Adrian Meronk. Betfred British Masters. Fot. Stuart Beck

Meronk w British Masters

DP World Tour wreszcie po raz pierwszy w tym sezonie odwiedził Wielką Brytanię. Betfred British Masters pod wodzą Danny’ego Willetta zagościł ponownie w legendarnym The Belfry.

 

PODSUMOWANIE: golfchannel.pl/?news=thorbjorn

 

RUNDA DRUGA

Rozpoczynając dzień, Adrian był w okolicy linii cuta i orientował się, co mniej więcej trzeba zagrać piątek. Wszystko zaczęło się pomyślnie, od rozegranej koncertowo jedynki.

Drive na pierwszym dołku na środek fairwaya, drugie uderzenie ląduje 3.5 metra od flagi, birdie, jest dobrze. Po czterech kolejnych parach, na szóstce Adrian zagrał drive do wody, skąd po „dropie”, posłał piłkę ze 170 metrów na green, 12 metrów od flagi i nie udało mu się obronić para. Na drugiej dziewiątce na karcie zrobiło się kolorowo – pojawiły się dwa birdie, jeden bogey i dwa double. Runda 75, rezultat +3 i niestety Adrian nie zagra w weekend na Brabazon Course.

Na ostatnim dołku zanotował drugi podwójny bogey w tym turnieju. Po uderzeniu z tee był w roughie. Wiedząc, że musi tam trafić birdie atakował green, topiąc piłkę w wodzie. Do szczęścia zabrakło dwóch uderzeń.

Następny przystanek to belgijski Soudal Open, w Rinkven International Golf Club w Antwerpii. Po przedwczesnym zakończeniu przygody z British Open, Adrian nie ma już szansy na grę w odbywającym się za dwa tygodnie wielkoszlemowym PGA Championship, gdzie mógł jeszcze dostać się dzięki dobrej grze w The Belfry. US Open jest jednak cały czas w zasięgu. Kwalifikacje do trzeciego Majora w roku trwają przez następne trzy turnieje DP World Tour – oczywiście z wyłączeniem PGA Championship.

 

#KIBICUJEMY #GoMeronk!

 

Na prowadzenie wysunął się Niemiec Hurly Long – zwycięzca na Challenge Tour i Pro Golf Tour.

Tuż za nim czają się: Richie Ramsay, Thorbjørn Olesen i Marcus Kinhult. 

Przez cut nie przeszedł obrońca tytułu – Richard Bland, oraz m.in.: Joachim B. Hansen, Nicolai Hojgaard, Johannes Veerman, Francesco Laporta, Laurie Canter, Lee Westwood, Guido Migliozzi, Matthew Jordan, Shubhankar SHARMA, Jorge Campillo, Sean Crocker, Haotong Li, Robert Rock, Ross i Oliver Fisher, Alvaro Quiros, David Howell. 

Dalej gra Kapitan Ryder Cup Team Europe z Le Golf National – Thomas Bjorn. 

Danny Willett nie tylko świetnie gra i pełni honory gospodarza. Zmierzył się też z Robertem MacIntyre w 299 Yard Challenge.

 

RUNDA PIERWSZA

Swoją rozgrywaną od dziesiątego dołka rundę Adrian rozpoczął od czterech kolejnych parów. Na czternastce pojawił się pierwszy bogey – po niezbyt udanym zagraniu z fringe’a.

Strata została natychmiast zneutralizowana po birdie na piętnastce par 5. Do końca dnia Polak zanotował jeszcze trzy bogeye, dwa birdie na pozostałych dwóch dołkach par 5 – na siedemnastce i trójce oraz birdie na szóstce par 4, po trafieniu niesamowitego putta z szesnastu metrów. W sumie wszystko zamknęło się parem, który plasuje go na okrągłym miejscu pięćdziesiątym.

Taki sam wynik ma jeszcze 25 zawodników, w tym: Lee Westwood, Guido Migliozzi, Matthew Jordan, Chris Wood, Sean Crocker, Johannes Veerman i Joachim B. Hansen i Nicolai Hojgaard,

Na prowadzeniu po rundach 66 znajdują się: nowozelandzki dwukrotny triumfator na DP World Tour – Ryan Fox oraz Thorbjørn Olesen – duńska gwiazda Ryder Cup z Le Golf National.

