonu Challenge Tour. Miało to miejsce w bardzo krótkim okresie czasu, bo na przestrzeni trzech tygodni! Najpierw wygrał Hainan Open, by przypieczętować pozycję najlepszego gracza rankingu Road to Mallorca w kończącym sezon Challenge Tour Grand Final! To była wspaniała seria!

29-latek nie przeszedł przez cut swoich dwóch pierwszych turniejów nowego sezonu European Tour, rozgrywanych w Afryce Południowej, w grudniu w Alfred Dunhill Championship i w styczniu w South African Open. Włoch jednak zrobił już w przeszłości trochę szumu w turnieju Rolex Series, podczas ubiegłorocznego Italian Open, gdzie uplasował się w najlepszej dziesiątce.

 

https://twitter.com/EuropeanTour/status/1218284358177419265?s=20

 

Na drugie miejsce w Abu Dhabi wdrapali się Rafa Cabrera Bello i Matthew Fitzpatrick, tracąc do Francesco jedno uderzenie.

 

 

Kolejny punkt dalej są Sergio Garcia, Renato Paratore i Haotong Li.

 

***

 

 

Po rundach 74 i 73 Adrian Meronk, rywalizujący na Challenge Tour z Laportą, niestety nie przeszedł przez cut. Zdobył jednak tonę doświadczeń z gry w tak dużym turnieju, a to na pewno zaprocentuje w przyszłości.

 

https://twitter.com/AdrianMeronk/status/1218207200763621378?s=20

 

W przyszłym tygodniu na naszych łamach powinien ukazać się wywiad z Mistrzem, opisujący jego pobyt w Emiratach Arabskich i pustynne doświadczenia

 

#GoMeronk!

 

***

 

 

W sobotę i niedzielę turniej transmitować będziemy na żywo, od godziny 10.00.

Komentują: Jacek Person i Mateusz Kniaginin

 

https://twitter.com/EuropeanTour/status/1218175360082350081?s=20

 

Zapraszamy!

 

O wygranej Lee Westwooda w Abu Dhabi HSBC Championship przeczytamy TUTAJ

 

Zdjęcia Adriana z Abu Dhabi: Andrzej Meronk

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni