Maja Ambroziak. Texas Tech University. Fot. Team Maja

Maja w Teksasie! 🐝

Maja Ambroziak – wychowanka Mazury Golf & Country Club wyfruwa w świat. Kilka dni temu podpisała umowę z Texas Tech University, którego to uniwersytetu będzie niedługo reprezentantką. 

Główna trenerka drużyny kobiet, Jo Jo Robertson, ogłosiła dziesiątego listopada dodanie do drużyny dwóch zawodniczek – Mai i Klary Hurtovej. Obie golfistki podpisały swoje  listy intencyjne i dołączą do programu golfowego kobiet następnej jesieni.

Maja golfowo wychowała się w Mazury Golf & Country Club, uczęszczała do II Licem Ogólnokształcącego w Olsztynie, aktualnie trenuje pod okiem Darka Bobińskiego. Do najważniejszych wydarzeń w jej karierze należy zwycięstwo w Mistrzostwach Polski Juniorów Matchplay w 2022 roku oraz Mistrzostwach Polski Juniorów 2020 i 2021. Od 2020 roku trzykrotnie z rzędu zajmowała również drugie miejsce w Mistrzostwach Polski Kobiet i grała tego lata w reprezentacji Polski na Drużynowych Mistrzostwach Świata Kobiet na arenie Ryder Cup – Le Golf National.

W swojej amatorskiej karierze zanotowała łącznie pięć zwycięstw i 13 miejsc w pierwszej dziesiątce, wspinając się na 487. miejsce w  rankingu WAGR.

Klara Hurtowa też przeniesie się jesienią do Teksasu po podobnie udanej karierze juniorskiej w Czechach. Obecnie zajmująca miejsce w pierwszej 700. światowych rankingów amatorów golfa, zanotowała dwa zwycięstwa w swojej juniorskiej karierze i łącznie siedem miejsc w pierwszej dziesiątce. Grała zarówno w Drużynowych Mistrzostwach Europy Dziewcząt 2021, jak i 2022. Na imprezie na Islandii w 2022 roku pomogła poprowadzić drużynę Czech do pierwszej piątki.

Maja i Klara zapiszą się do Texas Tech w sierpniu jako studentki pierwszego roku. Jo Jo Robertson i kobiecy program golfowy wracają do akcji na początku lutego na turnieju Columbia Classic w słonecznym Melbourne. Oto co powiedziała pani trener o nowym narybku w swojej drużynie: „Teraz golf kobiet w Texas Tech stał się jeszcze lepszy. Niezmiernie cieszymy się, że możemy powitać Klarę i Maję w naszym zespole. Obie będą wspaniałym dodatkiem do naszego programu. Ich doświadczenie, postawa, osobowość i duch rywalizacji będą tutaj dobrze pasować!”

 

Waldemar Bacławski – właściciel pola w Naterkach tak komentuje dostanie się Mai do teksańskiej drużyny: „To świetna wiadomość. Maja to piekielnie zdolna i bardzo pracowita golfistka. Cieszy fakt, że wychowanka naszego klubu wypływa na tak szerokie wody. Naszym głównym celem jest popularyzacja golfa w Polsce i staramy się przyciągać na pole jak najwięcej golfistek i golfistów w każdym wieku. Zawsze kibicowaliśmy Mai, a teraz będziemy trzymać kciuki również za jej poczynania za Atlantykiem”.

Beata – dumna mama Mai, nie kryje radości: „To spełnienie marzeń mojej córki. Jestem bardzo szczęśliwa, że Maja podąża drogą, którą sobie wyznaczyła i realizuje marzenia. Wspieram ją w tym z całego serca”.

 

Zadałam Mai kilka pytań o jej wrażenia, związane z planowanym rozpoczęciem przygody w drużynie Texas Tech.

 

Kasia Nieciak: Jak czujesz się jako część drużyny Texas Tech – czy to spełnienie Twoich uniwersyteckich marzeń?

Maja Ambroziak: Tak, zdecydowanie, możliwość pójścia na uniwersytet o takim poziomie uważam za ogromną szansę do dalszego rozwoju i bardzo się cieszę, że udało mi się dostać do drużyny.

Powiedz kilka słów o tej drużynie.

Ogólnie dziewczyny tamten rok skończyły 25 w rankingach pierwszej dywizji. Jest to dość międzynarodowa drużyna, jest tam: Niemka, Francuzka, Czeszka, czy Kanadyjka. Cieszę się również z tego że ich męska drużyna zajmuje trzecie miejsce w rankingach i mają zawodnika nr 1 w WAGRze – Szweda Ludwiga Aberga – więc z pewnością będzie się od kogo uczyć. Sam uniwersytet ma świetne warunki do treningu, nie tylko golfowe ale i pogodowe.

Kiedy rozpoczynasz studia i kiedy zamierzasz pierwszy raz odwiedzić uczelnię?

Same studia zaczynam w sierpniu następnego roku, jednak odwiedzam uczelnię na początku stycznia.

Co wiesz na temat swoich koleżanek z drużyny – jaka jest ich siła gry?

Tak naprawdę wszystkie dziewczyny w drużynie reprezentują wysoki poziom, z tego co widzę jest on też bardzo wyrównany. Z pewnością będę się mogła od nich dużo nauczyć.

Co będziesz studiować na nowej uczelni?

Jako kierunek planuję wybrać ekonomię z fakultetem w matematyce.

Czy miałaś okazję rozmawiać z trenerami lub przyszłymi koleżankami z teksańskiej drużyny?

Z trenerką Jo Jo Robertson miałam okazję rozmawiać wielokrotnie, byłyśmy w kontakcie od czerwca. Dobrze się dogadujemy, mam nadzieję, że będzie tak przez wszystkie cztery lata. Z Laurie Brower – drugą trenerką – asystentką, jeszcze nie rozmawiałam, ale wiem, że jest bardzo przystępna i również doświadczona golfowo – grała na LPGA. Tą i wiele innych informacji o drużynie podpowiedział mi Alex Pedryc, który bardzo pomógł mi dowiedzieć się więcej o życiu uniwersyteckim.

Czy znasz Klarę Hurtovą, która razem z Tobą dołączy do drużyny?

Grałam z nią wiele turniejów, jednak nigdy nie miałam okazji z nią porozmawiać.

Zrobiłaś sobie rok przerwy między maturą, a rozpoczęciem nauki na amerykańskim uniwersytecie. Co robiłaś w tym czasie? Opisz co działo się wtedy w Twoim golfowym życiu.

To prawda, zdecydowałam się na gap year, żeby nabrać trochę doświadczenia golfowego, którego czułam że potrzebuję. Do tej pory mój czas spędzałam głównie albo na golfie, albo na siłowni. Korzystam z tego czasu również aby doszlifować angielski i hiszpański.

Sporo jeździłaś w tym roku. Opisz jak wyglądał Twój zakończony niedawno w Hiszpanii sezon golfowy.

Z turniejów, które grałam w tym sezonie najlepiej wspominam Espirito Santo Trophy, Drużynowe Mistrzostwa Europy z dziewczynami w Walii oraz Mistrzostwa Europy we Francji. Dobrze grało mi się również na Mistrzostwach Kobiet Francji i Hiszpanii, dużo się z tych startów nauczyłam.

Dziękuję za informacje i życzę powodzenia za Atlantykiem! 

Dzięki.

 

Zdjęcia: Team Maja

Przygotowała: Kasia Nieciak

Golfowe Newsy
Partnerzy oficjalni