Miejsce trzecie dzieli trzech graczy: Ritchie Ramsay, Hurly Long i grający razem z Adrianem Ashun Wu

 

Adrian rozpoczyna drugą rundę o godzinie  14.00, z pierwszego TEE.

 

 

KIBICUJEMY! #GoMeronk!

 

ZAPOWIEDŹ TURNIEJU

 

Gospodarz

Mistrz Masters – Danny Willett przejmuje obowiązki gospodarza drugi rok z rzędu. To 44. Edycja turnieju, który po raz drugi z rzędu zagości na legendarnym polu Brabazon w The Belfry – miejscem przesiąkniętym europejską historią golfa.

Mistrz Masters z 2016 roku, który jako pierwszy Brytyjczyk, po 20 latach od trzeciego triumfu Sir. Nicka Faldo, założył Zieloną Marynarkę, jest jednym z  najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich graczy.

Odkąd wydarzenie zostało przywrócone do harmonogramu DP World Tour w 2015 roku oprócz Dannego honory gospodarza pełnili również: Ian Poulter w Woburn (2015), Luke Donald w The Grove (2016), Lee Westwood w Close House (2017 i 2020), Justin Rose w Walton Heath (2018) i Tommy Fleetwood na Hillside (2019).

„Jestem zaszczycony, że mogę po raz drugi gościć Betfred British Masters” – powiedział Willett, który w zeszłym roku zajął 11 miejsce, przed tym jak wygrał Alfred Dunhill Links w Szkocji, w październiku.

Ośmiokrotny zwycięzca DP World Tour przyjeżdża do Anglii po serii występów na PGA TOUR. Jego najlepszy występ w tym roku miał miejsce w Augusta National, gdzie zajął dwunaste miejsce.

 

Szansa na US Open

Podobnie jak rok temu, również tym razem rozpoczyna się wyścig po przepustki na US Open. Na szali dziesięć miejsc w tegorocznym US Open. European Qualifying Series, składać będzie się z czterech imprez DP World Tour, począwszy od Betfred British Masters.

Dziesięć najlepszych zawodników rankingu z tego tygodnia oraz Soudal Open (12-15 maja), Dutch Open (26-29 maja) i Porsche European Open (2-5 czerwca) zapewni sobie bilet do The Country Club w Brooklinie – areny dramatycznego Ryder Cup z 1999 roku.

To już trzeci rok z rzędu, kiedy  European Qualifying Series odbyła się w tym formacie. Wcześniej była to 36-dołkowa impreza European Final Qualifying.

W zeszłym roku Marcus Armitage, Bland, Dave Coupland, Thomas Detry, Adrian Meronk, Migliozzi, Edoardo Molinari, Jordan Smith i Matthew Southgate zdobyli swoje miejsca w Torrey Pines dzięki European Qualifying Series.

Migliozzi zajął czwarte miejsce w swoim drugim występie w Major Championship, cztery strzały za zwycięzcą Jonem Rahmem.

 

Richard Bland

Richard Bland właśnie w The Belfry rok temu wygrał swój pierwszy tytuł DP World Tour w 478. próbie w  dramatycznej końcówce turnieju. W wieku 48 lat i 101 dni został najstarszym debiutanckim zwycięzcą na DP World Tour, pokonując w dogrywce 24-letniego Włocha Guido Migliozziego.

Od tego zwycięstwa Bland kontynuuje swój niezwykły renesans, dzięki serii świetnych występów, w tym porażce w dogrywce z Norwegiem Viktorem Hovlandem na Slync.io Dubai Desert Classic w styczniu, gdzie Adrian Meronk był czwarty, z czterema uderzeniami straty do Blanda i Hovlanda. Richard dotarł też do 1/16 finału WGC Dell Technologies Match Play w debiucie w tym turnieju, po raz pierwszy docierając do TOP 50 rankingu światowego. Jest też jeszcze jeden smaczek – jego obrona tytułu w tym tygodniu będzie jego 500. występem DP World Tour, od debiutanckiego sezonu w 2002 roku!

