Adrian Meronk przed AVIV Dubai Championship. Fot. Stuart Beck

MERONK ÓSMY W DUBAI CHAMPIONSHIP

Adrian Meronk ponownie w TOP 10 turnieju European Tour! Najlepszy polski golfista zajął w niedzielę dzielone ósme miejsce w AVIV Dubai Championship – ostatnim turnieju pierwszej ligi europejskiej, przed mistrzostwami, które zwieńczą sezon. Rywalizację w Jumeirah Golf Estates wygrał Duńczyk Joachim B. Hansen.

Czwarty raz w tym roku nasz olimpijczyk uplasował się w najlepszej dziesiątce turnieju tej rangi, choć początek gry w słonecznym Dubaju nie był jednak dla Polaka tak łatwy. W czwartek zagrał par pola Fire, co dawało odległe 86 miejsce.

W piątek 67 przesunęło go w tabeli i pozwoliło awansować do gry w weekend.

W sobotę fantastyczne 63 uderzania wywindowały go do walki o czołowe miejsca.

W finałową niedzielę uzyskał ponownie 67, ale karta wyglądała już inaczej niż drugiego dnia – tym razem sześć birdie i bogey na czwartym dołku. Pierwszą dziewiątkę Adrian kończył na -3, po osiemnastce finiszował na -5.

Łączny wynik -19 po czterech rundach dał mu ósme miejsce, dzielone z samym Padraigiem Harringtonem oraz Seanem Crockerem, Thorbjornem Olsenem i Kalle Samooją. W finale Meronk miał okazję grać w grupie z legendami golfa – trzykrotnym zwycięzcą wielkoszlemowym i kapitanem Ryder Cup – Padraigiem Harringtonem i pięciokrotnym reprezentantem Ryder Cup Team Europe – Paulem Caseyem.

Pytany w trakcie turnieju, przez realizatorów transmisji, jak czuje się we flighcie z legendami golfa, w tym z kapitanem europejskiej drużyny Ryder Cup, opowiadał, że to oczywiście przyjemność, ale zdążył się przyzwyczaić do rywalizacji z tymi, których w dzieciństwie podziwiał na szklanym ekranie.

W walce o podium nie było wielkich zwrotów akcji. 31-letni Hansen triumfował sumą -23, drugi raz w karierze zwyciężając na European Tour. 

Jak przyznał w wywiadzie dla organizatorów, owszem zagrał najlepszy golf w życiu, ale przez pierwsze trzy rundy. Czwarta, na -4, po wcześniejszych na -9 i dwóch -5, tak imponująca nie była. Szczerze wyznał, że najwięcej do poprawy ma w aspekcie mentalnym, bo może i wyglądał na spokojnego, ale w środku taki nie był.

Drugim miejscem podzielili się Francesco Laporta i Bernd Wiesberger. Obaj zanotowali uderzenie straty do Hansena. Za nimi czwórka graczy, która zwieńczyła występ jednakowym rezultatem -20. Andy Sullivan, Jazz Janewattananond, Min Woo Lee i Antoine Rozner musieli zadowolić się dzieloną czwartą pozycją.

Za graczami tydzień ogromnej presji, szczególnie dla tych, którzy oscylowali wokół 50 miejsca rankingu Road To Dubai. Oficjalnie pięćdziesięciu najwyżej sklasyfikowanych dostanie prawo udziału w nadchodzącym wielkimi krokami DP World Tour Championship, ale realnie – po wycofaniu się Jona Rahma, Justina Rose’a oraz Viktora Hovlanda – także zawodnicy z miejsc 51-53 dostaną możliwość gry w tej ostatniej imprezie sezonu i prestiżowego Rolex Series 2021. Adrian awansuje do wielkiego finału z 36. miejsca rankingu.

Wydarzenie o puli nagród sięgającej 9 milionów dolarów, rozpoczyna się w czwartek. Areną rywalizacji będzie pole Earth, również w Jumeirah Golf Estate, również projektu Grega Normana.

 

We wtorek organizatorzy cyklu ogłosili, że liga zmieni nazwę – z European Tour na DP World Tour. Na sezon 2022 planowanych jest 47 turniejów w 23 krajach, z czego 23 eventy mają odbyć się w Europie, a 24 poza Starym Kontynentem.

 

Wyniki TUTAJ

Źródło: Anna Kalinowska/PZG

 

ROZKŁAD JAZDY W TYM TYGODNIU:

Czwartek 

DP World Tour Championship – runda 1  (LIVE) 10:00 – 14:00

The RSM Classic – runda 1 (LIVE) 18:00 – 21:00

Piątek

DP World Tour Championship – runda 1 i 2 (LIVE) 9:00 – 14:00

The RSM Classic – runda 1 i 2 (LIVE) 18:00 – 21:00

Sobota, 20 listopada:

DP World Tour Championship – runda 3 (LIVE) 10:00 – 14:00

The RSM Classic – runda 3 (LIVE) 19:00 – 22:00

Niedziela, 21 listopada:

DP World Tour Championship – finał (LIVE) 10:00 – 13:30

The RSM Classic – finał (LIVE) 19:00 – 22:00

Komentuje: Jacek Person

 

RELACJA DZIEŃ PO DNIU: golfchannel.pl/?news=meronk-w-dubaju

Zdjęcie główne: Stuart Beck

Zredagowała: Kasia Nieciak

GOLF NA ŚWIECIE
Partnerzy oficjalni