Powrót publiczności

The Belfry, który będzie gospodarzem British Masters po raz szósty – spodziewa się tym razem rzesz kibiców, podczas pierwszego z dziewięciu wydarzeń, które odbędą się w Wielkiej Brytanii w tegorocznym harmonogramie DP World Tour. Ostatnie trzy edycje turnieju odbyły się za zamkniętymi drzwiami z powodu pandemii COVID-19.

„Dużo nauczyłem się podczas zeszłorocznych obowiązków gospodarza i nie mogę się doczekać, aby odegrać swoją rolę w zorganizowaniu udanego turnieju dla krajowych fanów” – powiedział Danny Willett.

Pole Brabazon przywitało Tour po raz pierwszy od 12 lat, podczas Mistrzostw Wielkiej Brytanii ISPS HANDA, zakończeniem turnieju „UK Swing” w sierpniu 2020 roku, gdzie wygrał Rasmus Højgaard.

Belfry był gospodarzem Ryder Cup cztery razy, w tym w 1985 roku, kiedy drużyna kierowana przez Tony’ego Jacklina po raz pierwszy pokonała Stany Zjednoczone, a także w 1989, 1993 i ostatnio w 2002 roku.

 

Adrian Meronk

Rok temu Adrian przystępował do rundy finałowej z drugiej pozycji, dzielonej z pięcioma zawodnikami, tracąc do lidera Eddiego Pepperella jedno uderzenie.

Ostatecznie był trzeci.

W tym sezonie, pominąwszy pierwszy start w Abu Dhabi, gdzie zmuszony był wycofać się przed rundą finałową z powodu koronawirusa, w siedmiu występach zawsze przechodził przez cut, z czego: był czwarty w turnieju Rolex Series w Dubaju, szósty w Ras al Khaimah, trzeci miesiąc temu w Katarze i trzeci w zakończonym w tę niedzielę – Catalunya Championship!

Adrian przyjechał na Brabazon Course w towarzystwie solidnej ekipy, w składzie: walijski trener Matthew Tipper & szkocki caddy Stuart Beck. Podczas środowej inspekcji pola Matthew podzielił się swoimi uwagami na temat areny rozgrywek.

 

Mocna stawka

Jak to zawsze bywa w tym turnieju wystąpi tam cała plejada gwiazd, m.in.: Thomas Bjørn, Rafa Cabrera Bello, Jorge Campillo
Alejandro Cañizares, Laurie Canter, John Catlin, Sean Crocker, Thomas Detry, David Drysdale, 
Adri Arnaus, Lee Westwood, Rasmus i Nicolai Hojgaard, Victor Perez, Edoardo Molinari, Matthew Jordan, Ross i Oliver Fisher, Thorbjorn Olesen, JC Ritchie, Joachim B Hansen, Jazz Janewattananond, Shubhankar Sharma, Tom Lewis, Victor Dubuisson, Sami Valimaki. 

Znalazło się tam też sześciu zwycięzców tego turnieju: Richard Bland, Renato Paratore, Marcus Kinhult, Eddie Pepperell i Matt Fitzpatrick.

*

Pierwszą rundę Adrian rozpocznie o godzinie 8.00 czasu brytyjskiego – 9.00 w Polsce, z dziesiątego tee. Przez dwa pierwsze dni zagra razem z Chińczykiem Ashunem Wu i Anglikiem Danielem Gavinsem.

 

*

Zestawienie naszych transmisji w tym tygodniu:

Czwartek i piątek:

DP World Tour: Betfred British Masters hosted by Danny Willett – runda 1 (RE-LIVE) 18:00 – 21:00

PGA TOUR: Wells Fargo Championship – runda 1 (LIVE) 21:00 – 0:00

Sobota i niedziela:

Betfred British Masters hosted by Danny Willett – runda 3 i 4 (LIVE) 14:30 – 18:30

Wells Fargo Championship – runda 3 i 4 (LIVE) 20:00 – 00:00

Komentuje: Jacek Person

 

Zdjęcia: Stuart Beck i Matthew Tipper

Film: Matthew Tipper

 

Napisała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni